Jak założyć i zdjąć soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktoweSoczewki kontaktowe stały się dla wielu osób dyskretnym i wygodnym sposobem na korekcję wad wzroku. Ich noszenie nie sprawia większych problemów w porównaniu np. do tradycyjnych okularów, które nakładały na nas pewne ograniczenia. Jednocześnie zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Jak więc można zrobić to dobrze?

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych - o jakich zasadach warto pamiętać?

Wiele osób może zastanawiać się jak założyć i zdjąć soczewki kontaktowe w najprostszy i najbezpieczniejszy sposób? Okazuje się, że nie jest to tak skomplikowane, o ile zadbamy o odpowiednie przygotowanie. Soczewki kontaktowe mają bezpośredni kontakt z gałką oczną, która jest wrażliwa na wszelakie podrażnienia i zanieczyszczenia. Choć tradycyjnie soczewki znajdują się w opakowaniu ze specjalnym płynem, nie możemy zapomnieć o dokładnym umyciu rąk, a panie powinny zakładać szkła kontaktowe jeszcze zanim wykonają makijaż. Warto również pamiętać, że choć pierwsze założenie i zdjęcie soczewek może być dość stresujące, to jednak z biegiem czasu, będzie to tylko przysłowiową formalnością.

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

W momencie kiedy udało się nam już zadbać o odpowiednią higienę dłoni, a także przygotowaliśmy zaciszne miejsce, możemy przystąpić do zakładania szkieł kontaktowych. Pamiętajmy, by rozróżnić soczewkę do lewego i prawego oka, gdyż ma to wpływ na ich efektywne korygowanie istniejącej wady wzroku. Tak więc, jak zakładać soczewki kontaktowe? Oto krótka instrukcja:

  • wyjmijmy pierwszą soczewkę z opakowania i ustawmy ją na na czubku palca tak, by jej brzegi skierowane były do góry;
  • palcem drugiej dłoni delikatnie unieśmy powiekę - pamiętajmy, by cały czas patrzeć prosto przed siebie;
  • umieśćmy soczewkę kontaktową na gałce ocznej - na jej białej części i spróbujmy na tę chwilę opanować konieczność mrugania;
  • po umieszczeniu soczewki możemy "mrugnąć", by znalazła się ona w odpowiedniej pozycji.

Jak więc widać, samo założenie szkieł kontaktowych nie jest zbyt skomplikowane, a im więcej czasu będziemy je praktykować, tym łatwiejsze się ono stanie.

Jak zdjąć soczewki kontaktowe?

Fakt tego, jak zdjąć soczewki kontaktowe może budzić nieco więcej obaw. Pozory jednak są złudne, a cały proces nie zajmie nam więcej niż kilka sekund. Pamiętajmy jednak, by podobnie jak w poprzednim wypadku zadbać o higienę dłoni i przygotować sobie opakowanie wraz z płynem do soczewek. Panie powinny również poczekać z demakijażem, do momentum aż usuną szkła. Tak więc jak ściągać soczewki kontaktowe? Oto trzy, proste kroki, które mogą nam w tym pomóc:

  • delikatnie naciągnijmy dolną powiekę przy pomocy palca;
  • palcem drugiej dłoni przesuńmy soczewkę w kierunku dolnej krawędzi oka;
  • lekko ściśnijmy brzegi soczewki, by móc usunąć ją z oka.

Soczewkę można opcjonalnie przesunąć także w kierunku kącika i powtórzyć opisane wyżej czynności. Samodzielnie musimy więc zdecydować, który sposób jest dla nas wygodniejszy.

Źródło: www.optiland.pl.

Komentarze