Witamina C w kosmetykach - jak działa?

Witamina C w kosmetykachWitaminę C nie bez powodu często nazywa się witaminą młodości lub królową substancji aktywnych. Takie nazewnictwo jest zasadne przede wszystkim dlatego, że witamina C wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przez co jest w stanie chronić skórę przed działaniem wolnych rodników. Lista potencjalnych korzyści wynikających ze stosowania witaminy C jest naprawdę imponująca, dlatego warto rozważyć sięgnięcie po kosmetyki z dodatkiem tego "antidotum na procesy starzenia". Co warto wiedzieć o witaminie C w kosmetykach? W jaki sposób i kiedy używać kosmetyków z dodatkiem kwasu askorbinowego? Podpowiadamy!

Witamina C - najważniejsze informacje

Witamina C, znana też pod nazwami "kwas askorbinowy" oraz "kwas L-askorbinowy", jest substancją niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Niestety, niemożliwe jest samodzielne wytworzenie jej przez organizm ludzki. Możemy dostarczyć ją między innymi dzięki odpowiedniej diecie - szczególnie owoce i warzywa są bogate w witaminę C. Mowa tutaj m.in. o aceroli, czarnej porzeczce, truskawce, czerwonej papryce i pietruszce.

Deficyty witaminy C można wyrównywać za pomocą tabletek, kropli oraz proszków. Jak widać, istnieje wiele sposobów na dostarczanie witaminy C "od wewnątrz". Pamiętajmy jednak, że witaminy C potrzebujemy zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz!

W dzisiejszym świecie witamina C jest "pożądana" w przemyśle kosmetycznym. Coraz więcej osób pogłębia swoją wiedzę, dowiaduje się więcej na temat właściwości witaminy C i wie, że warto mieć w swoim domowym arsenale kosmetyki z dodatkiem tak wielozadaniowego i wartościowego składnika.

Zalety witaminy C

Warto uzupełniać braki witaminy C z wielu powodów. Z witaminą C łatwiej jest zapewnić właściwą strukturę skórze. Dzięki temu składnikowi możliwe jest rozjaśnienie skóry i przebarwień, ponieważ hamuje on produkcję melaniny w skórze. Koloryt skóry jest bardziej wyrównany, skóra jest wyraźnie zdrowsza i pełna blasku. Witaminie C zawdzięczamy także przeciwdziałanie oznakom starzenia - kwas askorbinowy jest bardzo silnym antyoksydantem! Jest on także niezbędnym składnikiem odżywczym w enzymatycznej produkcji różnych przekaźników i naprawie tkanek.

Co więcej, witamina C jak żadna inna witamina potrafi neutralizować wolne rodniki. "Witamina młodości" stymuluje syntezę kolagenu, który jest niezbędny do zachowania jędrnej skóry (zmniejsza drobne zmarszczki, zagęszcza skórę właściwą). Nasza tytułowa witamina chroni skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Zmniejsza rumień powstały opalaniu i pomaga naprawić wszelkie uszkodzenia skóry spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce.

Kolejną ogromną zaletą owej witaminy jest to, że nadaje się ona do wszystkich rodzajów skóry. Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczką cery normalnej, suchej, mieszanej czy tłustej, możesz korzystać z dobrodziejstw kosmetyków z kwasem askorbinowym w składzie. Co więcej, tego typu kosmetyki nie pytają o wiek. Niezależnie więc od tego, jaką grupę wiekową reprezentujesz, warto byś podarowała skórze coś, czego naprawdę potrzebuje. Na pewno Ci za to podziękuje - zachowując naturalną równowagę, zdolności regeneracyjne i zdrowy, świetlisty wygląd!

Jakie są formy witaminy C i jak działają kosmetyki wzbogacone o konkretne formy?

Kwas L-askorbinowy, sól magnezowa fosforanu askorbylu, sól sodowa fosforanu askorbylu, glukozyd askorbylu, palmitynian askorbylu, tetraizopalmitynian askorbylu, 3-O etylowy kwas askorbinowy - jak widać, witaminę C można znaleźć w kosmetykach naprawdę w wielu formach! Postaramy się przybliżyć nieco pochodne witaminy C.

Kwas L-askorbinowy

Gdy słyszysz nazwę "kwas L-askorbinowy" wiedz, że chodzi o czystą witaminę C, najtańszą formę witaminy C w kosmetykach. Jest to związek o charakterze hydrofilowym, nie może on więc przedostać się w głębsze warstwy skóry. Czysta witamina C łatwo się utlenia pod wpływem światła, powietrza i ciepła. Do jej odpowiedniego działania potrzebne jest niskie pH, najlepiej 3,5 i niższe. Ta forma witaminy C nie występuje w kosmetykach zbyt często, choć możemy znaleźć ją w niektórych serach i ampułkach.

Warto pamiętać, by nie łączyć kosmetyku wzbogaconego o kwas L-askorbinowy z niacynamidem i innymi drażniącymi składnikami aktywnymi. Co więcej, w przypadku, kiedy kosmetyk zmieni zapach, kolor lub konsystencję, należy całkowicie z niego zrezygnować. Co do zalet, czysta witamina C działa szybko. Sprawdza się do szybkich kuracji rozjaśniających. Korzystanie z niej zalecamy posiadaczkom cery tłustej, a odradzamy tym z cerą wrażliwą - ma potencjał drażniący.

Sól magnezowa fosforanu askorbylu

Jest to zdecydowanie bardziej stabilna forma witaminy C niż kwas L-askorbinowy. To forma związku rozpuszczalnego w wodzie. W praktyce oznacza to, że trudniej przenika ona do głębszych warstw naskórka. Działa dobrze w pH 7,0-8,5. W przeciwieństwie do czystej witaminy C potencjał drażniący jest niski.

Kosmetyki z dodatkiem takiej formy witaminy C sprawdzą się doskonale dla osób z cerą wrażliwą, podatną na podrażnienia. Mowa tutaj głównie o kremach nawilżających, emulsjach, serach przeciwstarzeniowych oraz maseczkach. Warto dodać, że z tego typu kosmetyków mogą korzystać również kobiety w ciąży i karmiące piersią. "Słabą stroną" tej formy witaminy C jest to, że działa antyoksydacyjnie i rozjaśniająco, dopiero gdy osiągnie wysokie stężenie - nie mniejsze niż 10%.

Sól sodowa fosforanu askorbylu

Czy ta nazwa brzmi znajomo? Tak! Wyżej opisana forma witaminy C różniła się zaledwie jednym słowem. Sól sodowa działa podobnie do soli magnezowej, choć w przeciwieństwie do niej wykazuje także silne właściwości antybakteryjne i działa przeciwzapalnie (już przy około 2% stężenia) oraz wyższą stabilność. To czyni ją idealnym dodatkiem do delikatnych kosmetyków przeciwtrądzikowych i produktów promieniochronnych.

Osoby z cerą problematyczną, którą charakteryzuje nadmierne wydzielanie łoju powinny zainteresować się produktami z solą sodową fosforanu askorbylu w składzie. Nie muszą się ich obawiać także kobiety w ciąży i matki karmiące. Pamiętajmy - jeśli zależy nam na działaniu rozjaśniającym, wybieramy kosmetyki z dodatkiem tej formy witaminy C w stężeniu wyższym niż 10%.

Glukozyd askorbylu

Połączenie kwasu askorbinowego z cząsteczkami glukozy, które powstały z rozpadu skrobi - te słowa najlepiej opisują znaczenie kolejnej w naszym zestawieniu formy witaminy C. Glukozyd askorbylu wykazuje wyższą przenikalność niż czysta witamina C, co umożliwia mu wnikanie nawet do skóry właściwej. Jest też łagodniejszy niż kwas L-askorbinowy.

Jeśli chodzi o kosmetyki z dodatkiem glukozydu askorbylu, są to wszelkiego rodzaju preparaty pielęgnacyjne. Warto szukać tej formy witaminy C w wyższych stężeniach, najlepiej powyżej 10%. Wielką zaletą glukozydu jest chronienie włókien kolagenowych i branie udziału w syntezie nowych. Niestety, minusem jest wysoki potencjał drażniący.

Palmitynian askorbylu

Kolejna forma witaminy C, zwana palmitynianem askorbylu, jest odpowiednikiem kwasu askorbinowego rozpuszczalnym w tłuszczach. Jest to forma stabilna, ale z małą aktywnością biologiczną. Jej skuteczność działania jest raczej niewielka, biorąc pod uwagę jak szybko przekształca się w witaminę C na skórze. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie odpuścić korzystanie z kosmetyków z jej dodatkiem - wręcz przeciwnie, jest polecana do cery zmęczonej i poszarzałej, także z oznakami starzenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest szukanie kosmetyków z promotorami przenikania (substancjami pozwalającymi składnikom aktywnym wnikać głębiej, jak chociażby glikol propylenowy) i niższym pH. Warto jednak pamiętać, że promotory przenikania pod postacią niskocząsteczkowych alkoholi z jednej strony są odpowiednie do stosowania na skórę w wysokim stężeniu, z drugiej - mogą powodować podrażnienia. Jeśli skóra jest uszkodzona, lepiej zrezygnować ze stosowania witaminy C w takiej formie.

Tetraizopalmitynian askorbylu

Ta forma jest jedną z najciekawszych ze względu na trwałość i stabilność. Przyjmuje ona postać żółtego oleju. Potrafi przenikać w głębsze warstwy naskórka i jest skuteczna nawet w niskich stężeniach - wiele osób twierdzi, że jest najskuteczniejsza ze wszystkich form witaminy C.

Ma mnóstwo zalet, przede wszystkim ma działanie odmładzające i skutecznie rozjaśnia przebarwienia. Na rynku kosmetycznym znajdziemy niejeden krem z witaminą C w takiej formie. To samo dotyczy maseczek przeciwzmarszczkowych. Bywa, że za kosmetyki z dodatkiem tego składnika musimy zapłacić nieco więcej, ale ta jakość zdecydowanie jest warta swojej ceny.

3-O etylowy kwas askorbinowy

3-O etylowy kwas askorbinowy "pojawił się" w świecie kosmetycznym najpóźniej. Ta stabilna forma witaminy C jest rozpuszczalna w wodzie i w olejach. Jest łatwiej przyswajalna niż wyżej wymienione przykłady. Duża przenikalność, imponujące działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne, odporność na temperaturę i światło… lista zalet na tym się nie kończy. Ta forma witaminy C jest przy tym idealna dla skóry problematycznej i wrażliwej. Bez obaw, nie spowoduje podrażnień, nawet w wysokich stężeniach! Można ją znaleźć w wielu kosmetykach, a także dodawać do kosmetyków własnej roboty.

Podsumowanie

Istnieje więcej niż jedna forma witaminy C w produktach kosmetycznych, o czym dobrze jest wiedzieć, bo dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, jak właściwie działa ten wyjątkowy składnik. Niektóre pochodne witaminy C lepiej sprawdzą się w przypadku skóry tłustej, inne z kolei bardziej nadadzą się do cery dojrzałej. Witaminę C pod różnymi postaciami znajdziemy w kremach, serach, maseczkach i wielu innych kosmetykach - warto zastanowić się nad tym, czy nie chcesz wzbogacić zawartości swojej kosmetyczki o któryś z nich!

Komentarze