Tłuszcze w zdrowej diecie: co warto wiedzieć?

Tłuszcze w zdrowej dziecieJaką rolę tłuszcze odgrywają w naszej diecie? Dla jednych są one przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem, dla innym - jednym z tych składników, bez których zdrowa dieta nie może się obejść. Jak zatem wygląda sprawa tłuszczów w ich miejsca w naszym menu? Czy warto sięgać po tłuszcze, czy też ich obecność w naszej diecie powinna zostać zredukowana do minimum?

Prawda leży pośrodku, a kluczem do zdrowia okazuje się nie tylko rozsądne sięganie po tłuszcze, ale też sięganie po te produkty spożywcze, które mogą się okazać ich najlepszymi źródłami. Wiadomo, że zdrowe odżywianie się to przede wszystkim sięganie po tłuszcze pochodzenia roślinnego, które na nasz organizm mają wyjątkowo dobry wpływ.

Równie korzystne dla ludzkiego organizmu są te kwasy tłuszczowe, które znajdują się w rybach - szczególnie w tłustych rybach morskich, które dla każdego z nas staną się ważnym składnikiem zdrowej diety. To właśnie te produkty mogą nam dostarczyć odpowiednich ilości tłuszczów, dzięki którym nasz organizm może prawidłowo funkcjonować.

Gorzej, gdy głównym źródłem tłuszczu okazują się produkty pochodzenia zwierzęcego oraz gdy nasza dieta jest dietą zbyt tłustą. Taki błąd może okazać się przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem, a w szczególności takich chorób, jak miażdżyca, choroby serca lub problemy związane ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu we krwi.

Co zrobić, by móc cieszyć się tłuszczami, a jednocześnie dbać o tak ważną sprawę, jaką jest zdrowe odżywianie się?

To proste! Smalec można z powodzeniem zastąpić olejami roślinnymi, w miejsce tłustych mięs wprowadzić więcej tłustych ryb. Wyjdzie nam to na zdrowie i sprawi, że nasza dieta stanie się dietą wyjątkowo wartościową.