Zdrowa dieta i niezdrowe połączenia

Spożywanie złych produktów jednocześnieDla naszego zdrowia i urody nie jest ważne jedynie to, co jemy i ile tego jemy, ale również sposób, w jaki łączymy konkretne składniki. Pewne połączenia mają na nasz organizm bardzo negatywny wpływ.

Natomiast spożywanie niektórych produktów osobno, jest dla nas korzystne. Warto wiedzieć, czego unikać i jak nie komponować diety.

Szkodliwe połączenia w diecie:

1. Ogórek + pomidor

Pomidor i ogórek wydają się dla siebie wręcz stworzone. Razem idealnie prezentują się na kanapkach, w mizerii, albo jako dekoracja. Niestety łączenie ich w jednej potrawie powoduje, że tracimy ogromną ilość witaminy C. Wszystko to za sprawą askorbinazy, enzymu zawartego w ogórkach, który potrafi zniszczyć niemalże całą ilość witaminy C, jaką zwierają pomidory.

2. Drożdże + czosnek

Wydaje się, że to połączenie nie jest zbyt popularne, ale wystarczy tylko pomyśleć o chlebku lub bułkach czosnkowych i już wiemy, że zdarza nam się w diecie taki miks. Jeśli dodamy czosnek do drożdży, to nasze ciasto nie wyrośnie i będzie miało znacznie gorszą jakość.

3. Pomidor + biały ser

Kwasy zawarte w pomidorach łączą się z wapniem zawartym w serze i mogą bardzo negatywnie oddziaływać na stawy. Niewinny twarożek z pomidorem może być przez to winowajcą bólów kolan i problemów z ruchomością stawów. Taka sytuacja nie następuje, kiedy połączenie serca i pomidora jest w naszej diecie sporadyczne, ale kiedy jemy taki duet przez dłuższy czas, może się to źle skończyć.

4. Ciasto drożdżowe + herbata

W cieście drożdżowym znajduje się duża ilość witaminy B1. Jeżeli ciasto takie popijamy herbatą, to ta witamina zostaje w naszym układzie pokarmowym dosłownie zniszczona.

5. Alkohol + grzyby

Jeżeli grzyby popijemy alkoholem, to w naszym układzie pokarmowych ich białko zostanie ścięte tak, że staną się one dla nas niestrawne. Czasami kończy się tylko na lekkim bólu brzucha, a innym razem można trafić nawet do szpitala z ciężkimi powikłaniami. Najgorzej sprawa ma się, jeżeli alkoholem popijemy czernidlaka pospolitego. Nawet minimalna ilość alkoholu (powiedzmy z kropli żołądkowych), wypita w ciągu dwóch dni po zjedzeniu tych grzybów, może doprowadzić do śmierci.

6. Herbata + cytryna

O dodawaniu cytryny do herbaty słyszał chyba każdy. Niestety wedle współczesnej wiedzy żywieniowej, połączenie takie jest bardzo niekorzystne. Glin zawarty w herbacie w połączeniu z cytryną przeobraża się w groźny cytrynian glinu. Jeżeli lubimy herbatę z cytryną, sok powinien być do niej dodawany w minimalnych ilościach.