Światło jako terapia - fototerapia, światłoterapia

FototerapiaPogorszenie nastroju dopada nas najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Krótkie dni, deszcz, śnieg i szary odcień nieba nijak mają się do gorącego lata, które kojarzymy z wakacyjną beztroską. Naukowcy wiążą fakt słabego samopoczucia ze zmniejszoną ekspozycja na promienie słoneczne. Ciało odbierając mniejszą ilość promieniowania stymuluje mózg i szyszynkę do podwyższonej produkcji melatoniny.

W wyniku działania tego hormonu jesteśmy bardziej senni i mniej skorzy do wszelakiej aktywności. Jako dodatkowy efekt uboczny jesienno-zimowej aury można zaliczyć redukcję wydzielania serotoniny.

Serotonina jako hormon odpowiadający za pozytywne nastawienie do świata pozwala na zmniejszenie napięcia psychicznego, dlatego w psychiatrii stosuje się selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny jako pomoc w leczeniu depresji. Nie każdy może sobie pozwolić na miesięczny wyjazd do ciepłych krajów w celu cieszenia się promieniami słońca, dlatego do zwalczania deficytów światła zastosowano sztucznie generowane promieniowanie.

Fototerapia - światłoterapia

Fototerapia pobudza organizm do większej produkcji serotoniny oraz mniejszej ilości melatoniny. W przypadku leczenia depresji ma porównywalną skuteczność do stosowania leków, jednak pozwala na uzyskanie szybszych efektów. Wystarczy codzienny półgodzinny seans naświetleniowy światłem białym o natężeniu powyżej 5000 luksów, aby poprawić sobie samopoczucie oraz zwalczyć rozdrażnienie i nadmierną chęć na podjadanie łakoci. Tylko regularne stosowanie lampy przez co najmniej 20 dni pozwala na uzyskanie wymiernych efektów. Fototerapię można również zastosować w dolegliwościach stawów skroniowo-żuchwowych, łuszczycy, trądziku. Trzeba jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa związanych ze stosowaniem lamp.

Po pierwsze nasz sprzęt powinien zostać dopuszczony do sprzedaży przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dobrych urządzeń jest wiele na rynku, jednak często kuszą nas podróbki, które mogą powodować odparzenia, a nawet odklejenie siatkówki oka. Naświetlanie powinno się odbywać najlepiej przy zamkniętych oczach, chociaż wielu producentów zapewnia, że ich urządzenie nie emituje promieniowania UV uszkadzającego strukturę oka oraz parzącego skórę.

Pacjent podczas naświetlania powinien być oddalony od źródła promieniowania przynajmniej o sześćdziesiąt centymetrów. Samo naświetlanie powinno odbywać się rano, jednak nie jest to konieczność. Przede wszystkim jednak zanim kupimy swój egzemplarz lampy powinniśmy skonsultować się lekarzem, gdyż już po kilku tygodniach nieprawidłowego stosowania lampy mogą pojawić się powikłania, tj. bezsenność lub nieostre widzenie. Przeciwwskazaniem do używania lamp jest stosowanie leków zwiększających wrażliwość na światło (np. picie dziurawca) oraz choroba afektywna dwubiegunowa. Względnym przeciwwskazaniami są choroby oczu oraz cukrzyca.

Fototerapię z powodzeniem można natomiast stosować u kobiet w ciąży. Ceny dobrych jakościowo lamp zaczynają się już od 1000 złotych, jednak można skorzystać również z sesji naświetleniowych w gabinetach spa.