Ślubne zwyczaje

Ślubne zwyczajeŚlubne zwyczaje dziś stanowią w większości przypadków ciekawostki. Należy jednak zauważyć, że niektóre z nich są nadal praktykowane w mniejszym lub w większym stopniu. Zacznijmy może od jednego z najpopularniejszego zwyczaju jakim jest urządzenie wieczoru panieńskiego i kawalerskiego.

W przypadku wieczoru panieńskiego widać znaczącą różnicę jak obchodzono go dawniej. Dzisiaj mówimy tu głównie o zabawach organizowanych w klubach. To samo tyczy się wieczoru kawalerskiego. Warto przyjrzeć się druhnom i drużbom. W pierwszym przypadku powinny być to siostry lub kuzynki Panny Młodej.

Oczywiście w ostatecznością są to najlepsze koleżanki. To samo możemy powiedzieć o drużbach. Przejdźmy jednak do ich roli. Zacznijmy od pierwszej różnicy - wcześniej to drużbowie zajmowali sile zapraszaniem gości. Dzisiaj to zupełnie zanikło. O wiele częściej możemy spotkać się z sytuacjami kiedy to pomagają oni w ubieraniu się zarówno Pannie Młodej jak i Panu Młodemu. Znowuż w samym trakcie wesela pilnują, by nie zabrakło alkoholu na stołach i w kieliszkach gości. Kolejnym ciekawym ślubnym zwyczajem jest włożenie pieniążka przez Pana Młodego do buta Panny Młodej.

Dzisiaj bywa z tym różnie. Co prawda banknot jest pochowany przez Pannę Młodą, ale często podaje go już mama czy też inna osoba. Niezwykle starym zwyczajem jest przenoszenie Panny Młodej przez próg. Można powiedzieć, że do dnia dzisiejszego praktykuje się ten zwyczaj. To samo możemy powiedzieć o kolejnym z nich - obsypywanie Pary Młodej po wyjściu z Kościoła. Czym obsypujemy? Przeróżnymi rzeczami. Najczęściej jest to ryż lub drobniaki, które następnie są zbierane. Niezwykle popularnym zwyczajem, który praktykuje się do dzisiaj jest witanie Pary Młodej w sali chlebem i solą. Tu warto jednak wiedzieć, że powinni to robić rodzice. Jest to ważne, ponieważ coraz częściej można zauważyć, że to personel lokalu wykonuje. Powyższe zwyczaje to jedynie kilka z wielu, z którymi możemy się spotkać zarówno w trakcie wesela jak i podczas przygotowywań.