Objawy, przyczyny i leczenie boreliozy

BoreliozaSpacery po lesie są nie tylko zdrowe, ale jest to również dobry sposób na relaks i ucieczka od codziennej pogoni. Niestety, nie są one zawsze bezpieczne. Jednym z problemów, jaki może pojawić się podczas wycieczek do lasu są kleszcze, a te natomiast to nosiciele groźnych chorób. Jedną z nich jest borelioza. Jakie są jej objawy? Czy można ją leczyć? Więcej dowiesz się poniżej!

Czym jest borelioza?

Borelioza jest również nazywana chorobą Lyme. To jest przewlekłą chorobą zapalną przenoszoną przez kleszcze na skutek ich ugryzienia. Sugeruje się jednak, że nie jest to jedyna przyczyna boreliozy. Za zachorowania na tą chorobę mogą być również odpowiedzialne zakażenia skórne, za które odpowiada wtarcie w uszkodzoną skórę jego wydzieliny, zarażenie oddechowe bądź zakażenie przez pokarm, w wyniku spożywania produktów mlecznych pochodzących od zwierząt chorych na boreliozę.

Sprawdź: https://jutromedical.com/twoje-zdrowie/co-leczymy/borelioza-objawy-leczenie-skutki-nieleczonej-boreliozy.

Boreliozę dzieli się na kardiologiczną, stawową i neuroboreliozę.

Objawy boreliozy

Najprostszym sposobem na zorientowanie się czy danej osobie może grozić borelioza jest znalezienie wkłutego w ciało kleszcza. Oczywiście nie każdy pajęczak przenosi krętki Borreli. Do objawów zaliczają się zmiany skórne, jak wędrujący rumień, zmiany zapalne w okolicy ugryzienia kleszcza czy przewlekłe zanikowe zapalenie skóry. Rumień wędrujący jest najwcześniejszym symptomem boreliozy. Inne objawy to m.in.:

 • bóle głowy,
 • bóle mięśniowe,
 • gorączka,
 • osłabienie,
 • zaburzenia pracy serca,
 • drżenie mięśni,
 • porażenia nerwów,
 • kłopoty z koncentracją,
 • nawracające, ostre i przewlekłe zapalenia stawów,
 • stany otępienne,
 • niedowłady.

Borelioza jest dość trudna w rozpoznaniu na podstawie tylko i wyłącznie objawów.

Diagnostyka boreliozy

Im wcześniej borelioza zostanie rozpoznana, tym lepiej. Na podstawie wywiadu z pacjentem, lekarz pierwszego kontaktu nie jest zawsze w stanie ustalić, czy aby na pewno doszło do ukąszenia przez kleszcza. Objawy takie jak rumień czy symptomy grypopodobne bardzo często są przez pacjentów bagatelizowane i pomijane w wywiadzie. W wyniku tego lekarz musi pogłębić działania diagnostyczne, czyli dwustopniowe testy serologiczne.

Najczęściej pierwszy przeprowadzany jest test serologiczny metodą Elisa, który wykrywa określone przeciwciała i pozwala określić kiedy doszło do zakażenia boreliozą. Niestety test ten ma swoje wady i z tego powodu częściej wykonuje się metodę testową WB, czyli Western Blotting. Potwierdza ona przeciwciała wykryte przy pomocy pierwszego testu. Dzięki takiej dwustopniowej diagnostyce możliwe jest określenie faktu, czy dana osoba faktycznie zachorowała na boreliozę.

W jaki sposób leczy się boreliozę?

Borelioza jest w pełni uleczalną chorobą - oczywiście jeżeli zostanie ona rozpoznana odpowiednio wcześnie. Terapia antybiotykowa trwa około miesiąca, a jej szybkość zależy od indywidualnej sytuacji osoby chorej.

Boreliozowe zapalenie stawów leczy się standardową, doustną antybiotykoterapią. Trwa ona od dwóch do czterech tygodni. Jeżeli jednak objawy nie ustępują, to wtedy stosuje się leki przeciwzapalne. W niektórych przypadkach konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.

Antybiotykoterapia stosowana jest także przy neuroboreliozie czy boreliozie limfatycznej. Późniejsze stadia tej choroby leczy się niestety trudniej.

Komentarze