Szkoła w życiu dziecka

Szkoła w życiu dzieckaGdy zapytamy dowolnie wybranego ucznia, czy lubi swoją szkołę, raczej zna pewno usłyszymy odpowiedź negatywną. Dlaczego tak jest? O to chyba również trzeba zapytać uczniów, ale ich nastawienie do szkoły zazwyczaj zmienia się z czasem. Ma oczywiście związek z długością nauki, okresem rozwojowym jak również indywidualnymi preferencjami. Maluchy, które kończą naukę w zerówce i idą do szkoły, zazwyczaj są bardzo podekscytowane. Nowa nauczycielka, nowe koleżanki i koledzy czy nowe książki budzą wiele pozytywnych emocji. Ponadto, wiele wrażeń dostarczają już same zakupy do szkoły.

Dziecko może wybrać sobie plecak, piórnik czy przybory szkolne. Warto przeznaczyć również nieco funduszy na urządzenie w domu czy mieszkaniu kącika do odrabiania lekcji. Zazwyczaj w pierwszych latach nauki maluchy są bardzo pozytywnie nastawione do zdobywania wiedzy. Wszystko wydaje się im ciekawe i nowe. W pierwszych latach szkoły podstawowej ma miejsce również Pierwsza Komunia Święta, która jest ważnym wydarzeniem w życiu małego dziecka. Pójście do gimnazjum wiele zmienia. Uczeń, kończąc szkołę podstawową ma około 12 lat i wkracza w okres dojrzewania. To trudny czas, który pedagodzy i psychologowie często określają mianem nastoletniego buntu. Dziecko staje się nastolatkiem, buntuje się, zaznacza swoją indywidualność.

Buntuje się również przeciwko szkole: nauczycielom, nauce, sprawdzianom. Szkoła staje się dla młodego człowieka miejscem, gdzie spotyka swoich znajomych, ale i tak rodzice muszą być czujni i orientować się, czy ich dziecko nie opuszcza zajęć. Pójdzie do liceum cz technikum zazwyczaj łagodzi napięcia, młody człowiek czuje zbliżający się koniec edukacji i maturę. Rodzice muszą się jednak przygotować również na to, że okres szkoły średniej to czas pierwszych miłości, potajemnych randek, ale również pierwszych złamanych serc i zauroczeń, kończących się czasem miłosną porażką. Później przychodzi czas na szkołę policealną lub studia wyższe, które są kolejnym szczeblem edukacji i stanowią krok w stronę posiadania wyższego wykształcenia.