Skóra i jej rodzaje

Twarz kobietyZanim zaczniemy walczyć z tymi problemami, jakie sprawia nam nasza skóra, musimy określić, jaki rodzaj skóry posiadamy. To podstawa dla każdego, kto chce skutecznie pielęgnować swą skórę, unikając tym samym narażania jej na zbędne problemy.

Jak możemy dokonać właściwej oceny?

Uważna obserwacja skóry i jej charakterystycznych cech pomoże nam w ustaleniu rodzaju skóry i w dostosowaniu codziennej pielęgnacji do jej potrzeb. Normalna, zdrowa skóra wyróżnia się różową barwą. Jest jędrna i gładka, a jej powierzchni nie szpecą ani zaskórniki, ani naczynia krwionośne.

Niestety - taka skóra dla większości dorosłych osób jest tylko marzeniem, a pochwalić mogą się nią tylko małe dzieci. Znacznie częściej spotykanym rodzajem skóry jest skóra tłusta - błyszcząca, szarożółta i dość słabo ukrwiona. Na takiej skórze rozszerzone pory są doskonale widoczne, a wśród nękających ją problemów dermatologicznych prym wiodą trądzik oraz zaskórniki.

Skóra taka ma jednak i swe mocne strony. Wolniej się starzeje, wykazuje jednocześnie dużą odporność na szkodliwe czynniki środowiskowe. Wiele problemów związanych z codzienną pielęgnacją sprawia też skóra sucha - wyjątkowo wrażliwa na czynniki atmosferyczne oraz kosmetyki. W przypadku skóry suchej problemami najczęściej pojawiającymi się są podrażnienia oraz te problemy, które wiążą się z łuszczeniem lub rozszerzaniem naczynek krwionośnych. Specyficznymi prawami rządzi się pielęgnacja skóry mieszanej, będącej specyficznym połączeniem cery suchej i tłustej.

Z jednej strony trzeba się tu zmierzyć z tłustą skórą na czole i brodzie, z drugiej - z przesuszoną skórą na policzkach. Podwójne są też problemy dermatologiczne, z jakimi muszą się zmierzyć osoby obdarzone taką cerą. Z jednej strony zagrażają im przedwczesne zmarszczki, z drugiej - typowe dla cery tłustej problemy z trądzikiem.

A jakie problemy są typowe dla cery dojrzałej?

Tu, głównie wskutek zmian hormonalnych, zachodzą niekorzystne zmiany związane zarówno z elastycznością skóry, jak i z jej kolorytem. Problemami, z którymi muszą się zmierzyć osoby posiadające taką właśnie skórę, są głównie zmarszczki, przebarwienia oraz problemy związane z łuszczeniem się skóry.

Miłość nieszczęśliwa oraz fatalna w literaturze

Nieszczęśliwa miłośćChciałbym przedstawić kilka przypadków osób, które się nieszczęśliwie zakochały lub ich miłość okazała się fatalna. Temat ten jest

Sztuczne słodziki a problemy z fenyloalaniną

Sztuczne słodzikiTrzymanie zdrowej diety w tych czasach staje się coraz trudniejsze, pomimo tego, że powstaje całe multum sklepów ze zdrową żywnością. Mamy pełno

Komórki macierzyste. Recepta na dłuższe życie

Komórki macierzyste O komórkach macierzystych mówi się niemało. Temat ten pojawia się zarówno w aspekcie pozytyw