Jak przełamać wypalenie, rutynę, nudę w związku?

Jak przełamać wypalenie, rutynę w związku?Każdy związek to podróż: droga dwóch osób, które zdecydowały się iść razem przez życie, mają wspólne marzenia i plany. Bycie w związku jest inspirujące, motywuje nas do pozytywnych zmian, sprawia, że chcemy być lepsi, mamy o kogo dbać i kogo kochać. Po pewnym czasie jednak w każdy związek może wkraść się rutyna, wypalenie - po prostu nuda, która negatywnie oddziałuje na relację. Jak poradzić sobie z takim kryzysem? Jak przełamać rutynę w związku, by nadal cieszyć się sobą, bez względu na staż relacji?

Wypalenie, rutyna, nuda w związku - jak je przełamać?

Poniżej 10 ciekawych porad dla każdego, kto czuje, że w jego związek zaczyna wkradać się wypalenie, rutyna i stagnacja.

1. Rozmawiajcie o tym, co się dzieje
Podstawą w każdym związku jest szczera rozmowa. Jeśli widzisz lub oboje widzicie, że coś złego dzieje się w Waszej relacji, że jest inaczej - porozmawiajcie o tym. Najważniejsze, aby rozmowa była spokojna, skupcie się na konkretach, nie oskarżajcie wzajemnie, ale szukajcie przyczyn. Mówcie o swoich uczuciach i oczekiwaniach, co powinno się zmienić, abyście znowu byli szczęśliwi?

2. Przypomnijcie sobie początki związku
Jeśli w Wasz związek wkradła się rutyna, przypomnijcie sobie, jak było na początku. Nie chodzi oczywiście o to, aby przywracać stan z początku związku, ten czas zawsze jest romantyczny, namiętny, później przychodzi okres spokojniejszy. Postarajcie się jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego jesteście razem, co Was połączyło, jak patrzyliście na siebie? Przypomnijcie sobie te chwile, pooglądajcie zdjęcia, wspominajcie. Niech ta chwila obudzi w Was tamte emocje i teraz przełóżcie je na stan obecny: wzięliście ślub, macie dzieci, dom, pracę. Wasze życie się zmieniło. Nie znaczy to, ze jest gorsze niż dawniej, jest inne. To zupełnie nowa jakość, a rutyna może oznaczać po prostu poczucie bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że trzeba się z nią pogodzić. Można zrobić wiele, aby Wasz związek znów był pełen emocji.

Nuda w związku

3. Znajdźcie wspólną pasję
Na pewno sporo Was łączy, ale jeśli czujecie, że zaczynacie się ze sobą nudzić lub męczyć: poszukajcie czegoś, co Was na nowo połączy. Może zaczniecie razem uprawiać sport, zapiszecie się na kurs tańca lub szkoły językowej? Możecie również wypisać filmy, które chcecie razem obejrzeć i codziennie wieczorem realizować kolejne punkty swojego planu. Takie chwile zbliżą Was do siebie i sprawią, że na nowo zaczniecie się cieszyć swoim towarzystwem.

4. Odpocznijcie od siebie
Kolejna porada może zaskoczyć: jeśli się ze sobą nudzicie to… odpocznijcie od siebie. Wyjedź do rodziców na weekend, partner niech pojedzie do brata, kolegi. Zapisz się na weekendowe szkolenia, on niech wyjedzie z dziećmi do dziadków. Jeśli zaczniecie za sobą tęsknić będzie to znak, że rutyna jest normalna w Waszym związku, po prostu przesyciliście się sobą i potrzebowaliście pobyć osobno, złapać dystans. Taki odpoczynek od siebie może być bardzo odżywczy dla związku, nie oznacza on oczywiście rozstania, a jedynie danie sobie chwili dla siebie.

5. Zaskakujcie siebie nawzajem
Najlepszym sposobem na wypalenie i nudę w związku jest przeciwdziałanie jej, czyli zaskakiwanie siebie i robienie czegoś, czego druga strona się nie spodziewa. Zaskocz ukochaną osobę i podaj jej kawę lub śniadanie do łóżka. Po pracy przygotuj obiad lub kolację, zaproponuj spontaniczny wyjazd, kup bilety do kina/teatru i połóż je na szafce w łazience. Takie niespodzianki mogą skutecznie poprawić humor i zbliżyć Was do siebie. Pamiętajcie, że zaskakiwać się możecie również w sypialni ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy druga strona ma ochotę na to, co zaproponujecie.

6. Zróbcie coś inaczej niż zwykle
Nawet pary z krótkim stażem mają pewien schemat działania, swoje rytuały, przyzwyczajenia, coś robią w pewien sposób przez cały czas. Jeśli jednak czujecie, że w Wasz związek zaczyna wkradać się coś złego - wypalenie czy też nuda - zróbcie coś inaczej niż zwykle.

Możecie:

  • zjeść obiad na mieście, jeśli zawsze jadacie w domu;
  • wyjechać na wakacje w góry, jeśli zawsze jeździcie nad morze;
  • zrobić zakupy w zupełnie innym sklepie itp.

Co niedzielę jeździcie do rodziców na obiad? Teraz spędźcie ją w łóżku, zjedzcie tak śniadanie, obiad, oglądajcie filmy online, cieszcie się sobą. Wieczorem za to zaproście rodziców do siebie na kolację, którą wspólnie przygotujecie. Taka odmiana pozwoli Wam na porzucenie schematów, spojrzycie nieco inaczej na swoje życie ale i swój związek. Da Wam to możliwość zrobienia razem czegoś szalonego, co na pewno przegoni rutynę z Waszej relacji.

7. Zmieńcie otoczenie
Rada związana z tym, co padło już wcześniej: wyjedzcie na chwilę, zmieńcie otoczenie. Niech będzie to czas tylko dla Was, moment na odreagowanie ale i spędzenie czasu we dwoje (oczywiście możecie zabrać ze sobą dzieci). Wybierzcie miłe miejsce, np. kameralny hotelik niedaleko miejsca zamieszkania i spędźcie tam przyjemny weekend. Nie rozmawiajcie o domu, pracy, obowiązkach, codziennych problemach. Zadbajcie o atrakcje, możecie pływać w basenie, jeździć konno, iść na masaż do SPA, spacerować i robić wszystko to, co oferuje miejsce, w którym jesteście. Wieczorem wybierzcie się na kolację, drinka, wieczór taneczny. Odstresujcie się i spędźcie miło czas. Taki relaks może Wam przypomnieć, jak potrzebny jest urlop i jak pięknie można spędzać go razem.

8. Zróbcie mały remont w domu/mieszkaniu
Bardzo odżywcze dla związku może być także przeprowadzenie niewielkiego nawet remontu czy zmiany w miejscu zamieszkania. Zaplanujcie wszystko wspólnie, wybierzcie się do sklepu po niezbędne akcesoria i przeprowadzce remont razem. Możecie przemalować ściany, przestawić meble lub po prostu zmienić kilka dodatków. Od razu poczujecie się jak po przeprowadzce, zmienicie nastawienie do wielu spraw.

Wypalenie w związku

9. Zmieńcie coś w swojej relacji
Kolejna propozycja do dokonanie niewielkich zmian w samej relacji. Ty gotujesz obiady, a on prowadzi samochód? Teraz on gotuje do 2-3 dni, a Ty częściej siadasz za kierownicą. Zawsze sama chodzisz na zakupy, a on w tym czasie zaprasza kolegów? Wyjdźcie razem do galerii, a wieczorem zaproście swoich znajomych na drinka. Przeformujcie nieco swoje role w relacji, zobaczcie co możecie robić inaczej, może lepiej? Może okaże się, że Twój partner doskonale gotuje, a Ty potrafisz naprawić spłuczkę w toalecie?

10. Pamiętajcie o mocy drobnych gestów
Nawet, gdy w Wasz związek wkrada się rutyna bądź też wypalenie, pamiętajcie o tym, jak wielką moc mają drobne gesty. Mówcie sobie, że się kochacie, róbcie sobie drobne niespodzianki, pamiętajcie o swoich urodzinach, rocznicach. Uczucie należy pielęgnować cały czas, codziennie troszczyć się, aby płomień nie wygasł, aby w Waszych sercach wciąż była miłość, zaufanie i wzajemny szacunek.

Pracujcie nad swoim związkiem, reagujcie na to, co się w nim dzieje. Jeśli czujecie, że sami nie dacie rady zażegnać kryzysu i poradzić sobie z uczuciem stagnacji lub przesycenia, skorzystajcie z fachowej pomocy. Specjalista z zakresu terapii par pomoże Wam zrozumieć, co dzieje się w Waszej relacji i wspólnie wypracujecie najlepsze rozwiązanie. Pamiętajcie, że "Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie" (Konstanty Ildefons Gałczyński).

Komentarze