W poszukiwaniu idealnego zimowego płaszcza - czym się kierować?

\płaszcz zimowy damskiWraz z niższymi temperaturami i pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi rośnie potrzeba odpowiedniego przygotowania się na wymagający sezon jesienno-zimowy, a co się z tym wiąże – zrewidowanie garderoby. Ciepły płaszcz, który posłuży na wiele chłodnych miesięcy to must have. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze płaszcza, w którym nie tylko poczujesz się dobrze, ale który również zapewni ciepło i ochronę.

Krój, styl, trendy - wybierz odpowiedni fason płaszcza

Aktualnie w trendach spotkać można wiele fasonów odzieży wierzchniej, dzięki czemu bez trudu znaleźć można model schlebiający sylwetce, w którym będzie można poczuć się komfortowo, jak również zamanifestować swój styl, zamiast chowania się pod warstwami ochronnymi. Pomóc może nam w tym wielość kolorów, wzorów i krojów trendujących płaszczy. Najczęściej spotkać można się z dwoma fasonami: płaszczem w typie szlafrokowym (pozbawiony guzików, związywany w talii) oraz płaszczem jedno- lub dwurzędowym, często o kroju litery A (rozszerzający się ku dołowi). Płaszcze szlafrokowe można znaleźć zarówno w długości midi, jak i maxi – ta ostatnia zapewni większą ochronę przed wiatrem i chłodem. Oprócz tego typu różnic w fasonach, można wybierać spośród różnych krojów w ramionach – szczególnie popularne w tym sezonie są płaszcze przeskalowane, podkreślające ramiona dzięki poduszkom wszytym w tkaninę.

Klimat, w jakim żyjemy, powoduje, że większą część roku spędzamy w okryciu niż bez niego. Wybór odpowiedniego płaszcza jest więc wydatkiem, który posłuży na kilka dobrych miesięcy. Najchętniej kupowanymi płaszczami na sezon jesienno-zimowy są te w ponadczasowych, bezpiecznych kolorach: czerni, szarości, beżach. Obecne trendy sprzyjają jednak swobodnej ekspresji, bez problemu znaleźć można również modele w kolorze fuksji, chabrowym, czerwieni czy zieleni, jak również pokryte wzorami - w szczególności kratą oraz pasami.

Wysoka jakość materiału jako gwarancja sukcesu

Komfort i ochronę termiczną w płaszczu zapewnią jakościowe materiały użyte do produkcji odzieży. Unikaj odzieży wierzchniej, której skład w większości stanowią włókna syntetyczne, które mogą sprawdzić się w innego rodzaju odzieży (wodoodpornych kurtkach, kurtkach zapewniających ochronę od wiatru), natomiast w przypadku płaszczy nie są w stanie ograniczyć utraty ciepła, tak jak robi to wełna. Czytając składy, zwróć uwagę na obecność wełny bądź kaszmiru – im wyższa ich zawartość w składzie, tym lepiej. Wełna posiada właściwości termoregulujące, dzięki czemu zachowasz na dłużej prawidłową temperaturę ciała. Dodatkowo wełniane włókna pochłaniają wilgoć i zapewniają przewiewność odzieży. Wybierając wełniane płaszcze, najlepiej postawić na te wykonane ze szczególną starannością, z wysokiej jakości materiałów, jak włoskie płaszcze z alpaki Perla. Klasyczne kroje zapewnią ponadczasową elegancję, a odpowiednie materiały wygodę i komfort.

Różne oblicza wełny - na co zwracać uwagę?

Nawet niewielka zawartość wełny wpłynie korzystnie na wygodę noszenia płaszcza w miesiącach jesienno-zimowych. Włókna naturalne wełny mogą pochodzić z sierści owiec, lam i alpak, a także wielbłądów. Już w starożytności poznano właściwości wełny i wykorzystywano ją w tekstyliach. Przy wyborze płaszcza warto zwrócić uwagę na skład, a także pochodzenie materiałów. Szczególnie ceniona jest włoska wełna z kolei, jeśli chodzi o źródło, wełna z alpak uchodzi za przyjemniejszą w kontakcie z ciałem - zapewni ciepło bez niepotrzebnego uczucia szorstkości, dzięki czemu płaszcz noszony przez chłodne miesiące będzie funkcjonalny, wygodny i zagwarantuje zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Komentarze