TOP 10 ziół, które pomagają w walce z bakteriami

Glistnik jaskółcze zieleBakterie mogą nam sprawić wiele problemów, a wywołane przez nie infekcje są przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych. W jaki sposób możemy skuteczniej chronić się przed bakteriami? Pomoże nam w tym fitoterapia i dobrze dobrane zioła. Oto 10 roślin leczniczych, dzięki którym bakterie przestana być dla nas aż tak wielkim zagrożeniem.


10. Arcydzięgiel litwor

Znany jako źródło wielu cennych dla zdrowia substancji arcydzięgiel litwor jest dość skutecznym pogromcą bakterii. Wynika to m. in. z jego moczopędnych właściwości, dzięki którym z naszego organizmu szybciej usuwane są bakterie i inne niebezpieczne dla zdrowia substancje.

9. Dąb

To kolejna roślina, z której ziołolecznictwo korzysta bardzo chętnie. Dąb, dzięki garbnikom, świetnie radzi sobie w walce z bakteriami - szczególnie tymi, które atakują jamę ustną oraz przewód pokarmowy. Ze względu na te właściwości dąb staje się naturalnym lekiem na takie przypadłości, jak nieżyt żołądka oraz choroby związane z pracą układu moczowego.

8. Dziewanna wielokwiatowa

Fitoterapia już dawno doceniła tą roślinę za skuteczność, jaką wykazuje się ona w walce z bakteriami. Dziewanna wielokwiatowe może być z powodzeniem stosowana w leczeniu owrzodzeń, oparzeń i trudno gojących się ran. Sporządzony z niej odwar może też pomóc w walce z licznymi chorobami skóry, szczególnie tymi, za rozwój których w znacznym stopniu odpowiedzialne są bakterie.

7. Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele dobrze radzi sobie w walce z bakteriami i grzybami, szczególnie tymi, które mogą się rozwijać w naszym układzie pokarmowym. Wiadomo również, że ta roślina z powodzeniem była wykorzystywana dawniej jako lek na brodawki oraz zakażenia bakteryjne skóry.

6. Dziurawiec zwyczajny

Jest rośliną o wszechstronnych właściwościach, a znajdujące się w dziurawcu substancje lecznicze sprawiają, że można z niego korzystać w walce z wieloma chorobami. Roślina ta świetnie radzi sobie w walce z depresją, jest też z powodzeniem stosowana jako lek uspokajający. Warto jednak pamiętać i o tym, że dziurawiec zwyczajny wyjątkowo dobrze radzi sobie w walce z wirusami i bakteriami. Miłośnicy medycyny naturalnej chętnie wykorzystują tę roślinę do walki ze stanami zapalnymi, które atakują przewód pokarmowy, jamę ustną oraz gardło.

5. Babka lancetowata

Roślina ta skutecznie radzi sobie z bakteriami, dzięki czemu jest wykorzystywana jako lek na czyraki i trudno gojące się rany. Warto jednak pamiętać, że ziołolecznictwo może tez korzystać z tej rośliny w chwili, gdy bakterie atakują przewód pokarmowy

4. Brzoza brodawkowata

To kolejna roślina, z której leczniczych właściwości medycyna naturalna korzysta bardzo chętnie. Brzoza brodawkowata pomaga w walce z bakteriami, jest naturalnym lekiem na problemy związane ze stanami zapalnymi. Z niezwykłych właściwości brzozy można korzystać m. in. przy problemach związanych z nerkami oraz przy tych infekcjach, które atakują drogi moczowe.

3. Jałowiec pospolity

Jałowiec pospolity jest jedną z tych roślin, które w medycynie naturalnej są cenione od dawna. Dla tych osób, dla których fitoterapia ma być rozwiązaniem wielu problemów ze zdrowiem, jest to lek wszechstronny i niezwykle skuteczny. Z mocy jałowca można korzystać również w chwili, gdy nasz organizm zostanie zaatakowany przez bakterie. Ponieważ ten naturalny lek ma silne właściwości moczopędne, jest cenionym składnikiem tych kuracji, które mają nam pomagać w leczeniu infekcji atakujących drogi moczowe.

2. Aloes

Aloes to jeden z tych darów natury, z których fitoterapia z powodzeniem korzysta w walce z licznymi schorzeniami. Jak korzystać z niezwykłych właściwości tej rośliny? Jeśli chcemy oczyścić z bakterii trudno gojące się rany, musimy przygotować okład z aloesu. Z rośliny tej można również korzystać jako z suplementu diety. Wiadomo, że aloes stosowany wewnętrznie pomoże nam w walce z tymi bakteriami, które rozwijają się w jelitach.

1. Borówka brusznica

W walce z bakteriami wyjątkowo skutecznym wsparciem okazuje się dla nas borówka brusznica. Ten wyjątkowy dar natury rewelacyjnie sprawdza się w walce z takimi przypadłościami, jak zakażenia układu moczowego. Wiadomo też, że borówka brusznica może nas wspierać w walce z licznymi dolegliwościami atakującymi układ pokarmowy, dla którego bakterie są szczególnie częstym i uciążliwym problemem.

Ziołolecznictwo może nam pomagać w wielu dziedzinach życia. Jeśli w porę poznamy lecznicze właściwości otaczających nas roślin, będziemy mogli skuteczniej chronić się przed szkodliwymi bakteriami i łagodzić skutki ich działania.

Sandra Pawlak
Dziennikarka, psycholog, blogerka. Ciekawska i analityczna obserwatorka życia.

Komentarze