Od czego zacząć naukę rysunku?

Nauka rysunkuUmiejętność rysunku technicznego jest niezbędna w niektórych zawodach, a wiele osób decyduje się na rozpoczęcie nauki rysowania ze względu na chęć rozwijania zdolności artystycznych. Nie ma co się dziwić - to ciekawe hobby, które może przynieść wiele satysfakcji. Wyjaśniamy, jak zacząć naukę rysunku!

Rysunek techniczny - czym jest i w jakich sytuacjach się przydaje?

Rysunek techniczny oraz rysunek architektoniczno-budowlany to dwie konwencje rysowania, które są wykorzystywane w pracy przez architektów, inżynierów, konstruktorów oraz przedstawicieli innych zawodów. Oba rodzaje rysunku mają ściśle praktyczny charakter - ich nauka wymaga nie tylko praktyki, ale również wiedzy dotyczącej np. wykorzystywanych rzutów czy elewacji. Rysunek techniczny i architektoniczno-budowlany najczęściej jest nauczany dopiero na studiach, choć w internecie znajdziesz kursy dla początkujących i zaawansowanych. Możesz również wykupić lekcje u korepetytora.

Jak zacząć naukę rysunku artystycznego?

W niniejszym tekście zajmiemy się przede wszystkim rysunkiem artystycznym. Jak zacząć przygodę z rysowaniem? Można to zrobić na dwa sposoby - poprzez samodzielną naukę lub uczęszczanie na zajęcia w szkole rysunku. Obie opcje są ciekawe, a ich skuteczność zależy głównie od determinacji oraz wytrwałości. Podczas nauki rysowania najważniejsza jest sumienność - trzeba ciągle pracować nad techniką i regularnie tworzyć nowe dzieła, a także wykonywać ćwiczenia mające usprawnić styl artysty.

W internecie znajdziesz setki bezpłatnych materiałów dla początkujących rysowników. Nie bój się z nich skorzystać - darmowe kursy z reguły reprezentują niezły poziom, a i tak najważniejsza jest praktyka. Postaraj się wykonywać wszystkie ćwiczenia, poczytaj też o historii rysunku oraz różnych technikach szkicowania. Kto wie, może któraś z nich przypadnie Ci do gustu i zainspiruje ciekawe dzieło?

Wyposażenie rysownika - jakie akcesoria są niezbędne?

Planujesz naukę rysunku? Jeśli tak, to musisz zadbać o odpowiednie akcesoria. W wyposażeniu rysownika na pewno powinny znaleźć się różne rodzaje ołówków. Dobrze jest wybrać na początku jeden miękki H oraz jeden twardy B, a także dwa lub trzy uniwersalne HB oraz F, np.  Poza literami duże znaczenie ma też znajdująca się przy nich liczba. Im jest ona większa, tym ołówek jest twardszy (B) lub miększy (H). Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, między innymi ołówki BIC.

Jeśli szukasz alternatywy dla zwykłych ołówków, to rozważ rysowanie węglem. Jest on znacznie ciemniejszy i trudniejszy w użytku, ale zapewnia ciekawy efekt artystyczny. Można go łatwo rozprowadzić po papierze, dzięki czemu świetnie nadaje się do rysowania dymu lub chmur.

Czy warto pójść do szkoły rysunku?

Profesjonalna szkoła rysunku to najprostszy sposób na rozwijanie umiejętności szkicowania. Warto zdecydować się na kurs, bo nauka pod okiem doświadczonego nauczyciela zapewnia lepsze efekty. Należy jednak pamiętać, że szkoła rysunku nie jest tania, a wiele rzeczy można dowiedzieć się samodzielnie, korzystając z darmowych źródeł. Podczas nauki rysunku praktyka jest znacznie ważniejsza od teorii!

Komentarze