Z depresją na ty

Depresja u kobietyDepresja - określana mianem załamania nerwowego, które może mieć miejsce po tragicznym, lub ciężkim wydarzeniu w naszym życiu. Co jest rzeczą częstą i normalną po traumie. Depresja poporodowa zwana często z angielskiego "baby blues". gdy to w organizmie kobiety szaleją jeszcze po ciążowe hormony, a układ nerwowy jest osłabiony i chwiejny po przebytej ciąży i porodzie. Depresja cykliczna związana z porami roku. Dopadająca jesienią, gdy krótszy dzień i mniej słońca. Czasem dająca o sobie znać wiosną, a będąca objawem przesilenia zimowego - wiosennego. Depresja - nawracająca z nieznanego powodu. O której warto wiedzieć coś jeszcze.

Objawy depresji: smutek, ociężałość, płaczliwość, poczucie bezsensu, bezsenność, lub nadmierna senność, brak apetytu, lub nadmiar łaknienia, niskie poczucie własnej wartości, izolacja od otoczenia, obniżona koncentracja, niezdecydowanie, niejednokrotnie poczucie grzeszności niewspółmierne do win, ciągłe zmęczenie, stany lękowe. W ciężkiej depresji myśli samobójcze. Te i inne czynniki mogą i zazwyczaj towarzyszą depresji.

Przy zdiagnozowanej i nawracającej depresji ważnych jest kilka rzeczy.

I. przyjęcie faktu do wiadomość, uświadomienie i akceptacja
II. właściwe leczenie
III. profilaktyka

Ad. I.

Jeden epizod załamania nerwowego może dopaść każdego. Lecz gdy mamy za sobą dwa i więcej takich nawracających epizodów - można, a nawet trzeba przyjąć do wiadomości, że z depresją będziemy mieli do czynienia przez całe nasze życie. Nie ważne jak częste będą nawroty. Różnorodność bywa w tym przypadku taka, że okresy remisji mogą wynosić kilka miesięcy, kilka lat, a nawet kilkanaście lat. Lecz zawsze potem wraca depresja. I dlatego sprawa przyjęcia do wiadomości tego faktu, uświadomienie sobie, że najprawdopodobniej depresja mniej, lub bardziej nasilona zostanie z nami na całe życie - jest tak ważna. Alkoholik przed podjęciem skutecznego leczenia, musi sam dojść do tego, że ma problem alkoholowy, że jest alkoholikiem. W dalszych abstynenckich latach będzie określać siebie jako "trzeźwy, lub nie pijący alkoholik". Tak też cierpiący na nawracającą depresję musi postrzegać siebie "jestem teraz zdrowy, ale mam depresję". Należy nie tylko przyjąć do wiadomości ów fakt, lecz również zaakceptować depresję w swoim życiu. Przeważnie każdy człowiek ma jakieś dolegliwości. Jeden ma takie, drugi ma inne, a ja mam depresję.

Ad. II.

Właściwe leczenie jest podstawą. Wizyta u psychiatry jest konieczna, ponieważ

  • po pierwsze jest niezbędna, gdyż bez odpowiednich leków sobie nie poradzimy.
  • po drugie nie ma sensu się mordować, skoro można sobie pomóc lekami i żyć szczęśliwie.

Bardzo dobrze działają również sesje u psychologa, który pomoże nam zrozumieć wiele naszych kwestii. Psycholog przy pomocy fachowych pytań potrafi niejednokrotnie wyciągnąć na wierzch to, co nas gnębi, a o czym być może nawet sami nie mamy pojęcia. Coś co może być powodem naszego złego samopoczucia, a jednocześnie kluczem do naszego zdrowia psychicznego. Grupy wsparcia również wskazane. Wzajemne wsparcie, zauważenie faktu, że nie tylko my borykamy się z takim problemem jest bardzo ważne i podbudowujące.

Ad. III.

Profilaktyka skupia się wokół działań, które nie dopuszczą do rozwoju nowego ataku depresji, lub w znacznym stopniu ją osłabia. Na pewno pomocne będą wyżej wspomniane grupy wsparcia, oraz psycholog, ale również każdy sam ma możliwość wsparcia samego siebie - poprzez samo dokształcanie, samorozwój i samoobserwację. Należy poznać "wroga", czyli zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi depresji. Trzeba również nauczyć się obserwować własne ciało, a konkretnie umysł. W dalszej kolejności wypracować na swój własny użytek wewnętrzny system obrony. "Strach ma wielkie oczy", mówi przysłowie. Każda osoba cierpiąca na depresję i nerwicę lękową - musi nauczyć się samoistnego uspakajania. Wyjaśniania i tłumaczenia sobie (nawet półgłosem), że nie ma się czego bać, że to minie. Chodzi o to, by samemu się nie nakręcać, a uspakajać.

Depresja to nie wyrok. Z depresji można wyjść na stałe, gdy jest jednorazowa. Przy nawracającej - można wyjść z choroby na długie lata i funkcjonować w stu procentach normalnie i szczęśliwie. Wystarczy tylko popracować nad sobą i być konsekwentnym w swoich działaniach.