Zapalenie skórno-mięśniowe - objawy i leczenie

Zapalenie skórno-mięśnioweZapalenie skórno-mięśniowe to podstępna choroba, która atakuje przede wszystkim skórę oraz mięśnie, jednak jej skutki mogą ponieść i takie narządy, jak nerki czy serce.

Zapalenie skórno-mięśniowe jest dolegliwością uciążliwą, której nie można lekceważyć. Ta choroba tkanki łącznej może prowadzić do poważnych konsekwencji, zatem odpowiednie leczenie jest tu kwestią bardzo ważną. Co warto wiedzieć na temat tej choroby? Na jakie objawy koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Objawy

Objawy tej choroby są dość charakterystyczne. Bardzo typowym symptomem są tu zmiany zachodzące na skórze. Zazwyczaj pierwszym objawem świadczącym o chorobie stają się wykwity rumieniowe, które w pierwszej kolejności atakują skórę karku, twarzy oraz ramion. Można je również zaobserwować w rejonie pleców oraz klatki piersiowej. Zmiany skórne mogą też zaatakować palce, na których dość często pojawiają się uciążliwe obrzęki. W przypadku mięśni typowymi objawami tej choroby staje się ból, któremu towarzyszyć może częściowy niedowład.

Ograniczone możliwości poruszania się oraz bolesne obrzęki to najbardziej uciążliwe objawy tej choroby, które wiążą się z mięśniami. Nie można jednak zapominać i o tych sygnałach, które informują o problemach nękających narządy wewnętrzne. Tu szczególnie często ofiarą stanu zapalnego padają serce oraz nerki, w których zaczyna się rozwijać stan zapalny. Ma o oczywiście poważne konsekwencje i stanowi wielkie zagrożenie dla życia pacjenta.

Leczenie

Jak wygląda leczenie tej choroby? Jest ono uzależnione przede wszystkim od jej przyczyn. W chwili, gdy choroba jest skutkiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, leczenie polega przede wszystkim na walce ze stanem zapalnym poprzez podawanie odpowiednich leków. Często jednak okazuje się, że zapalenie skórno-mięśniowe łączy się z wystąpieniem choroby nowotworowej. W takim przypadku walka o zdrowie pacjenta polega przede wszystkim na walce z nowotworem.

Ze względu na różnorodne przyczyny tej choroby oraz na jej konsekwencje, odpowiednie leczenie w walce z zapaleniem skórno-mięśniowym odgrywa ważną rolę. In szybciej zostanie zdiagnozowana choroba, tym większe szanse na jej pokonanie lub wykrycie innych groźnych chorób będących jej przyczyną.