Tkanina a dzianina - jakie są różnice?

Tkaniny a dzianiny"Tkanina" i "dzianina" to pojęcia, które występują obok siebie na tyle często, że wiele osób ma problemy z ich rozróżnieniem. Tymczasem choć zarówno tkaniny, jak i dzianiny są materiałami wykorzystywanymi do produkcji różnego typu tekstyliów, istniejące między nimi różnice są na tyle istotne, że na pewno warte omówienia.

Sposoby wyplatania

Tkaniny i dzianiny różnią się między sobą przede wszystkim sposobem splatania nitek ze sobą. Otóż podczas gdy tkanina składa się z dwóch nitek, czyli osnowy i wątku, które są przeplatane ze sobą pionowo i poziomo, to dzianina ma w swoim składzie tylko jedną nitkę, którą nazywamy przędzą. Przędza posiada charakterystyczne oczka i do tworzenia elementów tekstylnych na jej podstawie używa się szydełkarki lub osnowarki. Posiada bardzo przyjemną w dotyku fakturę, która przybliża ją do naturalnej wełny, stąd tak często wykorzystuje się ją na przykład w kołdrach czy swetrach.

Zastosowania

Jeśli chodzi o elementy wyrabiane z obu typów materiału włókienniczego, z tkanin tworzy się z reguły lekką odzież, bieliznę i pościel, zaś dzianiny to rajstopy, skarpety i pończochy, a także "przytulne" elementy ubioru jak na przykład swetry. Oczywiście jednak nie ma w tym aspekcie sztywnych reguł, na przykład powyżej już wspominaliśmy o niezwykle przyjemnych w dotyku dzianinowych kołdrach. Należy też wspomnieć, że tkaniny wykorzystuje się do masowej maszynowej produkcji tekstyliów, zaś dzianiny do ich wyrobu w mniejszych ilościach.

Rodzaje tkanin i dzianin

Obie kategorie zawierają w sobie bardzo szeroką gamę materiałów. Do tworzenia tkanin wykorzystuje się trzy rodzaje splotów:

  • płócienny - wykorzystywany do tworzenia pięknie lśniących szyfonu i batystu oraz przytulnej flaneli,
  • skośny - tworzy się za jego pomocą dżins oraz wykorzystywaną do produkcji płaszczy gabardynę,
  • atłasowy - tworzący charakteryzującą się luksusowym połyskiem satynę, z której tworzy się na przykład bluzki czy eksluzywną pościel czy nocny ubiór

Natomiast do tworzenia dzianin wykorzystuje się następujące rodzaje splotów:

  • rządkowe - tak powstaje dzianina swetrowa, dżersej oraz dzianina ściągaczowa,
  • kolumienkowe - w ten sposób produkuje się trykot wykorzystywany do tworzenia strojów kąpielowych oraz tiul, z którego tworzy się przede wszystkim spódnice

Jedno i drugie ma swoje zalety

Oba te rodzaje materiałów włókienniczych posiadają unikalne zalety. Wśród atutów tkanin należy wymienić uniwersalność, która pozwala na wykorzystanie o wiele szerszej gamy faktur i materiałów niż w przypadku dzianin oraz trwałość, którą również zdecydowanie przebijają dzianiny. Atutem dzianin będzie zaś przede niezwykle miła w dotyku faktura, dzięki czemu na przykład otulenie się dzianinową kołdrą to naprawdę ogromna przyjemność.

Jak więc widać, nie można z czystym sumieniem stwierdzić, że jeden z tych dwóch rodzajów materiałów włókienniczych jest w jednoznaczny sposób lepszy od drugiego. Bardziej uczciwe będzie stwierdzenie, że oba mają swoje unikalne atuty i zastosowania, dlatego warto posiadać tekstylia wykonane z obu.

Autor: www.posciel.biz.