Uwaga na kleszcze

KleczeKleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) jest chorobą, która może dotknąć każdego z nas. W najgorszych przypadkach prowadzi ona do paraliżu całego ciała, a nawet do śmieci. Na to groźne schorzenie będące wynikiem spotkania z kleszczem, nie ma niestety skutecznego lekarstwa. Co więcej, to nie jedyna choroba, która jest wynikiem ukąszenia przez kleszcza.

Ugryzł mnie kleszcz - co robić?

Niezbyt groźna zima i skokowy wzrost temperatur na wiosnę sprzyja niestety zwiększeniu się populacji kleszczy. Ich ofiarą padają nie tylko zwierzęta, ale również ludzie. Samo ukąszenie kleszcza tak naprawdę nie jest szkodliwe, jednak te pajęczaki mogą przenosić bardzo groźne choroby, takie jak babeszjoza, borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Mogą one prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek, a nawet do paraliżu czy zgonu. Oczywiście ryzyko ukąszenia nie oznacza, że mamy zamknąć się w czterech ścianach naszych domów i zrezygnować ze spacerów na świeżym powietrzu. Unikajmy jednak łąk czy zagajników, bowiem są one najczęstszym siedliskiem kleszczy.

Gdy zauważymy ukąszenie, nie wolno smarować kleszcza żadnymi specyfikami, tylko należy usunąć go pęsetą i zdezynfekować miejsce ukąszenia. Obserwujemy następnie miejsce ugryzienia i nasze samopoczucie – kiedy coś nas zaniepokoi, natychmiast udajmy się do lekarza. Problemem w przypadku chorób odkleszczowych jest ich podobieństwo do przeziębienia, do reumatoidalnego zapalenia stawów itd., dlatego też często stawiana jest błędna diagnoza.

Bolerioza

Bolerioza jest chorobą najczęściej kojarzoną z ukąszeniem przez kleszcze. Wywołują ją krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi, afzelii i garinii, przenoszone przez pajęczaki Ixodes. Co istotne, zakażenie może nastąpić nie tylko podczas ukąszenia, lecz także przez wtarcie w zranione miejsce, znajdującego się na skórze kleszcza kału, bądź treści rozgniecionego pajęczaka.

Charakterystyczne dla boreliozy jest zmęczenie, które jednak nie ustępuje po odpoczynku. Niektórzy nosiciele krętków borrelia mogą nigdy nie rozwinąć wyraźnych objawów boreliozy, zaś inni chorzy w krótkim czasie doświadczają znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Wśród wielu możliwych objawów zakażenia, należy wymienić m. in.: problemy z czytaniem i koncentracją, bezsenność, utratę czucia, psychozę, podwójne widzenie, ciemne plamki przed oczami, kołatanie serca. Jednym z podstawowych symptomów jest jednak rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza, w terminie od trzech dni do trzech tygodni po zarażeniu się boreliozą. Po około trzydziestu dniach rumień znika, i to niezależnie od tego, czy pojęliśmy leczenie, czy też nie. Leczenie boreliozy polega na przyjmowaniu antybiotyków, zwykle w małych dawkach przez ok. 3-4 tygodnie, gdy wystąpią już objawy boreliozy.

Babeszjoza

Choroba ta, z uwagi na podobieństwo objawów ciężkiej postaci choroby do malarii, zwana jest ona malarią północy. U części chorych, babeszjoza przebiega bezobjawowo bądź też daje objawy podobne do przeziębienia, czyli pojawia się gorączka i dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, złe samopoczucie. Symptomy te mogą wystąpić od tygodnia do sześciu po zarażeniu, a nawet znacznie później. U grup szczególnego ryzyka gorączka jest bardzo wysoka, pojawiają się też objawy nasilonej niedokrwistości hemolitycznej. W badaniach stwierdza się powiększenie śledziony i/lub wątroby, natomiast w badaniu morfologicznym – niedokrwistość i małopłytkowość. W tej grupie ryzyka znajdują się w szczególności noworodki, osoby po 50. roku życia, osoby po chemioterapii i po przeszczepie. Leczenie choroby polega na podawaniu leków przeciwmalarycznych i/lub antybiotyków. Niekiedy konieczne jest też przetoczenie krwi.

Kleszczowe Zapalenie Mózgu

Choroba ta występuje endemicznie, a jej pierwsze objawy choroby również przypominają grypę. Powikłania bywają bardzo ciężkie i obejmują m. in. trwałe niedowłady i objawy neurologiczne. Około 13 proc. osób chorych na Kleszczowe Zapalenie Mózgu zmaga się z uszkodzeniami poszczególnych nerwów, zbliżona ilość chorych cierpi również na uszkodzenie słuchu. Może również pojawić się ograniczona wydolność fizyczna, parkinsoidalne drżenie rąk, upośledzenie precyzyjnych ruchów rąk oraz charakteropatia. W skrajnych przypadkach może pojawić się całkowity niedowład, porównywalny z zapadnięciem śpiączkę. Ponadto musimy być przygotowani na wystąpienie problemów psychicznych – objawów nerwicowych, depresji, nadmiernej drażliwości czy agresji wobec otoczenia. Jak się uchronić przed chorobą? Przede wszystkim uważnie obserwować swoją skórę, wykluczając ukąszenie, a także uważać w miejscach, które kleszcze cenią sobie najbardziej (lasach, parkach, przydomowych ogródkach). Pomóc może też szczepionka, która przyjmuje się w trzech dawkach.