Szara myszka - cechy, charakter, wygląd
Istnieje bardzo wiele typów kobiet, niektóre są wyluzowane i przebojowe, inne otwarte i charakterne, a jeszcze inne ciche. Czy takie właśnie spokojne dziewczyny nazywamy szarymi myszkami? Określenie może niezbyt atrakcyjne, ale czy takie nie mogą podobać się mężczyznom, uwodzić ich i rozkochiwać w sobie? Warto dowiedzieć się, jaka jest współczesna szara myszka i czy taka kobieta może być atrakcyjna w oczach płci przeciwnej.
Kobieta szara myszka - czyli kto?
Terminem szarych myszek określa się kobiety ciche, spokojne, raczej wycofane i nieśmiałe. Bywa, że są takie od zawsze albo od pewnego momentu, np.: trudnego emocjonalnie wydarzenia, które pozbawiło ich otwartości, śmiałości i pewności siebie. Bez względu na to takie kobiety często przyrównuje się właśnie do małych, szarych zwierzątek, które są niepozorne, bojaźliwe, stale uciekające przed łownymi kotami. Czy kot to w tym przypadku metafora mężczyzny przed którymi uciekają nasze tytułowe dziewczyny? Niekoniecznie - warto dowiedzieć się więcej o wyglądzie i cechach spokojnych dziewczyn.
Szara myszka - jak wygląda i jak się zachowuje?
Istnieje wiele cech, którymi wyróżniają się tytułowe kobiety, a na pewno takich, które są dla nich charakterystyczne.
1. Spokojna kobieta - charakter i cechy
Jakie dla nich są typowe cechy charakteru? Co w ich osobowości sprawia, że są takie zwyczajne, przeciętne?
- Zwykle są one introwertyczkami - nie lubią zbyt dużego i gwarnego towarzystwa, wolą swoje towarzystwo lub małe grono znajomych. Taka dziewczyna wydaje się nam zwykle bardzo… przeciętna. Niczym się nie wyróżnia, ale przy tym jest naturalna - jest sobą, nie chce i nie potrafi nikogo udawać.
- Nie lubią być w centrum uwagi, nie chcą się wyróżniać i być "na świeczniku", nie zabiegają o sławę, są skromne, ciche, nie lubią zabierać głosu w dyskusji i zażarcie bronić swojego zdania.
- Nie posiadają cech lidera, nie umieją i nie chcą przewodzić, dowodzić innymi, rozdysponowywać zadania. Szare myszki jednak chętnie się podporządkowują, pracują cicho, wytrwale i sumiennie. Lubią prace indywidualną, w grupie mają czasem trudności z przeforsowaniem swojego zdania.
- Są zwykle osobami bardzo empatycznymi, wrażliwymi - to doskonałe słuchaczki, potrafiące wysłuchać, zrozumieć i doradzić. Cechuje je wysoka inteligencja emocjonalna, czasami brakuje im jednak asertywności.
- Bywają nadmiernie wstydliwe, tchórzliwe, łatwo rezygnują z danego działania, wycofują się.
- To osoby łagodne, spokojne, nie lubią konfliktów i krzyku, wolą działać na zasadzie kompromisu i współpracy, bywają zbyt uległe i mało pewne siebie.
2. Szara myszka - wygląd i strój
Jak wygląda i jak ubiera się nasza tytułowa cicha kobieta? Czy zawsze wybiera szarość i jej odcienie, aby "zniknąć w tłumie"? Czy ich synonimem jest typ "kujonki"? Szarą myszkę cechuje:
- zwyczajność - ubierają się one prosto, wygodnie, wybierają stonowane kolory i minimalną ilość dodatków. Rezygnują z ekstrawagancji i szokowania na rzecz spokoju i bezpiecznych rozwiązań;
- stawianie na fasony typu oversize, które niejako zakrywają ciało, zniekształcają sylwetkę, ale i pozwalają się nieco schować przed innymi. Spokojne dziewczyny potrzebują niejako zniknąć w tłumie. Wybierają one duże swetry, kilka rozmiarów za duże koszule, dresowe bluzy z kapturami;
- "grzeczny" i klasyczny strój - ciche kobiety wybierają znane fasony, nie lubią szokować ani stylem, ani kolorem, ani dodatkami. Te zasady obowiązują zarówno w pracy, jak i w przypadku strojów wieczorowych. Jeśli już taka osoba wybierze się na imprezę, jej stylizacja jest spokojna, "bezpieczna" i klasyczna;
- minimalny makijaż lub całkowita rezygnacja z niego - w przypadku manicure mamy do czynienia z kolorami neutralnymi lub jego brakiem. Raczej nie przyłapiemy ich z tipsami w wyzywającym kolorze;
- stylizacja w typie "kujonek" - jeśli nie muszą nosić okularów korekcyjnych bardzo często wybierają stylowe "zerówki", co pozwala im na przybranie pozy intelektualistki.
- tendencja do "znikania" - szare myszki często "chowają się" za swoim skromnym wizerunkiem, za okularami, dużymi swetrami, stonowanymi kolorami, które zdają się tworzyć niejakie tło.
Bardzo często spokojne dziewczyny stawiają na oryginalność, ale w naturalnym wydaniu: prezentują się w własnoręcznie uszytych albo przerobionych ubraniach, które są proste i nie wyróżniają ich z tłumu.
3. Zwyczaje szarej myszki
Biorąc pod uwagę ich cechy i wygląd fizyczny: jak żyją i się zachowują? Po czym poznać, ze mamy do czynienia z takimi właśnie osobami?
- Zwykle trzymają się na uboczu, wolą być obserwatorami;
- Nie lubią zabierać głosu w dyskusji, mogą milczeć, unikają sporów i konfliktów;
- To miłe i skromne osoby, chętnie pomagają, zwłaszcza bezinteresownie;
- Bywają uległe i czasami trudno im walczyć o swoje interesy;
- Bardzo dużo robią dla innych, ale i dla siebie, rzadko jednak udzielają się towarzysko, zwykle nie pojawiają się na głośnych imprezach;
- Lubią się uczyć, ale bardzo często poświęcają czas również na swoje pasje.
Dzięki swoim pozytywnym cechom charakteru, wrodzonej skromności oraz uroczej nieśmiałości szare myszki są zwykle bardzo lubiane w towarzystwie, a ich urok osobisty skrywany za okularami czy za dużym swetrem bywa w oczach mężczyzn bardzo atrakcyjny.
Czy jestem szarą myszą? - test
Przeczuwasz, że możesz być spokojną dziewczyną? Odpowiedz na poniższe pytania i przekonaj się, czy masz rację.
- Nie lubię być w centrum zainteresowania, wolę stać z boku i przyglądać się wszystkiemu jako czujny obserwator.
- Mimo, że jestem kobietą nie zawsze lubię to podkreślać, czasem mam ochotę schować się za dużym swetrem lub okularami.
- W mojej garderobie przeważają stonowane kolory, nie lubię ubrań i dodatków w wyzywających odcieniach.
- Nie lubię, gdy wszyscy na mnie patrzą, na to, jak jestem ubrana, uczesana, co robię i mówię.
- Nie uważam się za osobę atrakcyjną, nie czuję się tak, patrząc w lustro.
- Jedną z moich cech jest nieśmiałość.
- Nie lubię chwalić się moją wiedzą, osiągnięciami i dokonaniami.
- Nie lubię tłumów, wolę być sama lub w mniejszej grupie, czuję się wtedy swobodniej.
Jeśli na większość czytań Twoja odpowiedź była twierdząca, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś tytułową cichą kobietą lub masz wiele jej cech.
Jestem spokojną dziewczyną - czy to źle?
W teście większość odpowiedzi była twierdząca i faktycznie - tak się czujesz... - czy to źle? Czy współcześnie takie kobiety mają trudniej i mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy, znajomych, ukochanego mężczyzny? Spokojnie, nie każdy będzie przebojowy, śmiały, odważny i pewny siebie. Świat pełen takich osób byłby miejscem niezwykle trudnym do życia… Szare myszki mają wiele dobrych cech, za jakie je podziwiany i których warto się od nich uczyć. Mowa oczywiście o:
- empatii,
- wrażliwości,
- umiejętności słuchania,
- zdolności do rozumienia siebie i innych.
To osoby analizujące, ale i potrafiące wyciągać logiczne wnioski, czasami nieco powolne i zbyt spokojne, ale stawiające na minimalizowanie konfliktów i stresu. Są one cenione za łagodność, spokój, spolegliwość. Bywa jednak, że inne cechy utrudniają im funkcjonowanie. Należy do nich zbytnia nieśmiałość. Może ona hamować aktywność tych kobiet i sprawiać, że nie będą w pełni wykorzystywały swoich możliwości, np.: w pracy. Nieśmiałość i brak wiary we własne siły mogą spowodować również trudności z odnalezieniem się w grupie znajomych czy poznania miłości swojego życia.
Czy bycie szara myszką odstrasza mężczyzn?
Niekoniecznie, panów bardzo często przyciąga ta urocza nieśmiałość i skromne stylizacje. Spokojne dziewczyny są interesujące, ponieważ są… inne niż wszystkie kobiety, które podkreślają swoją kobiecość, bywają głośne, aby ktoś je zauważył. Pamiętajmy jednak, że "dla wytrawnych uszu cisza jest głośniejsza od krzyku" (J.F. Frańczak).
Z powyższych powodów szare myszki mogą wieść bardzo przyjemne i szczęśliwe życie - mogą one spełniać się prywatnie, towarzysko, zawodowo i… być sobą. To jest bowiem w tym przypadku najważniejsze, jeśli dana usposobienie danej kobiety jest "spokojne" i chce by takie pozostało: powinna mieć do tego pełne prawo.
Nie chcę być już szarą myszką! - co zrobić?
Bywają jednak i takie sytuacje, gdy kobieta wie i czuje, że jest "zbyt spokojna", ale już nie chce taka być. Chce zrobić wszystko, aby się zmienić, nabrać pewności siebie i poczuć się atrakcyjniej w swoim ciele. Jak to zrobić? Jak przeistoczyć się w pewną siebie kobietę i pozbyć się kompleksów? Na pewno warto:
- zacząć od zmian w głowie, spisać swoje zalety, mocne strony i zacząć je postrzegać jako swoje zasoby, to pierwszy krok w pracy nad samooceną;
- odpowiedzieć sobie na pytanie, co i dlaczego chcemy zmienić, rozpisać to i realizować sukcesywnie punkt po punkcie;
- przyjrzeć się swojej garderobie, stylowi ubierania - nie należy stawiać na szybkie i radykalne zmiany, ale powoli i stopniowo zmieniać swój styl, np.: zaczynając od kilku ubrań w wyrazistych kolorach oraz kilku odważniejszych dodatków. Pozwoli nam to na spokojnie nauczyć się swojego nowego stylu, poznać swoje gusta i upodobania;
- pomyśleć o metamorfozie fryzury, wykonaniu profesjonalnego makijażu czy manicure;
- każdego dnia robić coś dla siebie - niech będzie to drobnostka, np.: posłuchanie ulubionej piosenki, przyjemny spacer, kawa z ekspresu z ulubionym syropem, gofry w pobliskiej lodziarni zjedzone w parku z przyjaciółką… Pozwoli nam to na docenianie siebie oraz drobnych przyjemności każdego dnia;
- stawiać przed sobą wyzwania i je realizować - zacznijmy od małych rzeczy, które skutecznie pozwolą nam wzmacniać pewność siebie, np.: 1. dnia - uśmiechnijmy się do 3 nieznanych osób, 2. dnia zagadajmy kogoś na przystanku autobusowym, 3. dnia zróbmy coś szalonego, np.: zafarbujmy włosy na wyrazisty kolor zmywalną farbą… Niech każde wyzwanie będzie ciekawą i twórczą przygodą, pozytywnie wpływającą na pewność siebie;
- budować swój nowy wizerunek z pomocą i wsparciem bliskich, powiedzmy rodzinie i znajomym, że chcemy zerwać z wizerunkiem cichej i spokojnej dziewczyny, na pewno ich obecność i dobre rady pomogą nam w tej drodze i będzie nam o wiele raźniej wiedząc, że są oni po naszej stronie.
Czasami jednak nawet po włożeniu wyzywającej czerwonej sukienki i wysokich szpilek, mimo makijażu i pewnej siebie miny w głębi duszy nadal czujemy się "zwyczajnie"… Czy to już przeznaczenie? Czy nie można wyzwolić się z bycia zwyczajną, przeciętną? Czy w ogóle trzeba? Pamiętajmy, że szara myszka to tylko określenie, potoczna nazwa osoby, która w środku jest wyjątkowa w swojej przeciętności. Tytułowe kobiety mogą być:
- wycofane, wstydliwe i mało pewne siebie, co z pewnością utrudnia im normalne funkcjonowanie;
- uroczo nieśmiałe i nieco tajemnicze;
- pewniejszymi siebie intelektualistkami, które wolą swoje towarzystwo i swój styl.
Bez względu na to, dlaczego kobieta jest spokojna powinna dobrze czuć się w swoim ciele i ze swoim stylem bycia. Wtedy będzie szczęśliwa bez względu na to, czy jest pewną siebie seksbombą czy skromną szarą myszką.
Komentarze