Walentynki - dzień zakochanych, kiedy są, ich historia, jak je obchodzimy?

Walentynki - Święto ZakochanychWalentynki, czyli dzień zakochanych - kiedy są? Jak się je obchodzi? Historia Walentynek

Walentynki obchodzone są czternastego lutego. Jest to święto, które przywędrowało do nas z szeroko rozumianego zachodu. Na szerszą skalę w Polsce święto zakochanych zyskało popularność dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Mało kto wie, że jego patronem jest katolicki święty - Święty Walenty, jednak święto to jest odrzucane i krytykowane przez kościół katolicki. Z powodu pogańskiego pochodzenia obchodzenie Walentynek odrzucają również Świadkowie Jehowy.

Historia Walentynek

Walentynki były obchodzone w Europie południowej oraz Europie zachodniej już od niepamiętnych czasów średniowiecza. Niektórzy badacze twierdzą, że święto wywodzi się ze zwyczaju panującego w Cesarstwie Rzymskim, który polegał na losowaniu imienia wybranki serca ze specjalnej urny. Inni, że wywodzi się ze święta Lupekaria obchodzonego również w Cesarstwie Rzymskim 14-15 lutego (zbieżność co do daty) ku czci rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa - Junony oraz Pana - rzymskiego boga przyrody.

Walentynki w Polsce - zwolennicy i przeciwnicy

W społeczeństwie polskim można znaleźć wielu przeciwników Walentynek, którzy uważają je za nastawione na konsumpcję i typowo komercyjne. Zarzucają mu, że o miłość powinno się zabiegać cały rok, a nie tylko raz w roku. Jednakże z roku na rok Walentynki są coraz bardziej popularne. Chętnie są obchodzone wśród młodzieży, choć i wśród części starszych osób mają swoich zagorzałych zwolenników.

Jak obchodzimy Walentynki?

W Walentynki zakochani obdarowują się prezentami, okazując sobie miłość na wiele sposobów. Panie obsypywane są bukiecikami kwiatów lub symbolicznie pojedynczymi różami. Dlatego też rynek zapełnia się przed Walentynkami fantazyjnymi różnościami i symbolami miłości, które kuszą do zakupu dla kochanej osoby. Modne są słodkie upominki: poczynając od lizaków, a skończywszy na pokaźnych bombonierkach. Rynek zalewają kubki z nadrukiem serc, amorków, poduszki z cudacznymi naszywkami i tysiące różnych gadżetów w których wymyślaniu prześcigają się producenci liczący na łatwy zarobek. Ludzie obdarowują się kolorowymi kartkami z wizerunkami serduszek, zakochanych par, gołąbków. Wysyłają pocztą lub drogą elektroniczną ozdobne kartki z miłosnymi wierszykami, których setki krążą w sieci. Piszą miłosne wiadomości sms, kupują pluszowe maskotki i inne drobne upominki, by pokazać swojej bliskiej osobie, że jest dla nich ważna.

Kawiarnie tego dnia wypełniają się parami zakochanych, które przy lampce wina, nastrojowej muzyce, czy dobrej kawie z deserem okazują sobie uczucia, podczas romantycznej randki we dwoje. Kwiaciarnie są oblegane przez panów. Popularna staje się też poczta kwiatowa, która dostarcza wybrance serca bukiet kwiatów pod wskazany adres. Panie często zostają obdarowane piękną bielizną, którą eksponują swoim wybrankom po romantycznej kolacji w blasku świec w zaciszu domowego ogniska.

Walentynki przez cały rok?

Faktem jest, że każda kobieta chciałaby, żeby jej okazywać uczucia miłości i zainteresowania przez cały rok, nie tylko raz w roku w ściśle ustalonym terminie. Ale z drugiej strony, czyż nie przyjemnie jest dostać bukiet czerwonych róż i puchatego misia, którego możemy położyć na półce i który będzie nam przypominał piękne wspólnie spędzone chwile? Czyż to nie radość dostać ogromne pudło czekoladek przewiązanych ostentacyjnie czerwoną kokardą? Choć niektóre elementy tego święta mogą się niektórym wydać nieco kiczowate, to przecież sam jego sens i przesłanie, jakim jest chwalenie miłości jest czymś wzniosłym. Miłość jest ważna na tym świecie i tak naprawdę wiele wokół niej się kręci. Jeżeli zatem jesteś zagorzałym przeciwnikiem tego święta może jednak warto zmienić zdanie, by bliskiej osobie sprawić radość. Czasem mały drobiazg lub choćby zaproszenie na romantyczny film, czy nastrojową kolację może kogoś mile zaskoczyć i wywołać radość na czyjejś twarzy.