Zdjęcia klasowe

Zdjęcie klasoweWiele szkół i klas chętnie robi sobie pamiątkowe zdjęcia klasowe. Taka fotografia, oglądana po latach jest cudowną pamiątką tych radosnych i beztroskich chwil, spędzonych w szkole. Wiele osób zbiera po drugiej stronie podpisy kolegów i koleżanek z klasy, często wpisują oni tam również zabawne komentarze i dedykacje.

Takie klasowe fotografie wykonuje zwykle profesjonalny fotograf. Z reguły jest to kilka ujęć całej klasy z nauczycielem wychowawcą.

Może on ustawić ich samodzielnie, na przykład dziewczyny siedzą na ławce, a chłopcy stoją w drugim rzędzie lub pozwolić młodzieży stanąć tak, jak chcą. Wtedy dziewczęta mają szansę stanąć obok przyjaciółki czy chłopca, który im się podoba, a panowie mogą w ostatnim rzędzie ustawić się z kolegami ze szkolnej drużyny.

Młodzi ludzie powinny pokazać swoje naturalne, spontaniczne emocje, przecież inni koledzy z klasy chcą ich zapamiętać takimi, jakimi są: radosnymi, spontanicznymi, gwałtownymi, czasem nieco nieśmiałymi. To wszystko powinno być widoczne na fotografii. Obojętnie jednak od ustawienia, zdjęcie powinno być naturalne, nie sprawdzą się żadne sztywne pozy, wymuszone uśmiechy.

Dzieci są niezwykle spontaniczne, ruchliwe, aktywne. Często trudno ustawić je do zdjęcia, chcą być ciągle w ruchu, bawić się czymś. Sfotografowanie ich podczas zabawy również daje niezwykle interesujące efekty.