Zioła szwedzkie, eliksir szwedzki - skład, zastosowanie, przygotowanie
Ozdobiony kilkoma zgrabnymi hasłami takimi jak "eliksir nieśmiertelności" czy "eliksir długiego życia", które mają świadczyć o jego skuteczności, eliksir szwedzki ma swoje zasłużone miejsce w medycynie naturalnej. Jego historia sięga prawdopodobnie do czasów starożytnych za panowania faraonów i była stopniowo przekazywana dalej. To właśnie lekarz króla Gustaw II zmodyfikował recepturę, aby dać siłę i odporność swojej armii. Eliksir miał zwiększać siłę żołnierzy, a zwłaszcza zapobiegać ich chorobom. Słynna austriacka zielarka Maria Treben, która ponownie odkryła przepis i pozwoliła Europie skorzystać z jego niezliczonych korzyści. Jakie są jego słynne zalety?
Czym jest eliksir? Definicja
Eliksir to maceracja roślin w alkoholu w zakresie od 20 do 35 stopni. Ta maceracja zwiększa właściwości roślin i sprzyja ich długiej ochronie. Alkohol odgrywa rolę nośnika substancji leczniczych w organizmie, wzmacniając ich działanie lecznicze. Działanie alkoholu pozwala również na bardziej efektywną ekstrakcję substancji czynnych i znacznie ogranicza reakcje mikrobiologiczne, które mogą zmienić skuteczność mieszaniny.
Większość eliksirów składa się z gorzkich roślin. Pobudzają one wydzielanie gruczołów ślinowych i soków żołądkowych. Ułatwiają one tym samym trawienie.
Generalnie unikamy konsumpcji tych roślin z powodu ich złego smaku. Dlatego zawierają one składniki, z których nasz organizm nie jest przyzwyczajony do korzystania.
Gorzkie rośliny stymulują funkcje wątrobowo-żółciowe i regulują większość zaburzeń trawiennych i metabolicznych.
Skład eliksiru szwedzkiego
Eliksir szwedzki jest maceracją kilku roślin, o licznych i szczególnie uzupełniających się walorach.
W większości przypadków receptura eliksiru szwedzkiego jest następująca, ale można ją nieco zmodyfikować w zależności od oczekiwanych efektów, a zwłaszcza dostępności niektórych roślin:
Dzięgiel leśny
Główny składnik eliksiru, ta roślina jest substancją pobudzającą trawienie, moczopędną i wykrztuśną. Jest ona wskazana podczas zmęczenia lub problemów z trawieniem.
Korzeń Carline
Kwiaty rosnące w wysokich górach, głównie w Alpach. Jest ceniona za swoje lecznicze i antybakteryjne działanie. Korzeń Carline ma zarówno wewnętrzne jak i dermatologiczne zalety.
Rabarbar
Znany z działania przeczyszczającego, rabarbar ma właściwości oczyszczające i odrobaczające.
Aloes
Używany od czasów starożytnych dla swoich korzyści na skórze, Aloes jest leczniczy, kojący, nawilżający, przeciwutleniający, przeciwbólowy. Stosuje się go również wewnętrznie w przypadku zaburzeń wątroby, problemów trawiennych, zaparć.
Manna
Obecna w Europie Południowej i Australii, Manna jest głównie łagodnym środkiem przeczyszczającym i stymuluje perystaltykę jelita grubego.
Szafran
Rzadka i szlachetna roślina z Azji, jest używana do gotowania ze względu na swój pyszny smak. Działa uspokajająco i uspokajająco, relaksująco i kojąco na ośrodkowy układ nerwowy. Szafran jest ceniony podczas bolesnej menstruacji lub kaszlu.
Mirra
Występuje w Afryce i jest zalecany przy wzdęciach i infekcjach jelitowych. Zewnętrznie, jest stosowany jako środek dezynfekujący.
Kamfora
Rosnące głównie w Indiach i Azji, jest to ogromne drzewo, które może przetrwać do 2000 lat. Jego drewno jest destylowane parą wodną w celu uzyskania balsamów używanych do zwalczania bólów i bólów mięśni. Wewnętrznie ma działanie tonizujące, przeciwzapalne i antyseptyczne oraz stymuluje krążenie krwi.
Senna
Zmniejszamy jego liście do proszku, aby wykorzystać jego działanie oczyszczające.
Ostryż cytwarowy
Ta pochodząca ze Sri Lanki roślina zielna aktywuje wydzielanie soków żołądkowych.
Jak widać nie było tak łatwo znaleźć formułę wykorzystującą tak wiele roślin, wśród niezliczonych istniejących gatunków. Konieczne było wówczas znalezienie idealnej dawki dla idealnej równowagi szwedzkiego eliksiru.
Eliksir szwedzki - zastosowanie, korzyści zdrowotne
1. Neutralizacja
Oczyszczanie polega na usuwaniu produktów odpadowych z organizmu. Jest to efekt detoksykacyjny, tak bardzo poszukiwany dla oczyszczenia organizmu i stanowi podstawę receptury na herbatę ziołową lub wellness.
W tym celu ciało posiada organy, które są odpowiedzialne za wykonanie tego zadania. Składniki niektórych roślin będą stymulować i poprawiać funkcjonowanie tych organów w celu umożliwienia ewakuacji toksyn w całkowicie naturalny sposób.
To normalne, że organizm gromadzi z czasem odpady z zewnątrz. Odpady te są wydalane przez organizm w sposób naturalny, przy użyciu organów przeznaczonych do tego celu.
Kiedy toksyny stają się zbyt liczne, pojawiają się dwie sytuacje. Albo organy depuratywne wydalą odpady, albo toksyny będą zbyt liczne i osiedlą się w organach. Konieczne jest zatem zapewnienie prawidłowego funkcjonowania nerek, wątroby lub jelita. Stąd znaczenie jednoczesnego leczenia tych trzech organów, a jest to głównie rola eliksiru szwedzkiego.
2. Trawienie
Eliksir szwedzki działa pozytywnie na trawienie. W dzisiejszych czasach złe odżywianie jest codziennością. Nawet jeśli staramy się tego uniknąć, trudno jest nie połknąć konserwantów lub elementów przemysłowych w naszych posiłkach. Dodaj do tego jedzenie spożywane w zbyt dużych ilościach, zbyt często w ciągu dnia i niewłaściwie wymieszane. Eliksir szwedzki ograniczy stres trawienny i złagodzi ciężkość żołądka, wzdęcia, skurcze, mdłości czy zaparcia.
3. Tonizacja
Trzecim ważnym pozytywnym działaniem tego eliksiru jest jego tonizowanie. Wewnętrznie, mieszanka roślin pozwoli ciału na pobudzenie funkcjonowania organów. System immunologiczny zostanie w ten sposób wzmocniony, aby zapobiec i uniknąć pojawienia się różnych chorób.
Eliksir działa również na mózg, który jest również organem. Ten aspekt będzie łatwiej zauważalny w krótkim czasie, ponieważ szybko zmniejszy tymczasowe zmęczenie lub brak energii. Funkcje poznawcze, takie jak pamięć czy koncentracja, zostaną zmaksymalizowane.
4. Zewnętrzne zastosowanie
Oprócz zalet w konsumpcji wewnętrznej, eliksir Szwedów jest tak samo, jeśli nie bardziej, używany w zastosowaniach zewnętrznych.
Nakładany na skórę, umożliwia działanie poprzez penetrację pożądanych stref. Cnoty roślin wchodzących w jego skład pozwalają zmniejszyć bóle oraz działają relaksująco na mięśnie po wysiłku. Bardzo skuteczny na stawy, pomoże złagodzić reumatyzm lub bolesne stawy.
Jego przeciwzapalne i antyseptyczne działanie czyni go interesującym w leczeniu wyprysków lub trądziku i ugryzień. Mówi się nawet, że eliksir szwedzki może uśmierzyć bóle głowy poprzez zastosowanie masażu skroni i podstawy szyi.
Jak przygotować szwedzki eliksir?
Można znaleźć w handlu eliksiry szwedzkie już w postaci zmacerowanej, innymi słowy sprzedawanymi bezpośrednio w butelce. Radzimy jednak unikać tego rodzaju produktów i tworzyć własny eliksir. Dzięki temu będzie można uzyskać całkowitą identyfikowalność otrzymanej mieszaniny. Hasłem przewodnim tego napoju jest "autentyczność". Zestaw zawiera 3 saszetki. 1 saszetka z suszonymi roślinami, 1 saszetka z roślinami w proszku i jedna saszetka z kamfory. Te 3 elementy zostaną wykorzystane do wytworzenia mieszanki.
Przygotowanie eliksiru szwedzkiego krok po kroku
- Wybierz dowolny alkohol owocowy o temperaturze od 20 do 30 stopni. Niektórzy robią swój eliksir z innym alkoholem (wódką, rumem, whisky, calvadosem czy armagnacem);
- Zanurz suszone rośliny, rośliny w proszku i kamforę bezpośrednio w 1,5 litra wybranego alkoholu;
- Pozostaw do maceracji na 14 dni, w szklanej butelce, mieszając butelkę raz dziennie;
- Ideałem byłoby pozostawienie mieszanki podczas maceracji w lekko ciepłym miejscu, bez nadmiaru (na przykład przed grzejnikiem).
Twój domowy szwedzki eliksir jest gotowy i będzie przechowywany przez kilka miesięcy. Mówi się nawet, że z czasem się poprawia. Należy pamiętać, że rośliny nie powinny być usuwane z mieszanki.
Komentarze