Savoir vivre wegetarianizmu

Wegetarianizm"Niektóre dinozaury były groźnymi mięsożercami, inne łagodnymi wegetarianami, żywiącymi się wyłącznie roślinami" głosi dziecięca książka autorstwa Rod'a Theodorou'a. Czy podobny schemat odzwierciedla sytuację panującą wśród ludzi XXI wieku?

Statystycznie pośród 7 miliardów ludzi zamieszkujących Ziemię, 42 miliony stosują dietę wegetariańską. Większość decyduje się na taki krok ze względu na obiecane korzyści zdrowotne, lub na problemy etyczne dotyczące spożywania zwierząt.

Mięso - zwłaszcza czerwone - może powodować agresje, przynajmniej trzy rodzaje raka, a także (przez dużą zawartość cholesterolu) wywołać otyłość lub zawał. Jednak nie należy przy tym zapominać o wysokiej wartości odżywczej tej grupy żywieniowej, w tym białek (produkty zwierzęce, w odróżnieniu od roślinnych, są źródłem wszystkich aminokwasów egzogennych - czyli takich, których organizm sam nie jest w stanie wytworzyć), witamin z grupy B a także składników mineralnych. Wielu spośród wegetarian atakuje ludzi niezainteresowanych tematem zabijania zwierząt, oraz - ze zdwojoną siłą - zagorzałych mięsożerców (którzy zwykle równie agresywnie bronią swojego punktu widzenia).

Ponieważ spór ten nie ma ma (i najprawdopodobniej nigdy nie będzie miał) strony wygranej i przegranej, warto dowiedzieć się, jak pozostając przy swoim przekonaniu pozostać kulturalnym i nie narażać siebie i innych na nieprzyjemną atmosferę przy stole lub na spotkaniu towarzyskim.

Drodzy "roślinożercy":

  • uprzedźcie gospodarzy o tym, że nie jecie mięsa
  • nie wytykajcie mięsożercom ich okrucieństwa - niedopuszczalne jest to zwłaszcza przy posiłku
  • zasypywanie współlokatorów / rodziców kartkami z napisem: "chcę być świnką a nie szynką" jest dziecinne, a także najprawdopodobniej przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego
  • podczas imprez / uroczystości nie wyrażajcie swojej niepochlebnej opinii na temat mięsnego menu - zawsze można poczęstować się czymś innym

Drodzy "mięsożercy":

  • tolerancja należy się każdej grupie światopoglądowej, dlatego nie należy usilnie zaprezentować swej "wyższości" pokarmowej, ani tym bardziej "nawracać" kogokolwiek.
  • rodzice decydują o wychowaniu swoich dzieci, dlatego fakt, że matka nie podaje swojemu potomkowi mięsa, nie jest powodem do krytyki (chyba, że zalecenia lekarza są inne- wtedy prawo polskie nakazuje przede wszystkich chronić dziecko)
  • dorzucanie w tajemnicy produktów zwierzęcych do dania wegetarianina jest dziecinne i niemądre. Czy chcielibyśmy, aby ktoś nam napluł do zupy gdy odwrócimy głowę?

Ostatecznie, dinozaury roślinożerne, jak i mięsożerne dawały radę stąpać po tej samej Ziemi. Czy jako cywilizowani ludzie nie powinniśmy pójść o krok dalej i zacząć się wzajemnie tolerować?