Sport - rodzaje

Nie od dziś wiadomo, że sport posiada wiele swoich dyscyplin i tylko pewna ich część znana jest powszechnie opinii publicznej jak i samym kibicom. Wiele konkurencji całymi latami pozostaje w cieniu, by w końcu pewnego dnia zniknąć na dobre.

Temu niestety nie da się bezpośrednio zapobiec, choć istnieją już fundacje zajmujące się promowaniem nieznanych i dyscyplin sportowych. To jednak akcje jednostkowe, które nie mogą po prostu przynieść większych i zadowalających efektów. Skupiając się jednak na znanych sportach i konkurencjach sportowych, można je podzielić na szeroką gamę sportów zimowych i letnich, z których większym zainteresowaniem cieszą się te pierwsze.

Sport posiada w sobie taką uniwersalność, że możliwa jest sytuacja, w której konkurencje zimowe będą trenowane w lato, a letnie w zimę. To brzmi trochę absurdalnie, ale w obecnych czasach nie jest niczym niezwykłym. Innym kryterium podziału jest podział na sport drużynowy i indywidualny, z uwzględnieniem na ten drugi typ, który liczy więcej dyscyplin. Przejawia się w tym więc także oryginalność poszczególnych sportowców, nauczonych liczyć jedynie na siebie. Istnieje też trzecie kryterium podziału na dyscypliny typowo męskie i typowo kobiece, jednak obecnie w dwudziestym pierwszym wieku sprowadza się to do tego, że oba rodzaje mogą być uprawiane przez każdą z płci. Kobiety ścigają się więc samochodami, a mężczyźni uprawiają gimnastykę artystyczną lub wykonują i trenują inne dziedziny sportu, niż mogłoby się to wydawać za logiczne.

Dyscypliny sportu możemy podzielić pod wieloma względami, jednak same podziały powoli zacierają się. Co w dawnych czasach uważane było za domenę mężczyzn teraz zmienia swoje oblicze i dopuszcza do rywalizacji także kobiety. O dziwo obawy o to, że nie na dają się one do uprawiania ich były całkowicie niesłuszne. Kobiety udowadniają, że należy traktować je na równi z mężczyznami. Radzą sobie podobnie dobrze jak i oni. Nie ustępują im i rzec by nawet można, że mogłyby z nimi konkurować. Także podział między sportami letnimi i zimowymi zaciera się. Biorąc pod uwagę chociażby skoki narciarskie. Letnia ich odmiana kiedyś traktowana głównie treningowo, teraz zyskuje coraz to więcej kibiców. Przyciąga uwagę także sponsorów, którzy w znacznej mierze przyczyniają się do popularyzacji skoków na igelicie.