Starość nie radość. Co się dzieje z wiekiem z naszym organizmem?

Zmarszczki na starośćStarość nie radość - co się dzieje z naszym organizmem?

Czas szybko mija. Im starsi jesteśmy, tym więcej zmian zachodzi w naszym organizmie. Niestety, nie są to zmiany na lepsze. Starość to proces, na który musimy się przygotować w porę. Im lepiej poznamy zagrożenia czekające na nas z wiekiem, tym lepiej poradzimy sobie w jesieni życia z tymi dolegliwościami, których na starość trudno jest uniknąć.

Jakie problemy często pojawiają się z wiekiem?

Wzrok: kiedy oczy zaczynają zawodzić?

Im starsi jesteśmy, tym słabiej widzimy. Nasz wzrok źle radzi sobie z mijającym czasem, zatem o oczy warto zadbać z wyprzedzeniem. Pamiętajmy, że już po 40-tym roku życia zwiększa się ryzyko zachorowania na jaskrę - uszkodzenie nerwu wzrokowego, do którego dochodzi wskutek zbyt wysokiego ciśnienia płynu znajdującego się we wnętrzu naszej gałki ocznej. Inną przypadłością, na którą z wiekiem coraz bardziej narażone są nasze oczy, jest zaćma. W tym przypadku głównym problemem staje się zmętnienie soczewek, przez co nasz wzrok staje się coraz słabszy.

Słuch: dlaczego słyszymy coraz słabiej?

Nie tylko oczy, ale i nasze uszy z wiekiem funkcjonują coraz gorzej. Dlaczego nasz słuch staje się coraz słabszy? Powodów jest sporo. Warto tu zaznaczyć, że już po 20-tym roku życia słuch staje się coraz słabszy, a z czasem problemy te nasilają się. Po 65-tym roku życia większość osób ma już poważne kłopoty ze słuchem, a dodatkowym problemem stają się zmiany, do których dochodzi w uchu wewnętrznym. Są one jedną z głównych przyczyn problemów z zachowaniem równowagi, które z wiekiem nasilają się coraz mocniej.

Skóra: dlaczego staje się coraz bardziej delikatna?

Mijający czas sprawia, że nasza skóra staje się coraz bardziej cienka i podatna na urazy. Problemy związane ze skórą wynikają m. in. z tego, iż z wiekiem zanika podskórna tkanka tłuszczowa. Zmniejsza się jednocześnie ilość białek, mających ogromny wpływ na elastyczność naszej skóry. Wszystko to sprawia, że skóra staje się wiotka, a znajdujące się pod nią naczynia krwionośne stają się znacznie bardziej widoczne. Innym problemem są tzw. przebarwienia starcze, przybierające formę ciemnych i niezbyt estetycznych plam. By spowolnić proces starzenia się skóry, warto w porę sięgnąć po kosmetyki zawierające kolagen.

Umysł a proces starzenia się

Proces starzenia się jest bezlitosny również dla naszego mózgu. Słabsza pamięć, coraz większe problemy z koncentracją - oto problemy, które z wiekiem zaczynają się nasilać. Jak przedłużyć sprawność umysłu? Warto ćwiczyć swój mózg. Pomocne są w tym ćwiczenia pamięciowe, łamigłówki lub krzyżówki. Najważniejsze, by mózg nie leniuchował, lecz pracował na pełnych obrotach.

Układ krwionośny: słabsze naczynka i problemy z nimi związane

Coraz słabsze i coraz bardziej "zakorkowane" naczynia krwionośne są w starszym wieku przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Zbyt grube, zbyt sztywne, stają się naczynia krwionośne poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Problemy związane z regularną pracą serca oraz z jego wydolnością to najczęstsze problemy, jednak i dusznica bolesna, i dławica piersiowa są problemami, z którymi należy walczyć od samego początku. Ważną sprawą jest profilaktyka miażdżycy, która może doprowadzić do zawału serca. Unikanie papierosów, zdrowa dieta i aktywność fizyczna to podstawa profilaktyki, która w przypadku naczyń krwionośnych ma ogromne znaczenie - bez względu na nasz wiek.

Trawienie, czyli uwaga na wolniejszy metabolizm

Coraz wolniejsza przemiana materii to kolejny problem, który dokucza osobom starszym. Proces starzenia się to często czas, kiedy zaczynamy przybierać na wadze. Około 55 roku życia trawimy wolniej, a nasz organizm potrzebuje coraz mniej kalorii. Warto też pamiętać o enzymach trawiennych, które nasz organizm zaczyna wydzielać w coraz mniejszych ilościach. Oznacza to sporo dodatkowych problemów, związanych m. in. z gorszą przyswajalnością witaminy B12 oraz witaminy C, która z kolei ma ogromny wpływ na odporność naszego organizmu. Efektem jest jeszcze większa podatność naszego organizmu na choroby, których konsekwencje stają się coraz bardziej poważne.

Coraz słabsze kości…

Choć z wiekiem rośnie nasza tendencja do przybierana na wadze, nasze kości stają się coraz słabsze. Pierwsze niepokojące sygnały pojawiają się zazwyczaj około 40. roku życia, choć w grupie osób najbardziej narażonych na dolegliwości z układem kostnym znajdują się kobiety po menopauzie. W ich gronie osteoporoza jest przypadłością bardzo częstą, a powikłania związane ze złamaniami kości mają zazwyczaj dość poważne skutki.

Komentarze