Zakwaszenie organizmu - co to jest i jak z tym walczyć?

Zakwaszenie organizmuZa dużo kwasów, czyli o zakwaszeniu organizmu
Nadmierne zmęczenie, częste infekcje, kwaśny posmak w ustach, pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci: te i inne objawy mogę świadczyć o zakwaszeniu organizmu, czyli sytuacji, w której zachwiana zostaje równowaga kwasowo-zasadowa.

Dzieje się tak poprzez nadmierną ilość kwasów, pochodzących zazwyczaj z pożywienia. W zdrowym organizmie pH wynosi około 7. Kiedy spada w okolice 5 możemy mówić o zakwaszeniu organizmu.

Objawia się ono w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ nadmierna ilość kwasów wpływa negatywnie na działanie wielu układów, w tym układu pokarmowego, mięśniowego, sercowo-naczyniowego oraz na ogólny metabolizm.

Co prowadzi do zakwaszenia organizmu?

Do zakwaszenia może dojść, kiedy spożywamy nadmierną ilość produktów kwasotwórczych, czyli takich, które podczas trawienia wydzielają dużą ilość kwasów. Za zbyt dużą ilość kwasów odpowiadają również reakcje, jakie zachodzą w naszym organizmie. Za powstawanie kwasu węglowego odpowiada między innymi rozkład białka czy węglowodanów. Z kolei zbyt mała aktywność fizyczna oraz nadmierny stres sprzyjają odkładaniu się kwasu mlekowego, który również może prowadzić do zakwaszenia.

Czy mój organizm jest zakwaszony?

Jak poznać, czy borykamy się z problemem zakwaszenia organizmu? Wystarczy zrobić krótki test i ustosunkować się do poniższych zdań.

  • Często miewam przeziębienia lub choruję na grypę, z której trudno mi się wyleczyć.
  • Często czuję się zmęczony i nie mam na nic siły.
  • Bolą mnie kości i/lub choruję na osteoporozę.
  • Mam problemy z wyglądem włosów, skóry i paznokci: skóra jest przesuszona, włosy i paznokcie słabe, łamliwe.
  • Mam problemy z cerą, często borykam się z wypryskami, zmianami skórnymi.
  • Mam trudności z koncentracją uwagi, łatwo o wszystkim zapominam, nie mogę się skupić.
  • Mam wahania nastroju, raz jest mi wesoło, raz popadam w melancholię.

Jeśli odpowiemy na nie twierdząco, z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że mamy zakwaszony organizm. Zakwaszenie może objawiać się także niestrawnością, zawrotami głowy, kwaśnym lub gorzkim smakiem w ustach oraz obrzękniętym językiem.

Spoglądając na objawy, zakwaszenie można nietrudno pomylić z obniżoną odpornością czy po prostu spadkiem energii, na przykład w okresie wiosennym. Aby jednoznacznie stwierdzić zbyt dużą ilość kwasów w organizmie, niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań, w tym morfologii oraz badania moczu, a dokładniej badania całodobowego. Obserwowane jest pH w moczu, które pozwala ocenić ilość kwasów i zasad. Test ten możemy wykonać w domowym zaciszu przy użyciu zwykłych pasków do badania pH, które można zakupić w aptece. Pierwszy pomiar należy wykonać zaraz po przebudzeniu i kolejne co parę godzin. Na koniec dnia wykonujemy wykres z otrzymanych wyników oraz przyjrzeć się krzywej, którą przedstawia. O zakwaszeniu możemy mówić, gdy linia jest prosta albo lekko unosi się w górę.

Czym grozi zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie nie tylko pogarsza nasze funkcjonowanie fizyczne i psychiczne ale prowadzić może także do groźnych chorób, w tym nadciśnienia, cukrzycy, zwyrodnienia stawów, miażdżycy oraz wielu typów nowotworów. Ponadto, sprzyja rozwojowi depresji, nerwic, zaburzeń snu oraz łaknienia. Krótkotrwałe zakwaszenie nie jest groźne dla organizmu, prowadzi jedynie do zaburzenia pracy niektórych układów czy narządów. Pamiętajmy jednak, że długotrwałe utrzymywanie się tego stanu może być groźne w skutkach.

Jak radzić sobie z zakwaszeniem organizmu?

Długotrwałe zakwaszenie organizmu jest stanem niepożądanym, prowadzącym do wielu schorzeń, dlatego niezwykle ważne jest, aby szybko przywracać równowagę kwasowo-zasadową.

Dieta zasadowa sposobem na zakwaszenie organizmu

Bardzo skutecznym sposobem w walce z zakwaszeniem organizmu jest dieta zasadowa, zwana również alkaliczną. Nie wyklucza ona wszystkich produktów, odpowiadających za zakwaszenie ale znacznie ogranicza ich ilość i sprzyja przywracaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Istnieje jednak lista produktów całkowicie zakazanych. Znajdują się na niej te artykuły, które pod wpływem trawienia wydzielają wyjątkowo duża ilość kwasu. Należą do nich oczywiście alkohol, tłuste rodzaje mięsa, słodycze, żółte sery, napoje gazowane oraz napoje, zawierające kofeinę, w tym coca-cola oraz kawa. Istnieje również wiele innych produktów kwasotwórczych, które są dozwolone, aczkolwiek musimy pamiętać o tym, aby nie spożywać ich w nadmiernych ilościach. Do tej grupy należą: mięso wołowe oraz wieprzowe, makaron, ryż, kasza, jaja oraz płatki owsiane. Powinny one stanowić jedynie 20% naszych posiłków. Kolejną grupą są produkty zasadotwórcze, czyli te, których zadaniem jest zobojętnianie kwasów w organizmie. Należą tu przede wszystkim warzywa i owoce, które powinny stanowić około 80% naszego posiłku. W tej grupie znajduje się także mleko oraz miód pszczeli. Zaleca się pić dużo wody, zielonej herbaty oraz soków warzywnych i owocowych.

Jeśli, mimo stosowania diety oraz zmiany trybu życia, nasze samopoczucie nadal jest złe, niezbędna jest wizyta u lekarza, który zleci wykonanie dokładniejszych badań. Wyniki pozwolą ustalić przyczynę takiego stanu oraz dobrać odpowiednie leczenie.