Tkanina a dzianina - jakie są różnice?

Tkaniny a dzianiny"Tkanina" i "dzianina" to pojęcia, które występują obok siebie na tyle często, że wiele osób ma problemy z ich rozróżnieniem. Tymczasem choć zarówno tkaniny, jak i dzianiny są materiałami wykorzystywanymi do produkcji różnego typu tekstyliów, istniejące między nimi różnice są na tyle istotne, że na pewno warte omówienia.

Sposoby wyplatania

Tkaniny i dzianiny różnią się między sobą przede wszystkim sposobem splatania nitek ze sobą. Otóż podczas gdy tkanina składa się z dwóch nitek, czyli osnowy i wątku, które są przeplatane ze sobą pionowo i poziomo, to dzianina ma w swoim składzie tylko jedną nitkę, którą nazywamy przędzą. Przędza posiada charakterystyczne oczka i do tworzenia elementów tekstylnych na jej podstawie używa się szydełkarki lub osnowarki. Posiada bardzo przyjemną w dotyku fakturę, która przybliża ją do naturalnej wełny, stąd tak często wykorzystuje się ją na przykład w kołdrach czy swetrach.

Zastosowania

Jeśli chodzi o elementy wyrabiane z obu typów materiału włókienniczego, z tkanin tworzy się z reguły lekką odzież, bieliznę i pościel, zaś dzianiny to rajstopy, skarpety i pończochy, a także "przytulne" elementy ubioru jak na przykład swetry. Oczywiście jednak nie ma w tym aspekcie sztywnych reguł, na przykład powyżej już wspominaliśmy o niezwykle przyjemnych w dotyku dzianinowych kołdrach. Należy też wspomnieć, że tkaniny wykorzystuje się do masowej maszynowej produkcji tekstyliów, zaś dzianiny do ich wyrobu w mniejszych ilościach.

Rodzaje tkanin i dzianin

Obie kategorie zawierają w sobie bardzo szeroką gamę materiałów. Do tworzenia tkanin wykorzystuje się trzy rodzaje splotów:

  • płócienny - wykorzystywany do tworzenia pięknie lśniących szyfonu i batystu oraz przytulnej flaneli,
  • skośny - tworzy się za jego pomocą dżins oraz wykorzystywaną do produkcji płaszczy gabardynę,
  • atłasowy - tworzący charakteryzującą się luksusowym połyskiem satynę, z której tworzy się na przykład bluzki czy eksluzywną pościel czy nocny ubiór.

Natomiast do tworzenia dzianin wykorzystuje się następujące rodzaje splotów:

  • rządkowe - tak powstaje dzianina swetrowa, dżersej oraz dzianina ściągaczowa,
  • kolumienkowe - w ten sposób produkuje się trykot wykorzystywany do tworzenia strojów kąpielowych oraz tiul, z którego tworzy się przede wszystkim spódnice

Jedno i drugie ma swoje zalety

Oba te rodzaje materiałów włókienniczych posiadają unikalne zalety. Wśród atutów tkanin należy wymienić uniwersalność, która pozwala na wykorzystanie o wiele szerszej gamy faktur i materiałów niż w przypadku dzianin oraz trwałość, którą również zdecydowanie przebijają dzianiny. Atutem dzianin będzie zaś przede niezwykle miła w dotyku faktura, dzięki czemu na przykład otulenie się dzianinową kołdrą to naprawdę ogromna przyjemność.

Jak więc widać, nie można z czystym sumieniem stwierdzić, że jeden z tych dwóch rodzajów materiałów włókienniczych jest w jednoznaczny sposób lepszy od drugiego. Bardziej uczciwe będzie stwierdzenie, że oba mają swoje unikalne atuty i zastosowania, dlatego warto posiadać tekstylia wykonane z obu.

Autor: www.posciel.biz.

Komentarze

Ada
Dzianina i tkanina rożnią się splotem ale myślę że zwykły użytkownik się w to nie będzie wgłębiał bo go to nie interesuje. Dla użytkownika ważny jest kolor, wzór no i żeby tkanina czy dzianina była przyjemna w dotyku. Dla mnie ważne jeszcze jest to, żeby była naturalna, żeby się dobrze i wygodnie użytkowała i nie gniotła się za bardzo. No wiem, trochę za dużo wymagań :)
Alicja
Szczerze mówiąc to nawet nie wiedziałam że jest jakaś różnica między dzianiną a tkaniną. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Teraz już wiem i zwrócę uwagę czy dzianina jest faktycznie milsza w dotyku. Myślę, że ktoś kto zajmuje się tkaninami i dzianinami i ma z nimi do czynienia na co dzień na pewno różnicę zauważają od razu, dla mnie niestety jest to na razie nierozpoznawaln e.
Anna
Z tego co kojarzę tkanina i dzianina różnią się splotem. Zgadzam się, że te pojęcia występują bardzo często koło siebie. Myślę, że takie wiadomości najbardziej przydadzą się Panią konstruktorkom czy szyjącym ubrania. Małe firmy muszą mieć bardzo rozległą wiedzę jak się okazuje