Zdrowe odżywianie się - na czym polega?

Zdrowe odżywianie sięJeśli chcemy cieszyć się dobrą formą, pięknym wyglądem i zgrabną sylwetką, musimy zrobić jedno - w porę zadbać o swą dietę. Zdrowe odżywianie ma przecież ogromny wpływ i na ogólny stan naszego zdrowia, i na nasz wygląd. Co i jak powinniśmy jeść, by uniknąć problemów z nadwagą oraz innymi chorobami, których główną przyczyną okazuje się niewłaściwa dieta?

Zdrowe odżywianie się to kilka zasad, o których warto pamiętać. Zdrowa dieta to przede wszystkim menu, w którym żywność przetworzona ograniczona jest do niezbędnego minimum, z kolei główną rolę odgrywają w niej świeże produkty. Zgodnie z tą zasadą, z menu powinny zostać wyeliminowane produkty pełne cukru, sztucznych barwników oraz takich dodatków, jak majonez lub gotowe sosy do sałatek. Poważnym błędem jest też sięganie po gotowe produkty - praktyczne, wygodne i smaczne, za to pełne konserwantów.

By dieta stała się zdrowsza i bardziej wartościowa, warto też wprowadzić kilka zmian przy wyborze pieczywa. Kto do tej pory stawiał na biały chleb, ten powinien częściej sięgać po pieczywo ciemne, powstające z pełnych ziaren zbóż. Pamiętajmy też, by wykluczyć z diety soki pełne sztucznych słodzików i dodatków smakowych. Jeśli zastąpimy je wodą, możemy wiele zyskać.

Pamiętajmy też, że 1, 5 - 2 litry wody dziennie to podstawa zdrowia. Dlaczego? Bo woda z jednej strony chroni nas przed zbyt częstymi i silnymi atakami głodu, z drugiej - oczyszcza nasz organizm z wielu groźnych toksyn. Jeśli nasza dieta ma być zdrowa, nie można z niej wykluczyć świeżych warzyw i owoców. Są one lekkostrawne i niskokaloryczne, a dzięki znajdującym się w nich witaminom i minerałom nasz organizm otrzymuje odpowiednią ilość ta ważnych dla jego sprawnej pracy substancji. Zdrowe odżywianie to również unikanie podjadania oraz… głodzenia się.

Pamiętajmy, że głodówki mogą nam przynieść więcej szkody niż pożytku, a jako metoda odchudzająca są one wyjątkowo nieskutecznym rozwiązaniem.