Toksyczne osobowości: rodzic, partner, szef, przyjaciel. Cechy toksycznych ludzi

Toksyczni ludzieKłamią jak z nut, są skoncentrowani na sobie, manipulują innymi i nie cofną się przed stosowaniem przemocy psychicznej. Tacy właśnie są toksyczni ludzie, jednostki pozbawione empatii i wrażliwości. Niestety, z jednej strony niełatwo ich na pierwszy rzut oka rozpoznać, a z drugiej… możemy ich spotkać praktycznie wszędzie. Jak poznać toksycznych ludzi, jak się zachowują i jak się przed nimi bronić?

Cechy toksycznych ludzi

Nie wiesz, jak rozpoznawać toksycznych ludzi w swoim otoczeniu? Poniżej kilka cech toksycznych ludzi, które pomogą Ci ich zdemaskować.

  • Toksyczni ludzie uwielbiają kłamać, robią to doskonale, rewelacyjnie się maskują, potrafią kłamać, patrząc Ci prosto w oczy. Przyłapani na gorącym uczynku oczywiście wszystkiemu zaprzeczają.
  • Osoba toksyczna jest narcyzem, to człowiek bardzo skupiony na sobie i chce, aby cała uwaga była skupiona na niej. Źle się czuje, gdy towarzystwo interesuje się kimś innym.
  • Ludzie toksyczni bardzo często manipulują innymi, posuwają się do szantażu emocjonalnego.
  • Człowiek toksyczny nie brzydzi się przemocy psychicznej i fizycznej.
  • Ludzie toksyczni bardzo często testują swoich bliskich, żądają dowodów miłości, przyjaźni, oddania.
  • Człowiek toksyczny nie lubi słuchać innych, woli mówić o sobie. Nie interesuje go zdanie innych ludzi, ponieważ zazwyczaj się z nim nie zgadza.
  • Toksyczny człowiek karmi się Twoim nieszczęściem, cieszy go każda Twoja porażka, każde niepowodzenie.
  • Toksyczni ludzi lubią poniżać innych, krytykować ich, nigdy jednak nie widzą winy w sobie.
  • Toksyczni ludzie uważają się za lepszych od innych, są niemili i aroganccy w kontaktach międzyludzkich.

Co jeszcze może dać Ci do myślenia, że masz do czynienia z toksycznymi ludźmi? Zwykle po spotkaniu i rozmowie z nimi czujesz się winny całego zła świata i emocjonalnie wyczerpany. Spada Twoja samoocena, pogarsza się nastrój. Czujesz się źle i nie masz ochoty już się z nimi spotykać.

Metody stosowane przez toksycznych ludzi

Wiesz już, jak zachowują się toksyczne osoby. Chcesz wiedzieć, jak działają? Poniżej opis 5 najpowszechniej stosowanych przez nich metod.

1. Manipulacja razy tysiąc
To ulubiona metoda toksycznych ludzi. Manipulują, by zyskać przewagę nad drugim człowiekiem, by osłabić "przeciwnika". Jakie techniki wykorzystują w manipulacji? Praktycznie wszystkie są dozwolone: agresja słowna, kłamstwo, obrażanie, zdobywanie zaufania.

2. Generalizowanie i rozpamiętywanie
Osoba toksyczna wypomni Ci to, co zrobiłeś 5 lat temu, doskonale pamięta każdą Twoją pomyłkę ze szkoły średniej i przypomni Ci je z najdrobniejszymi szczegółami. Toksyczni ludzie uwielbiają wypominać to, co zrobiliśmy źle, karmią się czyjąś porażką, niepowodzeniem.

3. Szantaż emocjonalny na co dzień
Kolejną techniką, którą bardzo lubią stosować toksyczni ludzie jest szantaż emocjonalny. Jako osoby pozbawione empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka uwielbiają grać na emocjach innych ludzi.

4. Przypisywanie zła innym ludziom
Toksyczna osoba w swoim osądzie nie jest zła: jest idealna, a to każdy inny człowiek. Toksyczna osoba przypisze Ci całe zło tego świata, wypomni wady, stwierdzi, że jesteś winna/y wszystkiemu.

5. Rozmowy o niczym
Brzmi niewinnie? Nie daj się zwieść. Monotonne rozmowy o niczym z osobą toksyczną wcale nie są takie niewinne… Z pewnością nie raz spotkałaś/eś się ze stwierdzeniem, że ktoś chce zrobić Ci "wodę z mózgu". W przypadku kontaktu z osoba toksyczną to potoczne powiedzenie zyskuje na znaczeniu… Osoba toksyczna mówi, tłumaczy, wykłada, analizuje… I tak w kółko, aż zagubisz się w jej monologu.

Rozpoznawaj ich w działaniu i eliminuj ze swojego życia! Dlaczego? Poniżej przekonasz się, co mogą w Twoim życiu "namieszać" toksyczni ludzie…

Toksyczni ludzie w naszym życiu

Niestety, toksycznych ludzi nie brakuje, zapewne masz w swoim otoczeniu osobę, którą podejrzewasz o bycie toksyczną. Poniżej opis 4 przypadków, które spotykamy najczęściej. Są to: toksyczny rodzic, toksyczny partner, toksyczny szef oraz toksyczny przyjaciel.

1. Toksyczny rodzic

Posiadanie toksycznego rodzica nie jest marzeniem nikogo z nas. Jeśli jednak już podejrzewamy, że nasza matka lub ojciec to osoba toksyczna, możemy jedynie to zaakceptować, ograniczyć kontakt z rodzicem i starać żyć normalnie… Czy to łatwe i w ogóle możliwe? Toksyczny rodzic nie okazuje miłości, on tłamsi nas swoim uczuciem, a jednocześnie wymaga dowodów naszej miłości. Jak zachowuje się toksyczny rodzic i jak sobie z nim radzić?

Toksyczny rodzic przede wszystkim nie potrafi okazać miłości, ale przytłacza swoją obecnością, słowami, pozorną nadopiekuńczością - jego styl wychowania nie daje dziecku poczucia bezpieczeństwa. Taki rodzic nie wspiera swojego dziecka, nie pomaga mu, bazuje za to na wyśmiewaniu, poniżających żartach i docinkach, jest nadmiernie krytyczny, chce mieć kontrolę nad swoim dzieckiem, nad tym, co robi, myśli i czuje… Toksyczny rodzic domaga się stałej uwagi ze strony dziecka, nie zaakceptuje np. wyjazdu z chłopakiem na weekend czy… wyprowadzki dorosłego już dziecka z domu! Stosuje wtedy szantaż emocjonalny, wpędza w poczucie winy. Dziecko toksycznego rodzica może bardzo dotkliwie odczuć swoją relację z nim w dorosłym życiu ale i nawet w okresie dorastania. Toksyczny rodzic może przyczynić się do tego, że jego dziecko jest nadmiernie naiwne, bywa wykorzystywane, ma niską samoocenę, nie jest asertywne, nie jest samodzielne w myśleniu, nie potrafi podejmować własnych decyzji.

Co robić, gdy mamy toksycznego rodzica? Jak uwolnić się z tej relacji i zacząć żyć? Kluczem do sukcesu jest postawienie się rodzicowi i zerwanie lub przynajmniej ograniczenie kontaktu. Nie należy wchodzić z nim nadmiernie w dyskusje i dać się wciągnąć w manipulacje oraz pomówienia. Jest to trudne w dorosłym życiu, a w okresie nastoletnim wręcz niewykonalne… Bardzo często dzieci rodziców toksycznych korzystają (z dobrym skutkiem) z pomocy psychologicznej, w tym z regularnych spotkań z psychologiem.

2. Toksyczny partner

Kolejna sytuacja to posiadanie toksycznego partnera. Po czym poznać, że nasz partner jest osobą toksyczną? Naszą uwagę powinno zwrócić uwagę to, że ukochana osoba jest egoistą, myśli tylko o sobie, jest samolubna, nie dba o nasze potrzeby. Toksyczny ukochany żąda dowodów miłości, a sam nie okazuje nam uczucia, nie mówi, że nas kocha albo mówi i zachowuje się zupełnie inaczej, przecząc swoim słowom. Co jeszcze? Toksyczny partner nie zaakceptuje naszych wad, krytykuje nas, a nawet wyśmiewa w towarzystwie. Toksyczny partner nie da nam miłości, może za to przyczynić się do spadku pewności siebie, pogorszenia nastroju, a w efekcie nawet depresji! Bycie w toksycznym związku jest w wielu przypadkach przyczyną decydowania się na terapię psychologiczną.

Co zrobić, gdy okaże się, że jesteśmy w związku z osobą toksyczną? Najlepszym rozwiązaniem jest… zakończenie związku. Taka relacja nie wpływa na nas pozytywnie, nie rozwija nas, a wręcz przeciwnie: sprawia, że spada nasza samoocena i pewność siebie, bycie w takim związku nie zaspokaja również naszych potrzeb, np. potrzeby bezpieczeństwa.

3. Toksyczny szef

Gdzie jeszcze możemy spotkać toksyczną osobę? Może być nią… nasz przełożony. Jak rozpoznać toksycznego szefa? Toksyczny szef wymaga, ale nie daje nic od siebie, nie pochwali nas za to, co zrobiliśmy dobrze. Taki szef jednego dnia jest tyranem, drugiego jest tak miły, jakby był inną osobą… Trudno go rozgryźć, a po pewnym czasie chodzenie do pracy zaczyna kojarzyć się nam z prawdziwą męczarnią… Posiadanie toksycznego szefa jest prostą drogą do spadku pewności siebie, samooceny, a także w konsekwencji do wypalenia zawodowego. Jeśli podejrzewamy, że nasz przełożony jest toksyczny, powinniśmy zastanowić się nad zmianą pracy: warto zrobić to dla siebie, dla swojego zdrowia psychicznego ale i kariery zawodowej.

4. Toksyczny przyjaciel

Możemy mieć również toksycznego przyjaciela… To osoba, która tak naprawdę udaje kogoś nam bliskiego, chce być blisko nas, ale tylko po to, aby "karmić się" naszymi niepowodzeniami. Toksyczny przyjaciel udaje, że Ci współczuje, a w kolejnym zdaniu wyśmieje Cię i skrytykuje tak, że Twój nastrój jeszcze się pogorszy. Taki przyjaciel wymaga, ale nie daje nic w zamian, oczkuje Twojego wsparcia i pomocy ale Ty nie możesz liczyć na to samo z jego strony. Taki przyjaciel to tak naprawdę osoba, która Cię niszczy, sprawia, że spada Twoja samoocena i czujesz się wykorzystywany przez bliską osobę.

Co zrobić z toksycznym przyjacielem? Na pewno zerwać z nim kontakt, ponieważ taki człowiek nie zasługuje na miano naszego przyjaciela. W prawdziwej przyjaźni istotne są wzajemne zaufanie, zrozumienie oraz obustronne niesienie pomocy i wsparcia.

Walcz z toksycznymi ludźmi!

Obserwuj ludzi, którzy Cię otaczają, analizuj, jakie wywołują w Tobie emocje, jaki mają wpływ na to, jak się czujesz. Jeśli podejrzewasz, że wokół Ciebie jest ktoś toksyczny, reaguj. Zerwij lub ogranicz kontakty z tą osobą, dbaj o siebie: o swoje szczęście i dobre samopoczucie każdego dnia!

Sandra Pawlak
Dziennikarka, psycholog, blogerka. Ciekawska i analityczna obserwatorka życia.

Komentarze

Marysia
Gdy jest się bardziej wyczulonym na te różne toksyczne zachowania, nagle zaczyna się je dostrzegać wśród bliskich osób. Osobowość toksyczna jest typem osobowości mocno szkodliwym dla innych. Toksycznych ludzi warto unikać albo przynajmniej ograniczać z nimi kontakt, bo oni dosłownie wysysają z człowieka energię, a w zamian nie dają zupełnie nic.
Aleks5
Częste przebywanie wśród toksycznych osób nie ma prawa zakończyć się dobrze. Czasami jednak tej toksyczności na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać, przez co trudno się nawet zorientować, że ktoś, z kim spędza się dużą ilość wolnego czasu, w rzeczywistości jest typowym wampirem energetycznym, wysysającym całą dobrą energię, zniechęcającym do pozytywnego działania i negującym wszelkie próby zmienienia czegoś na lepsze. Osoba toksyczna zazwyczaj ujawnia się jednak pod dość podobnymi zachowaniami i reakcjami. Jak zatem można ją rozpoznać?
Osoba, która jest toksyczna, ma w sobie sporo egoizmu. Nie zważa na granice innych ludzi i w ogóle się nimi nie przejmuje, zachowuje się tak, jak gdyby wcale ich nie dostrzegała, przez co te granice są bezustannie łamane, chociażby poprzez ciągłe niezapowiedzian e wizyty, wymuszanie różnych zachowań albo wypytywanie o sprawy prywatne, dotyczące rodziny lub pracy. Taka osoba nie będzie nigdy przepraszać, nawet jeśli zda sobie sprawę z popełnionego błędu. Przejdzie obok sytuacji obojętnie i uzna ją za "drobny wypadek", w którym to nie miała żadnej winy.