Wartości w życiu człowieka

Wartości w życiu człowiekaCzy istnieją wartości, którymi kierujesz się w życiu na co dzień? Poszukujesz ich również w życiu oraz w innych ludziach? Zapewne tak i na pewno nie należysz do grona osób, które są z nich wyzute, bądź nie posiadają ich ich za wiele.

Smutnym jest fakt nie kierować się żadnymi wartościami w życiu. A jakimi Ty akurat się kierujesz? Pamiętaj, że Twoja priorytetowa wartość, najważniejsza dla Ciebie, może być nieco inna od wartości, która dla drugiego człowieka ma akurat duże znaczenie.

Każdy z nas jest inny, każdy ma inne cele, każdy również poszukuje takich wartości, które są akurat dla niego istotne. Tyczy się to wielu aspektów życia - związków, przyjaźni, tworzenia grup i zespołów, szukania inspiracji w celu napisania książki, zrobienia filmu, prowadzenia biznesu, podniesienia swoich umiejętności w jakiejkolwiek dziedzinie.

Szukasz po prostu wartościowych ludzi i rzeczy, dzięki którym sam stajesz się lepszy. Wartości, którymi się kierujesz w życiu, wzbogacają Cię i ważne, żebyś to zapamiętał.

System wartości

O ile oczywiście należą do tych, które określić można jako pożyteczne. Ponieważ jak zostało wspomniane, każdy ma inny system wartości i tego, co dla niego jest dobre. To, co dla Ciebie jest absurdalne i niedorzeczne, i nie powinno się według Ciebie tego robić, dla kogoś innego może być to całym światem. Dla przykładu np. pan Józek podziwia pana Franka. Spotykają się pod budką z piwem i pan Franek wypija w przeciągu godziny 4 piwa, więc dla pana Józka jest bohaterem, ponieważ pan Józek wypija zaledwie 2 piwa w tym samym czasie i pan Józek chce dorównać panu Frankowi, albowiem dla niego jest on tzw. "gościem". Jeśli pan Józek dorówna panu Frankowi, zyska uznanie reszty kompanów spod budki. Taka jest jedna z wartości pana Józka, którymi kieruje się w życiu. Być "gościem" spod budki z piwem i budzić respekt ilością wypitych piw wśród reszty gawiedzi. Takich akurat wartości nie powinno się promować, niemniej jest to wartość pana Józka, i dopóki on sam z siebie nie będzie chciał tego zmienić oraz nie będzie szukał zmian, to żadna siła nie zmieni jego wartości.

Zostawmy pana Józka w spokoju. Jeśli szukasz ludzi do współpracy, gdziekolwiek jesteś i czymkolwiek się zajmujesz, pamiętaj o jednej rzeczy. Szukaj ludzi, którzy mają tzw. odpowiedni mind-set, czyli zestaw przekonań podobny do Twojego. Innymi słowy, są podobni do Ciebie, podążają w tym samym kierunku i wasze wartości są bardzo podobne. To bardzo ułatwia współpracę, komunikację i zrozumienie.

Co oznacza szukanie ludzi podobnych do siebie?

To w sumie jest bardzo proste. Ty wiesz, jakimi wartościami się kierujesz, więc będziesz to widział również u innych. Poznasz to po sposobie ich myślenia oraz po tym, jakim torem biegną ich myśli. Trzeba wspomnieć o najważniejszej rzeczy, że rozmowa z osobą podobną do Ciebie będzie zupełnie inna niż z kimś, kto podąża zupełnie inną drogą. Często okaże się, że rozmawiając z kimś, kogo nie znasz, a kto ma podobne wartości do Twoich, będziecie rozmawiać jak starzy znajomi. Założyć można, że zdarzyła Ci się taka sytuacja w życiu? To się nazywa odbierać na tych samych falach. Także pamiętaj, żeby szukać takich właśnie ludzi i nie bój się wychodzić poza grono osób, które znasz, bo najczęściej okazuje się, że to właśnie poza nimi możesz znaleźć ludzi, jakich szukasz. Co ciekawe, oni też będą Cię szukać. Bardzo ważne jest, żebyś określił jasno własne wartości.

Im bardziej wyraźne i jasno wartości są sprecyzowane, tym lepiej dla Ciebie, ponieważ to określi, kim się będziesz otaczał, od kogo będziesz czerpać inspiracje i wzorce oraz wiedzę, a to z kolei przełoży się na Twoje życie i rezultaty w nim.

Wartości? Kieruj się takimi, dzięki którym sam staniesz się wartościową osobą.

Komentarze