Wypadanie włosów - przyczyny

Wypadanie włosówPrzyczyny wypadania włosów

Lśniące, zdrowe i długie włosy to marzenie większości kobiet. Niestety, współcześnie mało osób może pochwalić się gęstą czupryną. Problemy z wypadaniem włosów, puszeniem, rozdwajaniem oraz przesuszeniem zyskują miano prawdziwej plagi. Obecnie prawie każda kobieta boryka się z włosami.

Ponieważ płeć piękna zawsze dąży do ideału, powstaje wiele sposób, które mają na celu poprawienie kondycji włosów. Jednym z najczęściej występujących problemów jest wypadanie włosów.

Sytuacja z wypadaniem włosów staje się poważna, gdy kupka włosów po czesaniu rośnie z dnia na dzień. Normalnym zjawiskiem jest tracenie włosów zaraz po umyciu, ponieważ wmasowywanie szamponu w skórę głowy może naruszyć cebulki włosa. Moment, w którym należy wszcząć odpowiednie środki zapobiegawcze to czas, w którym tracimy więcej niż 100 włosów dziennie. Nie należy wpadać w paranoję - wystarczy obserwować siłę oraz liczbę wypadających włosów aby określić czy osłabienie włosów jest naszym problemem. Podstawowym czynnikiem powodującym to zjawisko jest niewłaściwa pielęgnacja. Składniki oraz substancje zawarte w niektórych kosmetykach pielęgnacyjnych do włosów mogą podrażnić skórę głowy oraz cebulki włosa, przez co włosy stają się słabe i wypadają. W takim przypadku należy odstawić wszystkie agresywne szampony oraz odżywki; najlepiej zrezygnować również z środków do stylizacji.

Drugi aspekt, który wpływa na kondycje czupryny to odpowiednia dieta - bez niej nasze włosy stają się słabe, nieodporne na czynniki zewnętrze oraz kruche. Włosy uwielbiają żelazo, krzem, witaminę E oraz wszystkie witamy z grupy B. To właśnie te składniki stanowią podstawową pożywkę dla włosa. Jeżeli chodzi o jedzenie, nie można lekceważyć drogocennego białka - podstawowego budulca włosa. Nie należy przesadzać z witaminą A, która w dużych ilościach psuje stan włosów i sprawia, że inne minerały nie przyswajają się prawidłowo. Powyższe czynniki są zależna od nas, jednak nie można pominąć takich czynników jak genetyka oraz choroby czy stany zapalne. Każde osłabienie organizmu odbija się na włosach, dlatego wzmożona utrata włosów pojawia się zaraz po długotrwałej chorobie, przebytej gorączce oraz grypie. Warto pamiętać również o lekarstwach na receptę - te mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną organizmu, co niezaprzeczalnie odbije się na kondycji włosów.

Osoby narażone na niedokrwistość, cierpiące na anemię lub bulimię, a także kobiety po porodzie również zauważają wzrastającą utratę włosów. Nie można pominąć kobiety przechodzące menopauzę. Zmiany cyklu odbijają się w każdej sferze życia, co oddziałuje na włosy. Osoby narażone na chroniczny stres oraz prowadzące nieregularny tryb życia często borykają się z osłabieniem organizmu. Obserwując stan włosów należy zwracać uwagę na wzmożone wypadanie, ponieważ już starożytni odkryli, że każde nieprawidłowe działanie organizmu jest odzwierciedlone stanem gęstości włosów. Kontrola oraz prawidłowa pielęgnacja - to jest najważniejsze przy utrzymaniu włosów w dobrym stanie. Zaniedbanie naszej czupryny sprawi, że nasze poczucie atrakcyjności spadnie, ponieważ obecnie włosy stanowią wyznacznik urody.