TOP 10: najlepsze zioła i rośliny lecznicze dla naszej skóry

AloesZdrowa i piękna skóra to marzenie wielu z nas. Niestety, liczne infekcje, oparzenia i podrażnienia sprawiają, że nasza skóra nie tylko traci swój piękny wygląd, ale też staje się przyczyną problemów z ogólnym stanem zdrowia. po jakie zioła i rośliny lecznicze możemy sięgnąć w chwili, gdy nasza skóra będzie potrzebowała dodatkowego wsparcia?

Aloes

Aloes znany jest ze swych łagodzących właściwości, zatem jego obecność w kosmetykach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji wrażliwej skóry nikogo już nie dziwi. Warto jednak pamiętać, że ta roślina lecznicza może wspierać nas w walce z tak poważnymi problemami, jak oparzenia oraz trudno gojące się rany.

Rumianek pospolity

Swędząca skóra, stany zapalne - oto problemy dermatologiczne, w rozwiązaniu których może nam pomóc rumianek pospolity. Możemy korzystać zarówno z naparu, jak i z profesjonalnych kosmetyków, w których wyciąg z tej rośliny już dawno zajął bardzo ważne miejsce.

Skrzyp polny

Odwar ze skrzypu polnego od lat jest jednym z najpopularniejszych leków na owrzodzenia skóry, można go też z powodzeniem stosować na trudno gojące się rany. Niezwykłe właściwości tej rośliny docenić powinny również osoby walczące z łupieżem, dla których napar ze skrzypu polnego może się okazać najlepszym kosmetykiem do pielęgnacji włosów.

Bluszcz pospolity

Wyciąg z bluszczu pospolitego jest dość popularnym składnikiem wielu preparatów mających pomagać nam w walce ze stanami zapalnymi skóry. Roślinę tę ceni się przede wszystkim za skuteczność w łagodzeniu świądu, który w przypadku wielu chorób skóry okazuje się najpoważniejszym zagrożeniem i największą przeszkodą w walce ze stanem zapalnym.

Alpinia lekarska

Z niezwykłych właściwości alpinii lekarskiej skorzystać mogą te osoby, którym życie utrudniają zakażenia skóry - również tej owłosionej. Dla nich wyciąg z alpinii stanie się cennym dodatkiem do masażu, który - wykonywany dwa razy dziennie - z pewnością pomoże skórze odzyskać dobrą formę i piękny wygląd.

Ślaz dziki

Choć ślaz kojarzony jest przede wszystkim z leczeniem problemów z oskrzelami, osoby mające problemy dermatologiczne również powinny docenić jego moc. Ślaz dziki rewelacyjnie sprawdza się w walce z zakażeniami skórnymi, w przypadku których pomaga łagodzić tak uciążliwe dolegliwości, jak swędzenie skóry.

Arnika górska

Okłady z arniki górskiej są jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z krwiakami, wiadomo też, że ta roślina lecznicza świetnie sprawdza się jako środek łagodzący skutki lżejszych stłuczeń i urazów.

Mirt zwyczajny

Okłady z tej rośliny pomagają w walce z tak uciążliwymi problemami, jak ropnie i czyraki. Jak można szybko i skutecznie pozbyć się takich dolegliwości? Wystarczy dwa razy dziennie przemyć skórę odwarem z mirtu zwyczajnego, by szybko poczuć poprawę.

Rokitnik zwyczajny

Gdy skóra jest zbyt sucha lub gdy musimy uporać się z trudno gojącymi się skaleczeniami, olej z rokitnika zwyczajnego może się dla nas okazać bezcennym wsparciem. Liczne badania potwierdziły, że rokitnik zwyczajny nie tylko ułatwia pielęgnację skóry suchej, ale też przyspiesza proces regeneracji tkanek. Efekt? Piękna i zdrowa skóra, w której każdy z nas poczuje się rewelacyjnie.

Argania żelazna

Choć ta roślina lecznicza nie jest zbyt dobrze znana, osoby mające problemy z trądzikiem z pewnością szybko ją docenią. Olej z arganii żelaznej to jeden z najlepszych środków na trądzik oraz niechciane pamiątki po ospie wietrznej, choć z jego niezwykłych właściwości korzystają też ciężarne panie, które chcą uniknąć późniejszych problemów z rozstępami.

Popularne zioła oraz mało znane rośliny lecznicze mogą nam skutecznie pomagać w walce o utrzymanie skóry w dobrej formie. Pamiętajmy o tym, ze natura stworzyła wiele wspaniałych leków, z których coraz chętniej korzysta współczesna dermatologia.

Sandra Pawlak
Dziennikarka, psycholog, blogerka. Ciekawska i analityczna obserwatorka życia.

Komentarze