Zakażenia bakteryjne

Kolonia bakteriiZakażenia bakteryjne - co warto wiedzieć na ich temat?

Mimo swych niewielkich rozmiarów bakterie mogą okazać się wielkim zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Na kontakt z nimi jesteśmy narażeni każdego dnia, a drobne zaniedbania mogą nas wiele kosztować.

Zakażenia bakteryjne stanowią grupę poważnych chorób, z którymi walka bywa zadaniem dość trudnym.

Co każdy z nas powinien wiedzieć na ich temat? W jaki sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego zakażenia?

Bakteria: mały, wielki wróg

Niewielkie bakterie mogą okazać się wielkim zagrożeniem dla człowieka. Te jednokomórkowe drobnoustroje spotkać można wszędzie. Na kontakt z bakteriami jesteśmy narażeni w chwili, gdy wdychamy powietrze, czają się one również w wodzie oraz w ziemi. Część bakterii żyje też w naszych organizmach i, co ciekawe, ich obecność jest niezbędna to prawidłowej pracy wielu układów – szczególnie układu pokarmowego. Problemem jest zakłócenie równowagi bakteryjnej oraz atak tych bakterii, które mogą wywołać chorobę.

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania zakażeń bakteryjnych?

Za rozwój takich zakażeń odpowiedzialne mogą być zarówno bakterie chorobotwórcze, które mogą trafić do organizmu wraz z pożywieniem, skażoną wodą lub rozwijać się skutek braku odpowiedniej higieny. Niebezpieczne mogą się też okazać te bakterie, które żyją w naszych organizmach. Tu zaburzenia równowagi flory bakteryjnej mogą stać się przyczyną rozwoju choroby, która pojawia się najczęściej w chwili osłabienia organizmu wskutek innych dolegliwości, złej diety lub przemęczenia. Bakterie mogą się też przenosić z jednego nosiciela na drugiego, wskutek czego wiele z nich trafia do organizmu wraz z powietrzem lub drogą kropelkową. Szczególnie atrakcyjnymi „przepustkami” dla bakterii są usta oraz nos, wielkim zagrożeniem mogą się również okazać otwarte rany.

Jakie choroby mogą wywołać bakterie?

Chorób, których sprawcami są właśnie bakterie, jest sporo. Wiele z nich ma charakter łagodnych infekcji, jak np. zapalenie migdałków lub zapalenie ucha. Bakterie są jednak odpowiedzialnie za rozwój i takich groźnych chorób, jak gruźlica bądź też zapalenie opon mózgowych. Tężec, tyfus i cholera to kolejne groźne choroby, które dla ludzkiego życia stanowią poważne zagrożenie.

W jaki sposób przebiega leczenie?

Zdecydowana większość chorób wywołanych przez bakterie może być leczona poprzez stosowanie odpowiednich antybiotyków. Mogą one skutecznie hamować rozwój bakterii i grzybów w ludzkim organizmie, mogą je również zwalczać. O tym, jaki lek zostanie zastosowany w danym przypadku, powinien jednak zadecydować lekarz na podstawie wyników badań. Zdarza się, że w poważniejszych przypadkach obok antybiotyków w leczeniu stosowana jest penicylina – niezastąpiona m. in. w przypadku gruźlicy.

Bezcenna profilaktyka: jak można chronić się przed chorobami wywołanymi przez bakterie?

Profilaktyka w przypadku zakażeń bakteryjnych jest dość szeroka. Ochronę przed licznymi chorobami mogą zapewnić szczepionki, które zazwyczaj stosuje się w przypadku dzieci. Ważne jest też przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz troska o odpowiednie przechowywanie i przygotowanie żywności. Unikanie kontaktu z osobami zakażonymi oraz staranne oczyszczanie i zabezpieczanie nawet najmniejszych ranek to kolejne zasady, do których w trosce o swe zdrowie warto się zastosować.