Czy angina ropna jest zaraźliwa? Wszystko, co musisz wiedzieć

Angina ropnaAngina ropna (bakteryjna) wywołana zakażeniem paciorkowcem to choroba, która powoduje silny ból gardła. Jej objawy są uciążliwe, a leczenie wymaga przyjmowania antybiotyku. Dlatego, gdy zdrowa osoba ma kontakt z chorą, pojawiają się pytania: czy angina ropna jest zaraźliwa i jak dochodzi do zakażenia? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Czy angina ropna jest zaraźliwa?

Zachorowanie na anginę jest uciążliwe, wymaga pozostania w domu i przyjmowania leków przepisanych przez lekarza. Dlatego u osób zdrowych lęk budzi możliwość zarażenia się tą chorobą od kogoś, kto właśnie przechodzi infekcję. Czy zatem anginą można się zarazić? Niestety odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Angina bakteryjna, czyli ropna jest ogólnoustrojową chorobą zakaźną, której towarzyszy ostry odczyn zapalny w obrębie tkanki chłonnej pierścienia gardłowego [1]. Dlatego osoby zdrowe, które mają kontakt z kimś, kto ma anginę (najczęściej z członkiem rodziny), chorują częściej, bo ryzyko zachorowania wzrasta u nich nawet do 25% [2].

Jak można zarazić się anginą ropną?

Infekcja jest przenoszona drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni (w tym z wydzieliną górnych dróg oddechowych). Rezerwuarem patogenów jest chory człowiek, chociaż w przypadku paciorkowców (Streptococcus pyogenes - paciorkowiec β-hemolizujący grupy A - PBHA), które wywołują anginę ropną, obserwuje się również bezobjawowe nosicielstwo PBHA [3]. Na anginę bakteryjną najczęściej chorują dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym (od 5 do 15 lat) [2].

Ryzyko zrażenia się anginą ropną wzrasta [4]:

  • wczesną wiosną, późną jesienią i zimą;
  • w oralnym kontakcie seksualnym;
  • przy upośledzeniu odporności.

Jak długo zaraża chory na anginę bakteryjną?

W przypadku anginy ropnej (paciorkowcowej) okres wylęgania się choroby wynosi od 12 godzin do 4 dni [4]. W tym czasie po kontakcie z chorą osobą powinny pojawić się pierwsze objawy choroby. Warto pamiętać, że to, iż ktoś przyjmuje leki na anginę, nie oznacza, że już nie zaraża. Chory zakaża jeszcze przez około 24 godziny od rozpoczęcia skutecznej antybiotykoterapii. Jeśli nie przyjmuje antybiotyku, może zarażać innych jeszcze przez około 7 dni po ustąpieniu objawów [4]. Dlatego lepiej trzymać się z dala od bliskich kontaktów z osobą chorą na anginę. Należy także bardzo dbać o higienę, zwłaszcza rąk, by nie przenosić na siebie zarazków.

Po czym rozpoznać anginę ropną?

Objawy anginy ropnej obejmują [3]:

  • nagły początek choroby;
  • silny ból gardła;
  • wysoka gorączka (>38°C);
  • obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej gardła (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych);
  • dolegliwości bólowe odczuwane podczas połykania;
  • ból głowy;
  • widoczne zmiany ropne na śluzówce (wysięk na migdałkach);
  • obrzęk i zaczerwienienie języczka podniebiennego;
  • wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia;
  • bolesne i powiększone przednie szyjne węzy chłonne;
  • u dzieci możliwe bóle brzucha, nudności i wymioty.

W rozpoznawaniu anginy bakteryjnej zwraca się również uwagę na brak kaszlu i kataru, które są objawami charakterystycznymi dla infekcji wirusowej. By potwierdzić zakażenie anginą ropną, wskazane jest wykonanie posiewu wymazu z gardła lub zrobienie szybkiego testu na obecność antygenu PBHA [3].

Jak szybko wyleczyć anginę ropną?

W leczeniu przyczynowym anginy ropnej ważna jest antybiotykoterapia. Najczęściej stosuje się penicylinę fenoksymetylową doustnie przez 10 dni, ale w zależności od rodzaju bakterii lekarz może zlecić inne antybiotyki [4]. Utrzymanie ciągłości przyjmowania leków przepisanych przez lekarza jest bardzo ważne nie tylko dla szybszego wyzdrowienia, ale także dla ograniczenia roznoszenia choroby na inne osoby.

Przy anginie ropnej stosuje się również leczenie objawowe, którego celem jest zmniejszenie uciążliwości odczuwanych dolegliwości. Zaleca się m.in. [4]

  • stosowanie leków przeciwbólowych oraz preparatów do ssania np. leku Chlorchinaldin VP, który zawiera 2 mg chlorochinaldolu o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym [5];
  • odpoczynek w łóżku;
  • nawadnianie organizmu szczególnie w razie gorączki;
  • przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych np. paracetamolu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Angina ropna jest chorobą, której nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczona może doprowadzić do powikłań.

Artykuł na zlecenie marki Chlorchinaldin

Bibliografia:

  1. Syryło A., Zapalenie migdałków podniebiennych, Alergoprofil 2009, Vol. 5, Nr 1, 11-15.
  2. Byrska M., Angina ropna - drogi zakażenia i objawy anginy | paciorkowce, 2019 (witryna internetowa: https://wykryjangine.pl/angina-ropna/, dostęp: 22.08.2024).
  3. Szenborn L. i in., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), 2023 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3., dostęp: 22.08.2024).
  4. Skotnicka B., Angina - objawy, przyczyny, leczenie, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,angina-objawy-przyczyny-leczenie, dostęp: 22.08.2024).
  5. Witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/chlorchinaldin-vp/

Komentarze