Majówka bez wzdęć - czego unikać podczas wiosennego grillowania?

GrillW tym roku majówka dla niektórych oznacza nawet 5-dniowy weekend! Początek maja to symboliczne otwarcie sezonu grillowego, uważanego żartobliwie za "narodowy sport Polaków". Jak spożywanie grillowanych potraw wpływa na kondycję przewodu pokarmowego?

Grillowane mięso a wzdęcia

Karczki, żeberka, swojskie kiełbasy i kaszanki - z roku na rok wymyśla się coraz bardziej urozmaicone przepisy na ich przygotowanie. Nie da się zaprzeczyć, że mają one naprawdę dobry smak. Niestety mięso z grilla jest bardzo ciężkostrawne i jego spożywanie stwarza ryzyko pojawienia się przykrych objawów pogorszonego trawienia, w tym wzdęć. Tłuszcz zawarty w grillowanych mięsach spowalnia perystaltykę przewodu pokarmowego i pracę enzymów trawiennych. Spożywane pokarmy przez długi czas pozostają w jelitach i stanowią pożywkę dla bakterii jelitowych przeprowadzających procesy fermentacyjne. Ich produktem ubocznym są gazy, które powodują wzdęcia.

Majówkowy grill - to nie tylko mięso

Chociaż dietetycy często skupiają się na wymienianiu negatywnych skutków jedzenia mięsa w majówkę, to nie zapominajmy o pieczywie spożywanym w dużych ilościach bez towarzyszącego odpowiedniego nawodnienia organizmu. Chleb, bułki, bagietki i bajgle - wszystkie są źródłem błonnika pokarmowego. Nieuwodniony błonnik zalega w jelicie. Nie jest on trawiony przez ludzkie enzymy trawienne i ulega rozkładowi przez bakterie jelitowe produkujące gazy.

Podczas majówkowych biesiad często sięgamy po alkohol. Piwo, wino musujące i drinki na bazie gazowanych napojów zawierają rozpuszczony dwutlenek węgla, który gromadzi się w jelitach. Słodkie alkohole i piwa są źródłem węglowodanów, które mogą fermentować w jelitach i przyczyniać się do wzdęć.

Jak uchronić się przed wzdęciami w majówkę?

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci zapobiec lub zwalczyć wzdęcia:

  • starannie dobierz mięso do grillowania - stawiaj na mięso drobiowe i chude kawałki wieprzowiny lub wołowiny,
  • jedz warzywa - grillowane warzywa to dobry dodatek do mięs. Świetnie sprawdzi się m.in. papryka i cukinia. Są smaczne i w dodatku powodują uczucie sytości i mogą zmniejszyć ogólną ilość spożywanego mięsa,
  • pij wodę - odpowiednie nawodnienie organizmu wspomaga trawienie i poprawia perystaltykę jelit, przez co resztki pokarmowe są mniej narażone na fermentację,
  • odpowiednio doprawiaj - korzystaj z przypraw o udowodnionym działaniu wiatropędnym. Dopraw mięso tymiankiem, bazylią czy kolendrą. Unikaj ostrych przypraw. Pieprz, chili i ostra papryka podrażniają przewód pokarmowy, przez co trawienie pokarmów może być utrudnione i zwiększy się ilość gazów gromadzonych w jelitach[1],
  • przygotuj grill - przed wrzuceniem potraw na ruszt upewnij się, że grill jest dobrze wyczyszczony i zostały z niego usunięte pozostałości tłuszczu z poprzedniego sezonu. Zmniejszysz ilość tłuszczu znajdującego się w spożytych później pokarmach i ochronisz się przed przenikaniem do nich szkodliwych związków powstających z powtórnego podgrzewania starych olejów[2],
  • miej pod ręką preparat na wzdęcia - zaopatrz się wcześniej w lek na wzdęcia zawierający symetykon. Substancja zamknięta w małych kapsułkach wspomaga usuwanie nadmiaru gazu z jelit poprzez zmniejszanie objętości zamkniętych w nich pęcherzyków. Symetykon możesz zażywać przed, po i w trakcie posiłków.

Majówkowe grillowanie nie musi wiązać się dyskomfortem powodowanym przez nagromadzenie gazów w jelitach. Pamiętaj o wymienionych wyżej wskazówkach. Zachowuj umiar w jedzeniu - w końcu majówkowy grill to pierwszy w sezonie i będzie okazja do spróbowania wielu mięsnych wyrobów jeszcze w tym roku.

Bibliografia

  1. B. Larijani i in., "Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective", Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.
  2. T. de M. Neves, D. T. da Cunha, V. V. de Rosso, i S. M. Á. Domene, "Effects of seasoning on the formation of heterocyclic amines and polycyclic aromatic hydrocarbons in meats: A meta-analysis", Compr Rev Food Sci Food Saf, t. 20, nr 1, s. 526-541, sty. 2021, doi: 10.1111/1541-4337.12650.

Komentarze