Szczęście - to takie proste

SzczęścieSzczęście jest wartością unikatową, pożądaną i szukaną od wieków. Wedle filozofii Hedonizmu, jest wręcz sensem istnienia. Każdy chciałby je mieć, a niewielu wie, jak. Są różne recepty na sukces życiowy, jednak we wszystkich stawia się głównie na szczęście, we wszystkich receptach to szczęście jest głównym aspektem, o który należy walczyć.

Jest ono bowiem wyznacznikiem poziomu życia. Paradoksalnie jednak często to ludzie ubodzy mają go więcej niż bogaci. Na czym więc polega odwieczny sekret posiadania szczęścia? To proste - na połączeniu poniższych małych kroków myślowych:

Uznaj, że masz wybór

Wiesz, dlaczego dzisiaj rano obudziłam się szczęśliwa? Ponieważ miałam do wyboru dwie opcje - być nieszczęśliwą albo być szczęśliwą. Wybrałam tę drugą. Na tym właśnie polega fundamentalna zasada myślenia posiadaczy szczęścia - wybieraj to, co korzystne. Nastawienie psychiczne jest tylko i wyłącznie twoim wyborem, prawda? To twój mózg i twoje życie, więc ty trzymasz ster. Dlaczego masz budzić się i myśleć: "O matko, znowu ta niewdzięczna praca!" zamiast na przykład "O, pójdę do pracy i może nauczę się czegoś nowego! Zarobię pieniądze, które wydam ze świadomością, że na to zasługuję!". Dlaczego masz narzekać na wszystko, skoro możesz równie dobrze zakryć pesymistyczne myśli optymizmem? Nikt inny cię nie zbawi, jeżeli nie ty sam, bo kontrolujesz swoje myśli, prawda? Pokieruj je więc na tor szczęścia. W każdej porażce zobacz naukę, a w każdej pracy możliwość rozwoju. Tam, gdzie widzisz tylko minusy, nigdy nie będzie Ci dobrze. A skoro ty jesteś podmiotem oceniającym świat, oceniaj go dobrze, aby był dla ciebie wygodą. Wydaje ci się, że to materia decyduje o tym, co czujesz? Dalej żyjesz w złudzeniu, że szczęście przychodzi z zewnątrz, że ktoś Ci je da na tacy? To przestań. Popatrz, chociażby na wszystkich minimalistów, którzy cieszą się z prostoty życia. Im nie potrzeba żadnych dóbr materialnych, bo ustalili sobie w głowie taki, a nie inny schemat postrzegania świata. Ty też taki miej. Uwierz w lepsze jutro i bądź szczęśliwa, bo masz do tego prawo, jak nikt inny. Ty jesteś ośrodkiem własnego świata, zgadza się? Na co jeszcze czekasz? Od dziś masz coś, co napędzi cię do działania w radości - wiarę w siebie.

Przytłum koszmarne kłamstwo piękną prawdą

Każdy z nas ma w umyśle kilka kłamliwych przekonań, które należy odrzucić. Jedni wmawiają sobie, że są do niczego, inni, że zasłużyli na karę, jeszcze inni, że los ich nie rozpieszcza. Pomyśl: Jakim cudem szczęście ma przyjść do człowieka, który tak o sobie myśli? Twoim zadaniem, jako jednostki właśnie uświadomionej, jest bez zwłoki zacząć dusić te przekonania, które ci szkodzą, a stworzyć takie, które uczynią cię optymistą. Zasada działania świata jest taka prosta, że aż lekceważona: Myśl zmienia się w materię. Chodzi tutaj o to, że to, jak o sobie myślisz, wpływa na sposób, w jaki się zachowujesz. Natomiast twoje czyny determinują zdanie o tobie w umysłach innych, które to jest przyczyną ich działań. A ich działania są z kolei przyczyną tego, że utwierdzasz się w przekonaniu, że jesteś taki, a nie inny. Rozumiesz już? Negatywne myślenie to błędne koło auto-napędzająca się spirala zatracenia w pesymizmie. Jeżeli już od dziś zaczniesz mówić do siebie miłe słowa, zamiast siebie krytykować, zobaczysz po niedługim czasie, że staniesz się lepszym człowiekiem. Przytłum niemiłe kłamstwo o samym sobie pewną prawdą, która prędzej czy później stanie się realną częścią twojego życia. Jeżeli uznasz, że jesteś szczęśliwy, staniesz się taki. Udowodniono, że nawet fałszywy uśmiech powoduje polepszenie się nastroju. Jest po pewnego rodzaju reakcja zwrotna, którą możesz wykorzystać na swoją korzyść, albowiem kłamstwo powtarzane w myślach w kółko, stanie się prawdą. Nie dopuść do tego, by była to prawda szkodliwa.

Pogódź się ze wszystkim

Jeżeli tłumisz w sobie jakieś wydarzenie z przeszłości, które cię zraniło i nie pozwalasz mu odejść w niepamięć, wspominając je raz za razem i na nowo przeżywając stres z nim związany, oznacza to, że jeszcze się z nim nie pogodziłeś. Zrób więc następujący trick myślowy: Zapisz na kartce wszystko, co o owym zdarzeniu myślisz. Przelej każdą swoją emocję, przelej złość, bezradność i smutek na papier. Oczyść się, dogłębnie roztrząsając to, co cię trapi, no i zmieniając z myśli w kartkę papieru zapisaną tuszem. I zrób to bardzo dokładnie, ponieważ robisz to ostatni raz. Wizualizuj sobie, jak wychodzi z ciebie żal ukryta złość, odkryj wszystkie karty, by móc w końcu się tego pozbyć. Następnie tę kartkę podrzyj na małe kawałeczki, przeklinając (możesz nawet na głos) i mówiąc, że już tego nie potrzebujesz. Wrzuć strzępy papieru w ogień i patrz, jak odlatuje negatywna energia, która cię hamowała przed odczuwaniem szczęścia. Jest to bardzo skuteczna metoda, zarówno według psychologów, jak i uzdrowicieli duchowych, ponieważ, po pierwsze pisząc na kartce, wpadasz w pewnego rodzaju trans i odkrywasz to, co siedzi gdzieś głębiej w twojej świadomości. Gdy już nadasz temu formę papierową, spalasz to, co jest jasnym symbolem zażegnania problemu. Nadajesz temu intencję „Spadaj stąd!” i, jako że ty masz władzę nad swoimi myślami, zawsze będzie się działo to, co chcesz. Nawet jeżeli nie masz w sobie ciężkich traum lub urazów, warto raz na jakiś czas zafundować sobie takie zbawienne oczyszczenie z negatywnych emocji. Pogódź się z brakami nie do zapełnienia, a będziesz mógł się skupić na tych, o których uzupełnienie warto się postarać.

Doceniaj i dziękuj

Zwykłe "przepraszam" czy "proszę" mają dużą moc poprawiania naszych relacji, ale to "dziękuję" działa najwspanialej. Dlaczego? Otóż jeżeli mówisz komuś na głos, że doceniasz jego starania, nadajesz czynowi pewnej wartości. W głowie tego, który to zrobił, powstaje pozytywniejszy obraz samego siebie, a jednocześnie pozytywny obraz ciebie, z powodu skojarzenia twojej osoby ze stanem szczęścia i dumy wywołanych prostym jednym słowem. W twojej głowie z kolei czyn, który ci zaoferowano, wydaje się jeszcze bardziej znaczący. Prosty eksperyment psychologiczny ukazał, że ludzie, którzy dziękowali za obiad w restauracji, oceniali go potem jako smaczniejszy. I ty zacznij dziękować. Nie koniecznie innym i nie koniecznie na głos. Dziękuj w duchu za każdą miłą chwilę, za dom, który masz, za jedzenie, które jesz, za spokojny sen, za zdrowie, za emocje, które możesz przeżywać. Skupienie się na tym, co masz i nadanie temu wartości, to klucz do szczęścia. Natomiast martwienie się tym, czego mieć nie będziesz i wieczne bycie łasym na punkcie przemijalnych dóbr materialnych to zdeklarowany przeciwnik radości. Naucz się, że szczęście to nie jest chwila- krótkofalowe skoki endorfin, spowodowane na przykład kupnem czegoś nowego, ma każdy, natomiast szczęście stałe, stabilne i zależne tylko od siły umysłu, mieć mogą tylko ci, którzy zaczną wierzyć, że to możliwe i przestaną szukać źródeł szczęścia gdzieś w świecie pełnym pułapek. Bo najprawdziwszym szczęściem jesteś właśnie Ty.