Częstomocz u mężczyzny - poznaj przyczyny

Częstomocz u mężczyznyCzęstsze oddawanie moczu jest niejednokrotnie utożsamiane z problemem dojrzałych kobiet. Należy jednak mieć świadomość, że może także pojawić się u mężczyzn. Jakie są przyczyny częstomoczu u mężczyzn? Czy można go leczyć i mu zapobiegać?

Co to jest częstomocz?

Częstomocz sam w sobie nie jest chorobą a objawem. Jest to stan, gdy w ciągu dnia dochodzi do częstszego oddawania moczu - w porównaniu z częstością, jaką dana osoba uznaje dla siebie za normę. Najczęściej jest to powyżej 8 razy na dobę. Problem może pojawić się zarówno w dzień, jak i w nocy. Częstomocz może się wiązać z odczuciem potrzeby nagłego opróżnienia pęcherza (zwiększone parcie na mocz) oraz z wrażeniem niedostatecznego opróżnienia pęcherza po wizycie w toalecie.

Przyczyny częstomoczu u mężczyzn

Częste oddawanie moczu u mężczyzn może mieć wiele przyczyn. Warto przyjrzeć się tym, które są najbardziej powszechne.

Przedwczesne starzenie się gruczołu krokowego

Z wiekiem spada poziom testosteronu i zaczyna przeważać poziom estrogenu. Ten hormon może doprowadzać do zmian w funkcjonowaniu i buddowie gruczołu krokowego (prostaty). Zmiany hormonalne mogą czasem pojawić się u młodych mężczyzn. Wtedy objawy przerostu prostaty pojawiają się wcześniej.

Przerost gruczołu krokowego

To schorzenie jest typowe dla mężczyzn w podeszłym wieku. Wraz ze starzeniem się dochodzi do powiększenia się prostaty na całej jej objętości. Przerośnięta prostata może uciskać na cewkę moczową. Rozpoczęcie oddawania moczu jest trudniejsze i często nie udaje się całkowicie opróżnić pęcherza. To jest przyczyną częstomoczu.

Stres

Jak stres wpływa na pracę pęcherza moczowego? W organizmie powstają mechanizmy obronne, które wiążą się ze zwiększonym napięciem mięśni całego ciała. Mięśnie brzucha również mogą się napinać, co prowadzi do zwiększonej potrzeby oddawania moczu.

Inne czynniki

Częstomocz może wynikać także ze zwiększonej podaży płynów w ciągu dnia. Czasem jego przyczyną są stany depresyjne i lękowe, infekcje układu moczowego, kamica układu moczowego lub cukrzyca. Epizody zbyt częstego oddawania moczu, które nie mijają same po zmniejszeniu ilości wypijanych płynów, powinny być skonsultowane z lekarzem[1].

Diagnoza i leczenie częstomoczu

Pierwszym krokiem jest założenie dziennika mikcji - spisz, ile razy w ciągu dnia nastąpiła konieczność opróżnienia pęcherza. Zanotuj, ile płynów dziennie wypijasz. Notatki uzupełnij o dodatkowe informacje - czy chęć oddania moczu obudziła cię ze snu, czy trudne jest rozpoczęcie mikcji, czy odczuwasz niepełne opróżnienie pęcherza. Zwróć uwagę na występowanie dodatkowych objawów, tj. zwiększone pragnienie, naglące parcie na pęcherz, ból w okolicy podbrzusza, ból podczas oddawania moczu, gorączka, niezamierzony spadek masy ciała. Z takimi informacjami zgłoś się do lekarza rodzinnego, który zleci komplet odpowiednich badań. Na wstępie są to najczęściej badanie ogólne moczu oraz USG dróg moczowych. Na podstawie wyników tych badań lekarz zdecyduje o konieczności leczenia lub o skierowaniu do specjalisty urologa.

Ustalenie przyczyny problemu pozwala na włączenie odpowiedniej terapii. Jeśli częstomocz jest wynikiem zakażenia układu moczowego, konieczne może być przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych. Jeśli problem z oddawaniem moczu jest spowodowany przerostem prostaty, lekarz może zlecić odpowiednie leczenie apteczne. Można również sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty zawierające wyciągi roślinne, np. z owoców palmy sabal czy ze śliwy afrykańskiej[2, 3]. Gdy problemem są choroby nerek lub cukrzyca, konieczna może okazać się konsultacja specjalistyczna.

Jak można zapobiegać występowaniu częstomoczu?

Niektóre działania na własną rękę mogą pomóc w zapobieganiu wystąpienia częstomoczu lub łagodzić dolegliwość, jeśli się pojawi. Oto kilka z nich:

  • zrezygnowanie z picia dużej ilości płynów tuż przed snem;
  • zmniejszenie ilości wypijanych płynów przed stresującymi sytuacjami;
  • zaprzestanie picia alkoholu;
  • trening mięśni dna miednicy (początkowo z pomocą fizjoterapeuty, następnie samodzielny).

Znajomość swojego ciała i tego, w jaki sposób ono funkcjonuje, jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Częstomocz może mieć błahą przyczynę, ale może też być maską chorób, dlatego nie powinno się ignorować tego objawu.

Bibliografia

  1. S. S. Abu-Naser i M. Z. Shaath, „Expert system urination problems diagnosis”, 2016, Dostęp: 9 sierpień 2023. [Online]. Dostępne na: http://dspace.alazhar.edu.ps/xmlui/handle/123456789/148
  2. T. Cai, Y. Cui, S. Yu, Q. Li, Z. Zhou, i Z. Gao, „Comparison of Serenoa repens With Tamsulosin in the Treatment of Benign Prostatic Hyperplasia: A Systematic Review and Meta-Analysis”, Am J Mens Health, t. 14, nr 2, s. 1557988320905407, mar. 2020, doi: 10.1177/1557988320905407.
  3. H.-F. Yeh i in., „The effects of a Chinese herbal medicine (VGHBPH0) on patients with benign prostatic hyperplasia: A pilot study”, J Chin Med Assoc, t. 83, nr 10, s. 967-971, paź. 2020, doi: 10.1097/JCMA.0000000000000384.

Komentarze