Najlepsze dekodery DVB-T2 HEVC: który model wybrać?

Dekoder TVDekodery DVB-T2 HEVC to urządzenia przeznaczone do odbioru telewizji naziemnej. Mowa o kanałach telewizyjnych, które nadawane są za pomocą infrastruktury znajdującej się na powierzchni ziemi - głównie na wysokich wzniesieniach i dachach budynków. To sygnał nadawany na innej częstotliwości niż kanały satelitarne i wymagający innej (prostszej i tańszej) anteny. Co ważne, kanały telewizji naziemnej w formacie DVB-T2 można odbierać za darmo, bez żadnych umów czy abonamentów. Wystarczy odpowiedni dekoder zwany także tunerem.

Dekodery DVB-T2 - co warto wiedzieć?

O dekoderach DVB-T2 zrobiło się głośno w 2022 roku. To wówczas w Polsce przeprowadzono zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej. Nowy rodzaj kodowania zastąpił dotychczasowy format DVB-T, który był już przestarzały. Zmiana oznacza większą przepustowość i możliwość oglądania kanałów w wyższej rozdzielczości. Dla wielu osób zmiana okazała się niezauważalna, ponieważ nowoczesne telewizory miały już wbudowany tuner umożliwiający przetwarzanie takiego sygnału. Co innego starsze modele. W przypadku odbiorników sprzed lat konieczne było dokupienie dekodera, żeby wciąż móc oglądać ulubione kanały. Akcji informacyjnej towarzyszyło wiele publikacji i poradników, które podpowiadały, w jaki sposób wybrać odpowiednie urządzenie.

Dziś popyt na dekodery jest mniejszy niż w 2022, gdy zmieniano standard co wymusiło zakupy u tysięcy osób. Nie oznacza to jednak, że urządzenia do przetwarzania sygnału DVB-T2 całkowicie zniknęły. Wciąż jest wiele powodów do kupienia takiego sprzętu. Pretekstem do zakupu może być awaria, chęć wymiany sprzętu na taki o większych możliwościach (z dodatkowymi funkcjami) albo zakup nowego telewizora bez DVB-T2 (co zdarza się w przypadku starszego sprzętu z drugiej ręki).

Jaki model obecnie warto kupić? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie polecanych dekoderów.

Jaki dekoder DVB-T2? Polecane modele

Trudno stworzyć wiarygodny ranking dekoderów DVB-T2. Dostępne modele często się zmieniają, a poza tym użytkownicy mają różne potrzeby. Dla niektórych najważniejsze jest, żeby sprzęt był po prostu mały, poręczny i tani. Inni natomiast nie wyobrażają sobie dekodera bez funkcji nagrywania, odtwarzania materiałów z nośników USB czy kontroli rodzicielskiej. Z tego powodu nie przyznajemy urządzeniom miejsca na podium lub po za nim. Zobacz pięć polecanych modeli i wybierz ten, który najlepiej wpisuje się w twoje oczekiwania.

  • Tuner TV NEW DIGITAL T2 265 HD Senior - tuner polecany dla osób starszych. Wyróżnikiem jest to, że ma w zestawie dwa piloty - jeden standardowy i drugi dla seniorów - z większymi, lepiej widocznymi przyciskami. Może działać jako odtwarzacz multimedialny i korzysta z funkcji blokady rodzicielskiej.
  • Tuner TV MANTA DVBT025PRO DVBT2/HEVC H.265 - solidny sprzęt, który jest dostępny w atrakcyjnej cenie. Dużą zaletą tego modelu jest funkcja nagrywania programó Oprócz tego może odtwarzać pliki z podpiętego do dekodera nośnika USB.
  • Tuner TV FERGUSON Ariva 175 Combo - trochę droższy od innych, ale za to bardzo uniwersalny. Urządzenie pełni funkcję nie tylko dekodera do telewizji naziemnej, ale również do telewizji satelitarnej. Dlatego, jeśli zmienisz zdanie i zdecydujesz się na ofertę programową z satelity, możesz wciąż używać tego samego sprzętu zamiast kupować nowy. Oprócz tego jak przystało na nowoczesny model umożliwia nagrywanie i odtwarzanie z fizycznych nośników plików foto i wideo.
  • Tuner dekoder DVB-T2 BLOW 7000FHD Mini H.265 - czwarta propozycja na pewno przekona tych, którzy nie mają przestrzeni na duży dekoder. Kompaktowy rozmiar sprawia, że zmieści się dosłownie wszędzie.
  • Tuner TV SKYMASTER STB-N2 DVB-T2 HEVC - ostatni polecany model także nie należy do tych o dużych gabarytach. Jest mały, prosty w obsłudze i niezawodny. Umożliwia odtwarzanie programów w jakości SD i HD, ma także funkcję odtwarzacza multimedialnego i blokady rodzicielskiej.

Zobacz wszystkie dekodery DVB-T2 w sklepie MediaMarkt!

Komentarze