Ślub pod lupą - czyli jak oszacować wydatki?

Ślub pod lupą - wydatki ślubneWielkie i wystawne przyjęcie, kameralne spotkanie czy po prostu rodzinny obiad - ile par młodych, tyle pomysłów na świętowanie tego wielkiego dnia. Zrozumiałe jest więc, że także i wydatki są różne i zależne od wyborów pary młodej. W tym roku, jedno z amerykańskich stowarzyszeń - The Bridal Association of America - zajmujące się wydatkami dotyczącymi wesel i ślubów, oszacowało średni ich koszt na około 38 tysięcy dolarów.

W zależności od zmieniającego się kursu dolara, jest to około 110 tysięcy polskich złotych. Z uwagi na ogromne różnice pomiędzy Stanami Zjednoczonym Ameryki Północnej, a Polską wynikające nie tylko z odmiennych tradycji i kultur, ale przede wszystkim z różniących się sytuacji ekonomicznych, a co za tym idzie, innego poziomu i jakości życia, nie należy traktować tej kwoty jako wyznacznika średniego kosztu organizacji ślubu i wesela w Polsce. Niemniej jednak, większość elementów przygotowań weselnych, które trzeba wziąć pod uwagę przy ustalaniu budżetu jest podobna.

Przyjęcie

Małe czy duże, bez wątpienia, jest głównym wydatkiem w ślubnym budżecie. Według ekspertów stanowi około 37% wszystkich kosztów. Szacując koszt przyjęcia należy wziąć pod uwagę nie tylko wynajem sali, ale także liczbę gości, catering, zespół muzyczny, tort weselny i alkohol. Aby zapobiec wyrzucaniu pieniędzy w błoto, poproś każdego z gości o potwierdzenie przybycia na miesiąc przed uroczystością. Wszakże sale weselne są największym wydatkiem, a płaci się za każdego gościa. Nie zapomnij też o miejscach noclegowych, jeśli to konieczne.

Zdjęcia i video

Niestety, ponieważ pamięć ludzka jest zawodna, warto zadbać o zapis tych ważnych chwil właśnie w postaci zdjęć i filmów. Koszt obejmie wynajem fotografa i kamerzysty, a także usługi specjalne, jak na przykład sesja w plenerze.

Stroje

Wymarzona i idealnie skrojona suknia, eleganckie buty, białe pończochy i rękawiczki, biżuteria, długi welon albo gustowny diadem, to tylko wybrane elementy stroju panny młodej. Aby ułatwić sobie zakupy, zrób listę wraz z orientacyjnymi cenami. Pamiętaj, że elementy łatwe do zniszczenia, jak na przykład rajstopy czy pończochy, warto kupić w kilku egzemplarzach. Do kwoty przeznaczonej na Twój strój dodaj także wydatki związane z usługami fryzjerskimi i kosmetycznymi.

Nie zapomnij też o panu młodym, którego należy zaopatrzyć w garnitur lub smoking, buty, krawat lub muszkę, koszulę, bieliznę, a również dodatki takie jak butonierka czy spinki do mankietów.

Ceremonia

Chodzi oczywiście o ceremonię zaślubin. Przede wszystkim wystrój Kościoła, czyli kwiaty, wstążki i wstążeczki. Oprócz tego, dodaj kwotę przysługującą duchownemu za udzielenie ślubu. Bez względu na to czy jest to ślub kościelny czy nie, pociąga on za sobą wydatki. Ceremonie organizowane są bowiem nie tylko w Kościołach, ale także w zamkach, pałacach a nawet we własnych rezydencjach, z udziałem zwierzchników kościołów i związków wyznaniowych, a także urzędników państwowych.

Kwiaty, prezenty, zaproszenia

Te elementy stanowią najmniej kosztowną część uroczystości, jednak nie mniej ważną niż pozostałe. Gustowne zaproszenia, kwiaty zdobiące salę weselną i stoły, bukiet panny młodej i druhen, drobne płatki róż rozsypywane przez małą i uroczą dziewczynkę to niezbędniki ślubnych marzeń. Nie zapomnij też o kwiatach i drobnych upominkach dla rodziców i rodziców chrzestnych w podziękowaniu za lata trudu i otrzymaną pomoc.

Transport

Ostatni punkt na liście to transport. Po pierwsze transport pary młodej - samochód, motocykl czy powóz konny - bez względu na to jaki środek transportu zostanie wybrany, trzeba oszacować jego koszty, jak i koszty jego przystrojenia. Po drugie transport gości weselnych. Nie wszyscy będą mieli możliwość dojazdu własnym samochodem, należy więc zapewnić niezawodny przewóz. Do najtańszych opcji należy wynajem autokaru, do droższych, ale bardziej kameralnych i komfortowych wynajem samochodów czy bryczek konnych.

Oczywiście planowanie budżetu weselnego to kwestia indywidualna każdej pary młodej zależna od oczekiwań i wymogów, a przede wszystkim od możliwości finansowych. Fundamentem jest jednak planowanie wydatków, w ten sposób łatwiej jest oszacować na co możemy sobie pozwolić i jak najkorzystniej ulokować pieniądze.