Samorozwój - samoedukacja i jej potęga

SamoedukacjaSamorozwój - samoedukacja i jej potęga. Każdy, kto pragnie odnieść sukces, powinien wiedzieć ważną rzecz. Jednym z czynników, który obok pasji i wiary zagwarantuje sukces, jest wykorzystywanie zdobytej wiedzy. Należy jednak zrozumieć, że chodzi o taki jej typ, który określa się mianem wiedzy specjalistycznej. Nie chodzi zatem o wiedzę ogólną, lecz o konkretny jej rodzaj. No dobrze, co to jest wiedza konkretna?

Wiedza konkretna

To oczywiście taki jej typ, który wiąże się bezpośrednio z tym, co człowiek robi. Np. dobry biznesmen powinien podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności w swojej dziedzinie, sportowiec w swojej, malarz także itd. Można by ją określić również mianem wiedzy praktycznej. I jako taka spełnia ona swoją funkcję wspaniale pod warunkiem, że jest wykorzystywana.

No właśnie, główny problem stanowi niestety u człowieka posiadanie wiedzy przy jednoczesnym braku wykorzystywania jej. Prawda jest taka, że wiedza, której się nie wykorzystuje, jest po prostu bezużyteczna. Równie często ludzie posiadają wiedzę, jednak nie jest to wiedza specjalistyczna bądź nie zdobywają jej w ogóle. We wszystkich tych przypadkach zawsze tracą i pozostają w tyle za tymi, którzy podjęli się samoedukacji. Zaznaczyć przy okazji należy, iż nie jest celem tego artykułu krytykowanie placówek edukacyjnych za ich system nauczania i wychowania. Tam też zdobywa się niezbędną wiedzę i należy to docenić. Rzecz tyczy się raczej tego, co człowiek robi, aby samodzielnie podnosić własne kwalifikacje i doświadczenie w wybranej przez siebie dziedzinie, w której pragnie odnieść sukces.

Wiedza to potęga - nie ma co do tego cienia wątpliwości. Jeśli marzy Ci się sukces w swojej dziedzinie, to warto zwrócić uwagę na ten fakt. Jest niestety dużo ignorantów, którzy twierdzą, że wiedzą już wszystko i niczego więcej wiedzieć nie potrzebują. Prowadzi to jednak do stagnacji i po jakimś czasie stają oni w miejscu wyprzedzani przez tych, którzy rozumują zupełnie na odwrót.

Zatem chcąc być osobą rozsądniejszą, po prostu podejmij się samoedukacji. Jeśli już wiesz, czym będziesz się zajmować, to ukierunkuj się na poszukiwanie informacji dotyczących tego, co robisz i wszelkiej możliwej wiedzy na ten temat, która pomoże Ci się rozwinąć. Dzięki temu zawsze będziesz o krok - lub nawet więcej - przed tymi, którzy ze zwyczajnego lenistwa tego nie robią. Nie warto także szukać wymówek przed podjęciem się tego zadania. Żadne wytłumaczenia nie będą tego warte. Żyjemy w takich czasach, w których dostęp do przeróżnego rodzaju fachowej wiedzy jest łatwiejszy i wygodniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Internet daje nieograniczone możliwości pod tym względem i warto go mądrze wykorzystać. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby się czegoś dowiedzieć. Czy to nie jest duże uproszczenie i ułatwienie?

W porządku, Internet to jedno. Są też inne wspaniałe możliwości. Wystarczy wejść do dobrej księgarni, a zauważy się, że półki potrafią uginać się od różnego rodzaju poradników i książek dotyczących fachowej wiedzy. Mają miejsce też szkolenia, warsztaty, seminaria itp. Każdy może znaleźć coś dla siebie i wstydem byłoby tych możliwości nie wykorzystywać. Jak widać, można zacząć zdobywać na początek odpowiednią wiedzę, nie ponosząc dużych kosztów. A to jest duży plus. Człowiek może podjąć się samoedukacji bez problemów i zostać mistrzem w swojej dziedzinie. Wystarczy tylko chcieć i się do tego przyłożyć. Nawet minimalny wysiłek będzie lepszy niż żaden. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że jest dużo ludzi chwalących się swoją ogromną wiedzą tylko szkoda, że w równym stopniu jak się nią chwalą, nie wykorzystują jej w praktyce. Nie dołączaj do nich. Zrób więcej niż oni. Zawsze wykorzystuj to, czego się nauczysz.

A co natomiast stanie się jak tego nie zrobisz? Nic. Dlaczego? Ponieważ nic nie robisz w kierunku samorozwoju. Samoedukacja to inwestycja i tak należy ją traktować. Zaprocentuje ona w przyszłości wspaniałymi wynikami i sukcesami. Czyż to nie jest wspaniałe? Pamiętaj, żeby nie lekceważyć samodzielnego zadbania o własny rozwój. Jeśli pragniesz odnieść sukces, tym bardziej musisz to zrobić.

Komentarze