Sukienki na wesele - jak dobrać by nie popełnić gafy

Sukienki na weseleSukienki na wesele - dla druhny, matki, siostry, gościa. Wesele to zawsze ważne i wyjątkowe wydarzenie w życiu człowieka, nawet jeśli został na nie zaproszony jedynie jako gość.

To szczególnie istotne dla kobiet, ponieważ każda przedstawicielka płci pięknej chce prezentować się na takiej uroczystości wyjątkowo, olśniewając zarówno swojego partnera, młodą parę jak i innych gości. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia stylizacja.

Sukienki na wesele

Jak jednak wybrać odpowiednią kreację, aby prezentować się znakomicie i czuć się atrakcyjnie?

Warto kierować się kilkoma, ważnymi zasadami, by wyglądać pięknie i jednoczenie uniknąć popełniania modowej gafy. Kwestią pierwszą jest charakter, w jakim występujemy na weselu. Wśród gości również panuje określona hierarchia. Innego stroju wymaga się bowiem od świadkowej, najbliższej rodziny panny młodej oraz osoby, będącej dalszym gościem, na przykład przyjaciółką.

Jako świadek - druhna

Drużbowie, czyli świadkowie, to dwie najważniejsze osoby, zaraz po młodej parze. Wymaga się więc od nich odpowiedniego zachowania oraz stroju. Druhna, niezależnie od tego, czy jest świadkiem ze strony panny czy pana młodego, powinna wyglądać elegancko, szykownie, ale jednocześnie skromnie. Jej kreacja nie może przyćmić blasku sukni panny młodej, która wraz ze swoim ukochanym jest bohaterką tego dnia.

Druhna może założyć zarówno średniej długości jak i długą sukienkę, lepsze są jednak modele nieco krótsze, z uwagi na zalecany kontrast z kreacją panny młodej. Należy zrezygnować z sukienek w wyrazistych, mocnych kolorach, które zbytnio rzucają się w oczy. Od najbliższej rodziny panny i pana młodego również wymaga się nienagannego, eleganckiego wyglądu.

Sukienki dla matki, siostry

Matki z obu stron powinny postawić na szykowne i gustowne kreacje, polecane są również kreacje maksi, które podkreślają urodę dojrzałych kobiet. Siostry z obu stron mogą postawić na bardziej uniwersalne kreacje, w tym nieśmiertelną klasykę. Znakomicie sprawdzą się sukienki w kolorach pastelowych, ale poleca się również odcienie niebieskiego, szarości czy beże. Odradza się natomiast awangardowe kreacje w kolorze złota i srebra, również w przypadku osób młodych.

Nastolatki, będące bliską rodziną ze strony panny czy pana młodego, mogą wybrać sukienki w mocniejszych odcieniach, takich jak róż, granat czy zieleń, ale powinny zadbać o elegancję całego zestawu inwestując w bardziej stonowane dodatki.

Jako gość

Jeśli z kolei wybieramy się na wesele jako gość, ale należymy do dalszej rodziny lub przyjaźnimy się z parą młodą, nasz strój może być nieco skromniejszy, a najważniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest elegancja. Tutaj również sprawdzą się klasyki, sukienki o długości midi czy bombki. Polecane są kreacje dwukolorowe, odcinane pod biustem. Znakomitym wyborem są kobiece modele z gorsetową górą. Pięknie podkreślają biust, optycznie go powiększając.

Na weselu sprawdzą się również sukienki asymetryczne. Bardzo dobrze komponują się z lekkimi sandałkami, więc to znakomity wybór na uroczystość, odbywającą się w sezonie letnim. Warto pamiętać też o kilku podstawowych zasadach, panujących bez względu na stopień pokrewieństwa z młodą parą.

Porady

Po pierwsze, sukienka na wesele nie może być za krótka, nawet jeśli idziemy tylko na przyjęcie, nie uczestnicząc w uroczystości w urzędzie czy kościele. Na tak ważną okazję nie należy zakładać kreacji w wersji mini ani koronkowych i wyzywających modeli.

Po drugie, przyjęło się, że na wesele nie zakładamy ani czarnych ani białych sukienek. Wyjątkiem są oczywiście kobiety, przeżywające żałobę, które mogą pojawić się na weselu w ciemnej kreacji. Po trzecie, sukienka nie powinna być zbyt ekstrawagancka. Wesele jest uroczystością rodzinną, należy więc wyglądać elegancko, ale jednocześnie szykownie, mając na uwadze zarówno komfort młodej pary jak i zaproszonych gości.

Mimo tych pewnych ograniczeń, mnogość wzorów sukienek sprawia, że każda kobieta bez trudu odnajdzie model, który spełni jej oczekiwania. Pozwoli jej prezentować się na weselu zjawiskowo, bez względu na to, czy jest druhną, siostrą czy przyjaciółką panny lub pana młodego.

Sandra Pawlak
Dziennikarka, psycholog, blogerka. Ciekawska i analityczna obserwatorka życia.

Komentarze