Włókniaki: twardy, miękki - czym są i jakie są metody ich usuwania?

WłókniakWłókniak (fibroma) to zmiana o charakterze łagodnym, zaliczana do zmian nowotworowych, ale niezłośliwych. Ma ona pochodzenie mezenchymalne i wywodzi się z tkanki łącznej. Włókniaki powstają poprzez nadmierne namnożenie się w danym fragmencie skóry komórek tzw. fibroblastów. Cały ten proces składa się właśnie na rozwój zmiany skórnej. Sprawdź jakie są typy włókniaków, czym one są i jakie są metody usuwania włókniaków.

Typy włókniaków

Wyróżniamy dwa podstawowe typy włókniaków:

 • włókniaki miękkie (czyli włókniaki skórne);
 • włókniaki twarde (czyli włókniaki podskórne).

Czym jest włókniak miękki?

Włókniak miękki, czyli włókniak tzw. skórny (łac. Fibroma molle) to zazwyczaj mała zmiana skórna (3 - 6 mm) przybierająca postać guzka na wysokiej odstawie (swoim wyglądem przypomina gruszkę na gałęzi). Jej barwa jest niejednorodna od cielistej po ciemnobrązową. Taka zmiana to nic innego jak przerośnięte komórki skóry właściwej pokryte nabłonkiem. Jego struktura jest miękka, wiotka, workowata i zwisająca, a powierzchnia zwykle niejednolita, pofałdowana. W większości przypadków włókniak ten nie występuje pojedynczo lecz w liczbie około kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk na ciele. Kolor włókniaka zależy od ilości melaniny, im więcej tego barwnika gromadzonego w skórze tym ciemniejsza zmiana. W najciemniejszych odcieniach występuje głównie na takich partiach ciała jak: pod pachami, na łokciu czy w pachwinach. Ciemne zmiany usytuowane są często tam gdzie są narażone na wszelakiego rodzaju potarcia np. przez ubranie czy biżuterię (np. szyja - potarcie od łańcuszków). Kolejnym miejscem, które zostało upodobane sobie przez włókniaki miękkie są powieki oczu.

Włókniak miękki to zmiana o charakterze wrodzonym (szacuje się, że posiada go około 25 - 50% dorosłych). Ta zmiana może ujawnić się w każdym momencie naszego życia. Zaobserwowano, że liczba włókniaków zwiększa się wraz z wiekiem organizmu. Na przyrost liczby tych zmian ma również wpływ gospodarka hormonalna (zwłaszcza wahania hormonów), czyli okres ciąży. Występowanie dużej liczby włókniaków sprzyja obecności tzw. zespołu metabolicznego, do którego zaliczamy:

 • otyłość,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • insulinooporność,
 • dyslipidemię.

Usuwanie włókniaków miękkich - metody

Metod usuwania włókniaków miękkich jest kilka. Jako, że te zmiany nie ustępują samoistnie lecz utrzymują się przez całe życie, bardzo często decydujemy się na ich usunięcie. Oto kilka możliwości jak pozbyć się tych defektów skórnych:

 • chirurgiczne wycięcie zmiany - odbywa się w gabinecie lekarskim w znieczuleniu miejscowym. Usunięcia dokonuje się przy użyciu skalpela lub specjalnych nożyczek.
 • usunięcie kriochirurgiczne - do tego zabiegu wykorzystywany jest ciekły azot (o bardzo niskiej temperaturze), który wymraża zmianę, powodując jej samoistne odpadniecie. Metoda ta średnio sprawdza się u osób z ciemna karnacją, gdyż powoduje miejscowe odbarwienie skóry.
 • metoda elektrokoagulacji - czyli usunięcie przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości. Podczas zabiegu całkowicie odcinamy zmianę skórną bądź pozostawiamy ja w formie strupka do samoistnego odpadnięcia. Jest to bezpieczna metoda nie pozostawiająca blizn ani przebarwień u osób z ciemną karnacją jak w przypadku ciekłego azotu.
 • usunięcie laserem CO2 - jedna z najskuteczniejszych metod i najczęściej polecana, gdyż nie tylko nie pozostawia blizn ani przebarwień, ale przede wszystkim posiada najmniejszy odsetek efektów niepożądanych.

Czym jest włókniak twardy?

Włókniak twardy, czyli włókniak tzw. podskórny (łac. Fibroma nodularis subepidermalis) to twardy, lekko uniesiony guzek wyczuwalny pod skorą, mający wielkość około 3 - 12 mm. Posiada barwę od jasnobrązowej do ciemnobrązowej. Charakteryzuje się ciemniejszą barwą w środku, która traci na intensywności bliżej zewnętrznej granicy. Ponadto włókniak twardy może swędzić i delikatnie boleć przy dotyku. Kolejną cechą charakterystyczną dla włókniaków twardych jest to, iż kurczą się lub delikatnie zapadają podczas uciskania przylegającej do nich skóry - jest to tzw. objaw Fitzpatricka. Tego typu zmiany skórne najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych, brzuchu czy nawet pośladkach. Zdecydowanie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, a większość z nich rozwija się między 20 a 50 rokiem życia. W przeciwieństwie do włókniaków miękkich ich liczba na ciele jest zdecydowanie mniejsza, zazwyczaj jest to maksymalnie kilka zmian. Proces tworzenia się takiej zmiany trwa kilka miesięcy, zaś utrzymuje się na naszej skórze latami. Udowodniono, że włókniak twardy bardzo często powstaje w miejscu ukłucia bądź ukąszenia, a także na podłożu zapalenia mieszka włosowego czy drobnego urazu. Zdarza się, że włókniak może utworzyć się nam po goleniu, podczas którego doszło do dotkliwego podrażnienia skóry.

Metody usuwania włókniaków twardych

Włókniak twardy zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że go posiadamy. Jednak zdarza się, że włókniak może powodować dyskomfort - chodzi tutaj o jego nieestetyczny wygląd, zaczyna boleć lub w inny dokuczliwy sposób przeszkadza nam w życiu codziennym. Wówczas warto pomyśleć o jego usunięciu. Włókniaki twarde możemy usunąć w dwojaki sposób:

 • usunięcie chirurgiczne - przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku włókniaków miękkich. Ta metoda wybierana jest zawsze w przypadku podejrzanej zmiany, gdyż umożliwia pobranie wycinka i ocenę histopatologiczną.
 • leczenie za pomocą iniekcji sterydowych - jest stosowane jedynie w przypadku dużych, nieestetycznych i przeszkadzających zmian.

Pomimo, iż włókniaki to niegroźne zmiany skórne, należy je obserwować i kontrolować. Jeżeli decydujemy się ze względów estetycznych na usunięcie włókniaków należy udać się do specjalisty, który dobierze dla nas najbardziej odpowiednią metodę.

Komentarze