Lifestyle, czyli styl życia - czym jest?

LifestyleLifestyle to termin, pochodzący z języka angielskiego i oznaczający… styl życia. Funkcjonuje w wielu branżach, np. w prasie czy w internecie. Co zalicza się do stylu życia? Jak rozumie się współcześnie lifestyle? Gdzie dokładniej możemy się w nim spotkać?

Lifestyle (styl życia) - czym jest?

Czym jest dla nas styl życia? To sposób, w jaki żyjemy, nasze całe życie, składające się z wielu wydarzeń, czynności, zachowań, poglądów. Naszym stylem życia możemy się dzielić z innymi, np. w formie opisów, porad. Gdzie? Oczywiście w mediach. Warto jednak najpierw zebrane informacje usystematyzować, podzielić. Co zalicza się do stylu życia? Jakie "kategorie" możemy wydzielić w naszym życiu? Są to między innymi:

Moda i uroda: trendy w modzie i urodzie, porady, tricki itp.
Kategoria bardzo kobieca, panie uwielbiają czytać i oglądać to, co jest poświęcone modzie i urodzie. Z chęcią przeglądają gazetki z modą, szukają inspiracji w sieci, wymieniają się doświadczeniami na blogach i forach. Nie da się jednak ukryć, że ta dziedzina stylu życia jest ważna również dla mężczyzn. Panowie także interesują się modą, istnieje wiele gazet i portali modowych, skierowanych właśnie do mężczyzn.

Dieta i odżywianie: porady, przepisy, newsy itp.
Kategoria obecnie bardzo modna, obejmująca rodzaje diet, sposobów odżywiania, ciekawe przepisy oraz porady, dotyczące jedzenia i przygotowywania posiłków. Chętnie do niej zaglądamy w poszukiwaniu inspiracji.

Dom: aranżacje wnętrz, sprzątanie, ciekawe porady itp.
Coś dla wielbicieli urządzenia domu, ogrodu, dla miłośników ciekawego aranżowania pomieszczeń i przestrzeni. W tej kategorii zapisują się również porady, dotyczące sprzątania, przechowywania czy inne, ciekawe informacje, dotyczące domu, np. jak stworzyć dom ekologiczny?

Dzieci: ciąża, macierzyństwo, wychowanie dzieci, zabawki, akcesoria, porady itp.
Raj dla wszystkich rodziców: obecnych oraz przyszłych. W tej kategorii znajdziemy informacje na temat ciąży, porodu, wychowywania dzieci: ciekawe porady, wskazówek oraz informacje, które z pewnością wykorzystamy w codziennym życiu. To tutaj znajdują się także recenzje zabawek i ciekawych akcesoriów dla dzieci.

Związki: miłość, seks, problemy w relacji itp.
W tej kategorii znajdują się informacje na temat problemów w związku, artykuły związane z byciem w relacji, poszukiwaniem miłości. Nie bez znaczenia jest tematyka seksu: informacje na temat aktywności seksualnej ale i trudności w tej sferze. Wiele osób chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami ale i doświadczeniami czy nawet wspomnieniami.

Zdrowie: porady, wskazówki itp.
Zdrowie to temat bardzo ważny dla każdego z nas. Lifestyle w tym wymiarze obejmuje tematykę zachowania dobrego zdrowia, szereg porad, opis badań oraz ciekawe informacje np. dotyczące leków.

Hobby, np. sport, podróże.
Ciekawa i bardzo rozległa kategoria, obejmująca informacje, dotyczące naszych zainteresowań: sportu, muzyki, podróży itp.

Motoryzacja: modne marki i modele samochodów, recenzje, porady itp.
Kategoria typowo męska, aczkolwiek wiele pań również może odnaleźć w niej ciekawe dla siebie informacje, nie da się ukryć, że wiele kobiet posiada prawo jazdy i doskonale radzi sobie za kierownicą. W tej kategorii mieszczą się informacje na temat polecanych marek i modeli, informacje na temat ciekawych funkcji ale i nierzadko opis usterek i sposobów ich niwelowania.

Kultura: film, muzyka, prasa itp.
Tutaj możemy podzielić się z innymi naszymi spostrzeżeniami, dotyczącymi najnowszych propozycji kinowych, recenzjami płyt, książek itp.

Porady: szeroko pojęta psychologia, ciekawe wskazówki, porady na różne tematy, np. dotyczące problemów osobistych.

Lifestyle a media społecznościowe: czasopisma, programy, serwisy www

Wiemy już, co zalicza się do stylu życia, jakiego typu porady zaliczamy do lifestylowych. Pozostaje kolejne pytanie: gdzie możemy je znaleźć? Są trzy, podstawowe grupy takich "miejsc". Poniżej dokładniejszy opis.

1. Czasopisma

Istnieje wiele gazet o tematyce lifestylowej, czyli o stylu życia. Są tam zamieszczone artykuły na temat:

 • mody,
 • diet,
 • aranżacji wnętrz,
 • podróży

ale i porady, dotyczące:

 • zdrowia,
 • wychowania dzieci,
 • dotyczące związków.

Czasopisma takie mogą być adresowane do szerokiego lub sprecyzowanego grona odbiorców: do nastolatków, kobiet czy mężczyzn. W czasopiśmie może pracować specjalista i odpowiadać na pytania czytelników na łamach gazety lub też mogą to być artykuły eksperckie.

2. Programy telewizyjne

Zapewne wielu z nas ogląda różnorodne programy telewizyjne, dotyczące stylu życia, np. mody czy wychowania dzieci. Można je obejrzeć zarówno w publicznej, jak i na prywatnych stacjach telewizyjnych. Bardzo lubimy programy kulinarne, modowe oraz związane z metamorfozami wnętrz. Lubiane są również programy o charakterze poradnikowym, gdzie wypowiadają się eksperci.

3. Strony internetowe

Ich chyba jest najwięcej: strony www o tematyce lifestylowej biją rekordy popularności. Nie musimy się temu dziwić: na jednej stronie znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, poruszonych zostanie tak wiele tematów. Aby, mimo różnorodności tematyki, portal był przejrzysty, tematy podzielone są na kategorie, zwykle wyróżnione w formie zakładek na stronie. Jakie artykuły możemy przeczytać w serwisie lifestylowym? Są tam zamieszczone treści na temat mody, odżywiania, domu i rodziny, zdrowia czy hobby.

Odmianą serwisów lifestylowych są blogi. To strony, prowadzone przez internautów (autorem może być również osoba znana) i dotyczące życia oraz porad z nim związanych. Autor bloga może zamieszczać na swoim blogu różnorodne treści, w tym w temacie:

 • mody i urody - swoje stylizacje, porady na temat mody, recenzje kosmetyków, porady urodowe, przepisy na domowe eko-kosmetyki, tricki makijażowe;
 • diety - polecane lub własne przepisy na dania, porady na temat odżywiania;
 • domu - patenty na szybkie i efektywne sprzątanie, inspiracje dotyczące aranżacji wnętrz;
 • rodziny i dzieci - porady dotyczące wychowania, recenzje zabawek i akcesoriów, porady dotyczące związku itp.
 • podróży - relacje ze swoich wypraw, recenzje hoteli, biur podróży, opisy najciekawszych miejsc, zabytków, poradniki turystyczne;
 • swojej pasji - recenzje filmów, płyt, własne kompozycje, samodzielnie wykonane fotografie, obrazy, fragmenty swojej poezji i inne wytwory.

Tematyka lifestylowa jest bardzo obszerna, obejmuje bowiem całe nasze życie. Z pewnością każdy z nas ma swoje ulubione czasopismo, program czy stronę www, które regularnie przegląda w poszukiwaniu porad i ciekawych informacji o życiu.

Komentarze

Maaria
Podstawą dobrego stylu życia jest dbanie o zdrowie. Ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które pomagają utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Istotne jest także zdrowe odżywianie, które wpływa na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Relacje międzyludzkie to kolejny ważny aspekt dobrego stylu życia. Ważne jest, aby otaczać się ludźmi, którzy nas inspirują i motywują do działania. Należy także dbać o swoje bliskie relacje, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, dzięki czemu można cieszyć się życiem w pełni. Rozwój osobisty to kolejny ważny element dobrego stylu życia. Ważne jest poszerzanie swoich umiejętności i zdobywanie nowych doświadczeń, dzięki czemu można się rozwijać i być bardziej skutecznym w pracy i życiu osobistym.