Sklep z bielizną - jak zacząć?

53W ostatnim czasie spotykamy się z wieloma pytaniami związanym z otwieraniem własnego sklepu z bielizną. Czy warto ? Oczywiście, jeśli wszystko się dobrze zaplanuje. Czy można zarobić?

Oczywiście, można też stracić. Dobry biznesplan to podstawa.

Więc od czego zacząć?

Na początku musimy określić, czy nasz sklep z bielizną będzie kierowany do jakiejś określonej grupy osób czy będziemy starali się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Ważne będzie przygotowanie wspomnianego wyżej biznesplanu i określenie kosztów, które musimy ponieść. Dobrze będzie też policzyć ilość pieniędzy, które możemy zainwestować.

Trzeba się zastanowić, czy brakującą kwotę sfinansujemy kredytem z banku, znajdziemy wspólnika czy postaramy się o pożyczkę od rodziny. Kolejnym punktem będzie znalezienie towaru. Zazwyczaj pierwszą dostawę musimy opłacić w stu procentach za gotówkę, kolejne jednak będziemy mogli zamawiać już z odroczonym terminem płatności. Wraz z rozwojem biznesu dobrym rozwiązaniem mogą okazać się małe przetargi – wysyłamy zapytania ofertowe do wielu producentów i czekamy na odpowiedź, później wybieramy najlepszą bieliznę i w najlepszej cenie. W ten sposób jesteśmy sobie w stanie zbudować zaplecze dostawców.

A co z klientami?

Tu na początku musimy budować zaufanie do naszej marki głównie wśród znajomych, by dzięki ich znajomym rozwijać biznes. Raczej nie mamy co liczyć na szybkie zarobienie milionów, jesteśmy jednak w stanie zbudować sobie stałe miejsce zatrudnienia które pozwoli nam na życie na całkiem niezłym poziomie. Marże na tego typu produktach bywają bardzo wysokie, a właściwy dobór produktów dostosowany do aktualnych potrzeb naszych klientów pozwoli nam na szybkie osiągnięcie punktu, w którym pokrywamy wszystkie koszty stałe i dodatkowo zarabiamy.

Wszystkie analizy powinniśmy jednak przeprowadzić samodzielnie - zyskowność zależy przecież od grupy docelowej, miejsca sprzedaży, oferty i wielu, wielu innych czynników których nie sposób teraz wymienić.