Kultura Orientu

Bliski WschódMianem Orientu określa się kraje Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu, czyli państwa, położone w Azji oraz północnej Afryce. Dla nas są to miejsca kojarzące się z nową kultura, kuchnią, innymi zwyczajami, co bywa dla nas nieco egzotyczne. Wiele osób jest zafascynowanych kulturą Orientu i bada ją, zgłębiając wiedzę na temat tamtejszej literatury, kuchni, historii, sztuki, muzyki.

Kultura Orientu - od Egiptu po Chiny

Tereny te określa się mianem kolebki wielkich starożytnych cywilizacji, w tym cywilizacji Mezopotamii oraz Egiptu. To tutaj narodziły się również wyznania religijne: chrześcijaństwo, islam oraz judaizm. Kraje orientalne są bardzo zróżnicowane pod względem kultury. Z jednej strony są to kraje chrześcijańskie, które są kolebką naszej religii, kojarzą nam się ze scenami znanymi z Biblii i filmów religijnych. Te kraje to miedzy innymi Jordania, Izrael czy Jerozolima. Odbywa się tam wiele pielgrzymek i wycieczek do Ziemi Świętej. Z drugiej strony są to kraje, w których wyznaje się religię muzułmańską, buddyzm czy islam. Wiele osób marzy o podróży do Chin, Tybetu, Indii, pasjonuje się językiem japońskim, chińskim, chce zgłębić kulturę Orientu. Taka wyprawa może okazać się prawidła podrożą życia, na którą naprawdę warto odkładać pieniądze.

Co pozostawili po sobie nasi przodkowie, co wchodzi w skład dzisiejszej kultury orientalnej? Przede wszystkim są to zabytki architektoniczne ale i niemało przedmiotów codziennego użytku, które dziś podziwiamy w muzeum. Jeśli chodzi o kulturę, mamy do czynienia z przynajmniej kilkoma jej odmianami, w tym kulturę starożytnej Mezopotamii, Persji, Egiptu czy kulturę chińską. Na uwagę zasługują języki tych państw, pismo, religie oraz kuchnia krajów orientalnych.

Bliski Wschód kolebką wielkich cywilizacji

Na terenie dzisiejszego Bliskiego Wschodu narodziły się wielkie światowe cywilizacje, w tym cywilizacja mezopotamska oraz egipska. Mezopotamia była starożytna krainą, położoną w dorzeczu dwóch wielkich, azjatyckich rzek: Eufrat i Tygrys. Dziś są to obszary północnej Syrii aż po Arabię Saudyjską. Na tym terenie żyli między innymi Sumerowie, odpowiedzialni za stworzenie pisma klinowego. Dawna Mezopotamia składała się z Asyrii oraz Babilonii. Z tamtych czasów pozostało wiele cennych pamiątek, które dziś zachwycają, rozlokowane w muzeach na całym świecie. Wiele z nich znajduje się w paryskim Luwrze, między innymi są to starożytne posążki oraz statuetki.

Orient to nie tylko Azja ale i Afryka, a dokładniej jej północno-wschodnie rejony, czyli tereny dzisiejszego Egiptu. To właśnie tam, w delcie rzeki Nil narodziła się jedna z najstarszych cywilizacji, cywilizacja Starożytnego Egiptu. Istotą jej trwałości było położenie oraz dobra komunikacja z innymi cywilizacjami, czy to Mezopotamią czy też Grecją. Do jej przetrwania przyczyniły się także bogate i żyzne, nawodnione przez Nil gleby, które powodowały urodzaj rolnictwa. W okolicy znajdowało się także wiele kopalni metali szlachetnych, w tym złota. Na uwagę zasługuje również religia egipska, czyli kult władcy, faraona, oraz wiara w życie pozagrobowe. Faraon był bowiem w starożytnym Egipcie najwyższym kapłanem, traktowanym przez ludność jako bóstwo. Z kolei wiara w życie po śmierci uwidaczniała się w budowie grobowców, znanych dziś jako piramidy. Wierzono bowiem, że zmarły po śmierci będzie potrzebował i miejsca i jedzenia oraz innych przedmiotów, które umieszczano piramidach. W wielu z nich zatrudniano nawet… służbę. Kolejnym ważnym aspektem kultury starożytnego Egiptu jest pismo, czyli znane nam hieroglify. To pismo obrazkowe, opisywane za pomocą piktogramów, które dziś również spotykamy w naszym życiu, np. jako znaki drogowe. Pełnią one istotna rolę w procesie komunikowania się, gdyż za pomocą konkretnego symbolu można przekazać wiele informacji. Ponadto, piktogramy używane są także w procesie porozumiewania się z osobami niepełnosprawnymi, w tym niemymi.

Z terenów Bliskiego Wschodu wywodzą się też zmysłowe tańce orientalne, zwane (niesłusznie zresztą) tańcem brzucha. Tańczą zwykle kobity, ubrane w długie, zwiewne suknie, nierzadko z przepaskami z ciężarkami, które doskonale "słychać" podczas wykonywania ruchów. Znanych jest wiele odmian tańców orientalnych, w tym tańce arabskie czy egipskie.

Narodziny religii świata

To właśnie na Bliskim Wschodzie swój początek wzięły wielkie religie, w tym chrześcijaństwo, judaizm oraz islam. Najwcześniej ukształtował się judaizm, uznawany za pierwsza religię abrahamową, narodził się w 2000 roku p.n.e., istotą była wiara w jednego Boga. Chrześcijaństwo, które się z niego wywodzi, jako kolejna religia monoteistyczna, narodziło się w Palestynie w I wieku n.e. Istota jest w tym przypadku wiara w Boga oraz Jezusa Chrystusa z Nazaretu, który za grzechy ludzi przeżył śmierć na krzyżu i zmartwychwstał.

Islam powstał mniej więcej w tym samym czasie, jest także religią monoteistyczną. Istotą jest wiara w proroka Mahometa, który narodził się w Mekce. Po objawieniu, którego doświadczył zaczął głosić zasady swojej religii. Niestety, spotkały się one z nieprzychylnymi opiniami i Mahomet musiał zbiec do Medyny. Ta ucieczka jest dziś czczona poprzez obowiązek każdego wiernego w postaci odbycia podobnej podróży.

Tajemnicza Azja Środkowa

Orientem nazywamy także kraje Azji Środkowej, w tym Iran, Pakistan, Tybet czy Mongolię. Warto zwrócić uwagę na Iran, który dawniej znany był jako imperium. Mowa oczywiście o Persji, która w czasach starożytnych była potężnym krajem. Są to tereny dzisiejszego Iranu, nazywanego Persją aż do podboju przez Arabów. Z kolei w Tybecie narodziła się kolejna, wielka religia, a mianowicie buddyzm.

Daleki Wschód, czyli najludniejsze rejony świata

Daleki Wschód kojarzy się nam przede wszystkim z Republiką Chińską i bardzo słusznie. Chiny, z uwagi na swoją odległość od naszego kraju oraz odmienność kulturową, są traktowane jako kraj orientalny. Inne jest wszystko: religia, kuchnia, pismo, nawet kolor skóry mieszkańców. Kultura chińska jest jednak jedną z najbardziej cenionych na świecie, gdyż do Chin corocznie przybywa największa ilość turystów. Sztuka chińska jest najstarsza na Ziemi, jej początki sięgają bowiem XVIII wieku p.n.e. Okresy sztuki chińskiej w dużej mierze zależą od panujących ówcześnie dynastii, znana jest sztuka okresu dynastii Tang czy Ming. Z tych okresów pochodzą miedzy innymi tkaniny oraz wyroby z nich, w tym z jedwabiu oraz przepiękna porcelana chińska. Ważnym elementem chińskiej kultury jest pismo chińskie. Jest to pismo ideograficzno-fonetyczne, w którym konkretne znaki przyporządkowanej są dla konkretnych sylab.

Kuchnia orientalna

W skład kultury wchodzą także zwyczaje oraz… kuchnia. Kuchnia orientalna jest wyjątkowo interesująca, gdyż widoczne są w niej wpływy egipskie, chińskie oraz arabskie. Jest ona wyrazista, nie boi się łączenia smaków, np. słodkiego i kwaśnego. W kuchni orientalnej dominuje ryż, podawany na różne sposoby, mięso, w tym baranina oraz przyprawy, Lubiana jest kurkuma oraz imbir. Jada się również owoce morza, w tym krewetki oraz drób, podawany np. z dodatkiem słodkiego ananasa.

Jak widać, kultura orientalna jest bardzo zróżnicowana, od tajemniczej kultury egipskiej, przez kulturę bliskiego wschodu aż po kulturę chińską, kojarzącą się z chińskim pismem oraz porcelaną. Nie mniej jednak, warto wybrać się w podróż do krajów orientalnych i lepiej poznać ich język, kulturę oraz zwyczaje. Wtedy nawet najbardziej egzotyczne zakątki świata wydadzą się nam bliższe i… jeszcze bardziej interesujące.

Komentarze