Zdrowe napoje, które należy pić przy niewydolności nerek

Zdrowe napoje, które należy pić przy niewydolności nerekNiewydolność nerek to stan, w którym dochodzi do upośledzenia narządów. Nerki stopniowo przestają pełnić swoją funkcję, przez co chory odczuwa szereg nieprzyjemny dolegliwości. Terapia polega na leczeniu farmakologicznym, pozbyciu się przyczyn choroby, a także na wprowadzeniu odpowiedniej diety. Jakie napoje warto pić przy niewydolności nerek? Sprawdź!

Woda i napary z ziół

Podstawowym płynem w diecie każdego człowieka - niezależnie od tego, czy choruje na niewydolność nerek, czy nie - powinna być zwykła woda mineralna. Organizm człowieka składa się w 70% z wody, dlatego już niewielkie jej ubytki powodują obniżenie samopoczucia, a duże odwodnienie może doprowadzić do poważnych chorób lub śmierci. Przyjmuje się, że każda osoba powinna dziennie przyjmować przynajmniej 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Jednak podaż płynów powinna być większa przy aktywności fizycznej i w przypadku niektórych stanów fizjologicznych. Osoby z niewydolnością nerek powinny szczególnie zadbać o dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości wody.

Innym zdrowym napojem może być napar z niektórych ziół. Przy niewydolności nerek rekomendowane są szczególnie:

  • pokrzywa - wspomaga wydalanie mocznika, kwasu moczowego i chloru;
  • skrzyp polny - zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych i wspomaga leczenie stanów zapalnych dróg moczowych;
  • nawłoć - wykazuje właściwości moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Pamiętaj jednak, że naparów z ziół nie należy traktować jako podstawowego płynu do nawadniania organizmu w ciągu dnia. Mogą być one dodatkiem, a głównym płynem powinna być woda mineralna.

Specjalne napoje dla osób z niewydolnością nerek

Na rynku dostępne są również specjalne napoje stworzone z myślą o pacjentach chorych na niewydolność nerek. Ich skład planowany jest na podstawie głównych zaleceń w przypadku wspomnianej choroby. Takie produkty przede wszystkim zawierają niewielkie ilości białka, sodu i potasu. Natomiast bogate są w jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały istotne w leczeniu niewydolności nerek.

Celem przyjmowania takich napojów jest przede wszystkim utrzymanie wyrównania metabolicznego. Ze względu na to, że nie zawierają one składników obciążających nerki, a dostarczają spore ilości energii i istotne w leczeniu choroby makro- i mikroelementy, są doskonałym produktem wspomagającym terapię. Taki produkt możesz znaleźć np. tutaj: https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/fresubin-renal-drink/.

Specjalne napoje dla osób z niewydolnością nerek

Choroby nerek - jak prawidłowo nawadniać organizm?

Podstawą leczenia chorób nerek za pomocą diety jest wyeliminowanie obciążających narządy produktów oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Osoby chore powinny przyjmować ich przynajmniej 2 litry dziennie, z czego większość powinna stanowić woda mineralna. Dodatkami mogą być wspomniane wcześniej napary z ziół oraz napoje przeznaczone dla osób z chorobami nerek. Jednak przed zastosowaniem ziół warto skonsultować się z lekarzem – pamiętajmy, że zioła dawniej traktowane były jak leki.

Ważną zasadą jest to, aby dzienną podaż płynów rozłożyć równomiernie na cały dzień, czyli po prostu pić wodę i inne napoje często, ale małymi porcjami. Należy unikać jednorazowego przyjmowania dużych ilości wody. Warto wspomnieć, że osoby chorujące na kamicę nerkową bardziej narażone są na niewydolność nerek. Dlatego już przy tej dolegliwości warto wprowadzić odpowiednią terapię zapobiegającą.

Komentarze