Walory zdrowotne czarnuszki

CzarnuszkaCzarnuszka zwana czarnym kminem jest jedną z najstarszych roślin uprawnych w historii ludzkości. Mówi się o niej, że jest ona "lekiem na wszystko". Na pewno w dobie, w której prym wiodą tradycyjne leki i suplementy, zioło to, wciąż nie jest dobrze znane, niewiele osób poznało się na niezwykłych właściwościach rośliny, a szkoda, ponieważ jest ona unikatem pośród tych powszechnie znanych i używanych.

Nasiona kminku są w kolorze czarnym i są drobne. Wyglądają jak ziarna, choć mają znacznie mniejsze rozmiary. Posiadają ostry zapach i gorzki smak, ale doskonale komponują się z innymi przyprawami i poprawiają smak potraw.

Sekrety czarnuszki

W czym kryje się sekret czarnego kminu? Przede wszystkim w bogatym składzie czarnuszki. To, co czyni ją wyjątkowym lekiem, to bogata zawartość aminokwasów: fenyloalaniny, izoleucyny, leucyny, lizyny, metioniny, treoniny, tryptofanu, waliny. Oprócz tego posiada białka oraz witaminy z grupy B. Nasiona zwierają także wapń, kwas foliowy, żelazo, miedź, cynk i fosfor. Na szczególną uwagę zasługuje jednak wysoka zawartość fitosteroli i thymoquinone.

Walory estetyczne

Roślina ta posiada niezwykle dekoracyjne kwiaty, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przydomowych ogródkach, choć źle znosi zimno. Zasuszone owocostany czarnuszki, można wykorzystać w suszonych kompozycjach, dodając im egzotycznego uroku.

Właściwości lecznicze

Dzięki niezwykłym właściwościom leczniczym roślina ta absolutnym unikatem, będącym wsparciem dla naszego organizmu. Rewelacyjnie podbudowuje nasz układ immunologiczny, nie tylko dzięki witaminom, aminokwasom, ale także przeciwutleniaczom.

Zastosowanie (dawniej)

Czarnuszka cieszyła się od tysiąca lat ogromnym powodzeniem. Dawniej wykorzystywana była w przypadkach bólu głowy, bólu zębów, przekrwienia błony śluzowej nosa i robaków jelitowych, a także zapalenia spojówek czy zakażenia wywołanego przez pasożyty i ropnie.

Zastosowanie (dzisiaj)

Nasiona czarnuszki stosuje się w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, w tym gazów, kolki, biegunki, dyzenterii, zaparć i hemoroidów. Jest również stosowana w chorobach układu oddechowego, w tym w astmie, alergii, kaszlu, zapaleniu oskrzeli, rozedmie płuc, grypie, świńskiej grypie czy zatorach.

Egzemy i łuszczyca

Doskonale sprawdza się w leczeniu problemów skórnych, takich jak egzema i łuszczyca. Koi stan zapalny i poprawia wygląd skóry.

Trawienie

Nasiona są wiatropędne, co oznacza, że pomagają w trawieniu, niwelują wzdęcia i bóle brzucha. Czarnuszka wykorzystywana jest także jako środek usuwający pasożyty jelit. Jedną z najistotniejszych właściwości jest hamowanie wzrostu komórek w przypadku raka jelita grubego.

Skóra i włosy

Olej z czarnuszki przyczynia się do zdrowej i jędrnej skóry. Pomaga także zwiększyć wzrost włosów. Niektóre badania sugerują, że może to być bardzo przydatne lekarstwo na blizny i skutecznie zapobiega powstawaniu ran. Podobnie jak wiele naturalnych olejów, olej czarnuszki jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które zapewniają głębokie, trwałe nawilżenie skóry. Te kwasy tłuszczowe pomagają zredukować zmarszczki i bruzdy.

Serce

Bogata w nienasycone omega 6 i 9 kwasów i fitosterole czarnuszka pomaga wzmocnić i zwiększyć elastyczność ścian naczyń krwionośnych, zmniejsza kruchość naczyń włosowatych i ich przepuszczalność, zapobiegają tworzeniu się zakrzepów i obniża ciśnienie tętnicze.

Procesy poznawcze

Codzienne stosowanie nasion czarnuszki może w dużym stopniu przyczynić się do poprawy pamięci i koncentracji. Lek ten pomaga także w regeneracji komórek nerwowych, szczególnie w przypadku odniesionych kontuzji.

Inne zastosowania

Obejmują obniżenie ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu, leczenia raka i pobudzanie układu odpornościowego. Kobiety stosują nasiona w celu kontroli urodzeń, rozpoczęcia miesiączki, a także zwiększania przepływu mleka.

Czarnuszka jest czasami stosowana w połączeniu z cysteiną, witaminą E i szafranem, aby złagodzić skutki uboczne chemioterapii. Niektórzy wykorzystują ją, stosując bezpośrednio na skórze w celu łagodzenia bólu stawów, bólu głowy i niektórych chorób skóry. W kuchni nasiona są używane jako przyprawa nie tylko ze względu na walory zdrowotne, ale także smakowe.

Dawkowanie

Jak w przypadku każdego zioła czy leku przyjmując czarnuszkę, należy się kierować zdrowym rozsądkiem i dawkowaniem wskazanym na ulotce. W zależności formy, w jakiej zakupimy zioło, zależne jest także dawkowanie. Dostępna jest w postaci oleju, kapsułek oraz nasion.

Komentarze