Tatuaż, biotatuaż, tatuaż z henny

Tatuaż dla kobietyTatuaż jest formą zdobienia ciała poprzez wprowadzenie tuszu do skóry właściwej, aby zmienić jej kolor. Tatuaż znany był już w zamierzchłej starożytności - jego pierwszym znaczeniem były obrzędy rytualne. Sztuka tatuażu w wielu kulturach była zarezerwowana tylko dla nielicznych, najczęściej nosili je wojownicy.

 

Historia tatuażu

Tatuaże były znane i powszechne w kulturach polinezyjskich - gdzie do wykonania tatuażu upoważniało zabicie wroga i zdobycie jego głowy. Jeden z najbardziej znanych tatuaży to tatuaż moko - tradycyjny maoryski tatuaż twarzy, był oznaką statusu społecznego ze względu na koszt jego wykonania, dostępny zazwyczaj dla wodzów i wybitnych wojowników.

Tatuaże znane były też w kulturze celtyckiej - jednym z najbardziej popularnych i powszechnych wzorów jest celtycki węzeł - tatuaż w kształcie supła nieposiadający końca, tatuaż ma symbolizować niekończący się cykl śmierci i ponownego narodzenia. Niezwykle popularne są też wzory charakterystycznych celtyckich krzyży i zwierząt - tatuaże celtyckie są specyficznymi symbolami świadczącymi o tym, że celtycka kultura nie została zapomniana. Ahmad ibn Fadlan - Muzułmanin, autor, który żył w średniowiecznych czasach opisał tatuaże wikińskie - przekład jego książki ukazał się w 1939 roku (wznowienie 1956) pod redakcją Ignatija Kraczkowskiego rosyjskiego arabisty i naukowca. Przekład został oparty na fotokopii rękopisu, którą rząd Iranu ofiarował w 1937 roku Akademii Nauk ZSRR.

Przez kolejne lata tatuaż w Ameryce i Europie charakterystyczny był w subkulturze więziennej oraz światku przestępczym - zwyczaj tatuowania znany jest też mafii japońskiej Yakuza lub chińskich triad. Tatuaże, które zdobią ciała ich członków to prawdziwe arcydzieła - w tym kręgach tatuaż świadczy o przynależności do grupy i pozycji w strukturach. Obecnie tatuaż nie jest już odbierany jako oznaka powiązań przestępczych, wiele osób traktuje tatuaż jako sposób na wyrażenie swojej indywidualności i ozdobę ciała.

Metody tatuażu

Przez wieki metody tatuażu rozwijały się - dzisiaj tatuaż wykonuje się za pomocą maszynki do tatuażu. Sposób tatuowania jest zawsze taki sam - pod skórę wprowadza się barwnik, kolor i wzór wybiera się indywidualnie, zgodnie ze swoimi preferencjami. Decydując się na tatuaż powinniśmy wybrać polecone sprawdzone studio tatuażu, które powinno mieć na swoim wyposażeniu sterylizator (powinien być taki jakie używane są w szpitalach). Do wykonania tatuażu zawsze powinno używać się igieł jednorazowych, a maszynka powinna być sterylizowana po każdym zabiegu. Osoby wykonujące tatuaż powinny używać jednorazowych rękawiczek, a cały osprzęt jak np. pojemnik do farb itp. powinien być usuwany zaraz po wykonaniu zabiegu. Podczas wykonywania tatuażu wszystkie rzeczy znajdujące się w pobliżu powinny być szczelnie zakryte folią - by zapobiec zetknięciu się krwi osoby tatuowanej ze sprzętem. Wszystkie te procedury mają za zadanie zapobiegać ewentualnemu zarażeniu się HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi przez krew.

Do wykonania tatuażu najlepiej używać barwników, które posiadają atest unijny - są najbardziej bezpieczne (jednak jak każda substancja mogą wywołać odczyn alergiczny). Nie wskazane jest używanie tuszów fluorescencyjnych zawierających fosfor, gdyż są rakotwórcze. Dobrze wykonany tatuaż nie będzie wymagał poprawek, jeżeli będziemy o niego dbać - nie będziemy wystawiali go na słońce oraz nie ulegnie mechanicznym uszkodzeniom. Po wykonaniu tatuażu musimy poczekać do pełnego zagojenia skóry (gdy odpadną, wszystkie strupki a skóra przestanie się łuszczyć) z korzystaniem z basenu, solarium i kąpieli słonecznych - wystawiając tatuaż na działanie promieni słonecznych pamiętajmy o zabezpieczeniu go kremem z wysokim filtrem.

Wybierając miejsce tatuażu należy zachować rozsądek - twarz, szyja czy dłonie to miejsca, których nie będziemy mogli zakryć, jeśli tatuaż przestanie nam się podobać. Tatuaż najlepiej wykonywać na tych częściach ciała gdzie skóra jest najmniej unerwiona. Delikatne miejsca - pachwiny, usta, język oraz miejsca bardzo kościste nie powinny być tatuowane, ponieważ kłucie i wprowadzanie barwnika w tych miejscach powoduje większy ból. Do wykonania tatuażu osobie niepełnoletniej - potrzebna jest pisemna zgoda rodziców. Decydując się na wykonanie tatuażu warto wcześniej dobrze przemyśleć wzór lub imię, które chcemy wytatuować - w późniejszym okresie życia może bowiem okazać się już nieaktualne.

Tatuaże - smok

Biotatuaż i henna - alternatywa dla tatuażu tradycyjnego. Jest to rozwiązanie dla niezdecydowanych, jest on nietrwały i możemy wykonać go na próbę.

Tatuaż z henny

Tatuaż z henny

Tatuaż z henny jest bezpieczny i bezbolesny, utrzymuje się na skórze przez około 2-3 tygodnie - może być uzupełnieniem wizerunku na letnie imprezy.

Zalety:

  • zmywalny - utrzymuje się na skórze do 3 tygodni,
  • można wykonać go samodzielnie.

Wady:

  • mały wybór kolorów - henna daje zabarwienie brązowo - czerwonawe,
  • wywołuje reakcje alergiczne - wiele osób jest uczulonych na substancję chemiczną zwaną fenyloenediaminą (PPD), którą dodaje się ją do henny, by uzyskać czarny kolor.

Biotatuaż

Biotatuaż

Biotatuaż - polega na wprowadzeniu w warstwę naskórka (około 0,5 mm) pigmentu pochodzenia roślinnego za pomocą specjalnego aparatu - pigment utrzymuje się na skórze od 2 do 5 lat. W tym czasie skóra ulega naturalnemu złuszczaniu i tatuaż stopniowo zanika. W tatuażu tradycyjnym barwnik wprowadzany jest w głębsze warstwy skóry - gdzie pozostaje na zawsze.

Zalety:

  • barwniki używane w biotatuażu są pochodzenie roślinnego - nie uczulają,
  • biotatuaż utrzymuje się do 5 lat.

Wady:

  • farba nie wybarwia się równomiernie - z czasem tatuaż blednie i zmienia wzór,
  • zdarza się, że barwnik wprowadzony jest, głębiej niż powinien i tatuaż zostaje z nami na lata.

Tatuaż może być dopełnieniem i podkreśleniem naszego wizerunku oraz nadawać nam indywidualny charakter. Decydując, się na jego wykonanie powinniśmy, zdawać sobie sprawę, że prawdopodobnie zostanie z nami na zawsze, dlatego wybierając wzór czy też decydując się na imię bliskiej nam osoby należy rozważyć czy będą aktualne za kilka lat. Nasze życie ewoluuje, zmieniamy styl i poglądy oraz poznajemy nowe osoby, jeżeli wcześniej nasza decyzja była dobrze przemyślana - patrząc po latach na nasz tatuaż możemy odczuwać takie same pozytywne emocje jak w dniu jego wykonania.

Komentarze

Kiechu
Tatuaże są doskonałym sposobem na wyrażenie siebie i wyglądają świetnie, ale warto pamiętać, że to trwała sztuka na ciele, którą będziesz nosił przez resztę życia. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swój wybór i też wybrać dobrego artystę. Po wybraniu artysty tatuażu i ustaleniu szczegółów dotyczących projektu, przygotuj się na wizytę w salonie tatuażu. Pamiętaj, aby być otwartym na sugestie i wskazówki artysty, ponieważ mają oni duże doświadczenie w tej dziedzinie i mogą pomóc Ci stworzyć idealny projekt.
Kiedy tatuaż jest już wykonany, ważne jest, aby dbać o niego w odpowiedni sposób. Twój artysta tatuażu powinien podać Ci szczegółowe instrukcje dotyczące pielęgnacji, takie jak stosowanie kremu do tatuażu, unikanie moczenia go w wodzie przez pierwsze dni i unikanie nadmiernego ekspozycji na słońce.
Mona
Tatuaże to sztuka, która zyskała na popularności w ostatnich latach. Są one sposobem na wyrażenie siebie, dodanie indywidualnego stylu i wyglądu, a także na przypomnienie nam ważnych wydarzeń czy ludzi w naszym życiu.
Maciej
Biotatuaże są dość często oferowane w studiach kosmetycznych. Mówi się, że blakną one całkowicie po kilku latach. Często twierdzi się, że biotatuaż jest wkłuty w skórę maksymalnie na małą głębokość, a wzór jest degradowany w miarę upływu czasu. Z tymi stwierdzeniami nie zgadzają się eksperci i dermatolodzy, gdyż prawidłowa regeneracja skóry trwa od 4 do 6 tygodni i taki tatuaż winien być w tym czasie usunięty. Wyniki biotatuaży potwierdzają to w całości. Po części kolor zostaje odrzucony, po części pozostaje w różnych warstwach naskórka. Jeśli pigmenty zostaną wprowadzone tylko w warstwę naskórka, nie utrzymują się tam przez 2-5 lat, ale znikają po 4-6 tygodniach. Jeśli jednak zostają wprowadzone głębiej stanowią już standardowy tatuaż, który nie zniknie.