Suche, szorstkie i popękane pięty - jak sobie z nimi radzić?

Pielęgnacja stópSuche i pękające pięty można uznać za błahy problem kosmetyczny, który nie ma zbyt dużego wpływu na zdrowie, przynajmniej póki mowa o pęknięciach suchych, gdzie na zewnątrz widoczna jest jedynie twarda i zrogowaciała skóra. Jest to jednak duży problem estetyczny, który może powstrzymywać na przykład przed wygodnym ubiorem dopasowanym do wysokich temperatur. Co gorsza, problemu pękających pięt nie sposób rozwiązać za jednym podejściem - wymagają one regularnej pielęgnacji, aby z czasem skóra odzyskała jędrność i nawilżenie, a twardy naskórek przestał narastać.

Suche pięty - przyczyny

Skóra na piętach jest znacznie grubsza niż w innych miejscach ciała. Ma to swoje uzasadnienie - to właśnie pięty przez większość dnia, podczas chodzenia i stania, muszą poradzić sobie z ciężarem całego ciała, więc skóra w tym miejscu musi być twarda i wytrzymała.

Często zdarza się jednak, że zrogowaciały naskórek nieestetycznie narasta, a gdy zupełnie straci elastyczność - pęka po bokach, pozostawiając wyraźne ślady i wgłębienia w piętach. Nawilżający krem do stóp czy złuszczające skarpetki warto zacząć stosować jak najszybciej, aby nie doprowadzić do pęknięcia pięt. Im bardziej kondycja ich skóry jest zaniedbana, a pęknięcia głębsze, tym trudniej jest przywrócić je do zdrowego stanu i tym więcej czasu może zająć ich leczenie.

Co może być przyczyną suchych, szorstkich i pękających pięt? Najczęstsze z nich to:

  • cechy przekazywane genetycznie - często zdarza się, że sucha skóra na piętach jest dziedziczona tak, jak kolor włosów czy oczu;
  • niedobory witamin, w tym przede wszystkim witaminy A, która wygładza i ujędrnia skórę, stymulując ją do produkcji włókien kolagenowych odpowiadających za jej elastyczność;
  • nadwaga i otyłość - duża waga ciała sprawia, że skóra pięt twardnieje ze względu na duży nacisk;
  • cukrzyca, która sprawia, że jest się bardziej podatnym na tego rodzaju dolegliwości;
  • choroby skórne, układu krążenia oraz tarczycy;
  • nieodpowiednie obuwie, w tym buty za ciasne, niezapewniające odpowiedniej amortyzacji i tworzone ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów.

Sposoby na suche i popękane pięty

Często pierwszym, po co sięga się w przypadku zbyt dużej ilości zrogowaciałego naskórka na piętach, jest pumeks, z pomocą którego można mechanicznie go usunąć, zwyczajnie ścierając na sucho lub mokro. Pumeks rzeczywiście może pomóc wygładzić stopy i to z natychmiastowym efektem, jednak należy pamiętać, że jego nieumiejętne użycie może prowadzić do zwiększenia przyrostu suchej i zrogowaciałej skóry.

Zamiast ścierania naskórka, zaleca się przede wszystkim jego dogłębne nawilżanie i delikatne złuszczanie. Jeśli pomimo regularności taka pielęgnacja nie przyniesie efektów, warto skonsultować się ze specjalistą podologiem, który zaleci odpowiedni sposób pielęgnacji dopasowany do indywidualnej kondycji skóry.

Jak złuszczać skórę pięt? Najlepszym aktualnie dostępnym na rynku rozwiązaniem są skarpetki złuszczające. Wystarczy założyć je na stopy na określony czas, a zawarte w nich preparaty wnikną w głąb naskórka, solidnie go nawilżą i złuszczą. Efekty mogą być widoczne dopiero po kilkudziesięciu godzinach, kiedy na stopach zacznie pojawiać się łuszczący martwy naskórek.

Poza złuszczaniem nie można zapomnieć także o nawilżeniu. W tym celu szczególnie poleca się moczyć stopy w wywarze z siemienia lnianego lub w wodzie z dodatkiem profesjonalnych kosmetyków nawilżających. Po moczeniu nóg nadchodzi idealny moment na użycie balsamu nawilżającego. Skóra po kontakcie z wodą lepiej chłonie zawarte w takich preparatach substancje, przez co balsam po moczeniu nóg lub kąpieli zadziała skuteczniej, niż użyty w środku dnia.

Komentarze