Retinol - kosmetyczne panaceum na wiele problemów

RetinolWitamina A, zwana także retinolem, to jeden z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów, której prozdrowotne właściwości są znane od wielu setek lat. Już w starożytności bowiem zdawano sobie sprawę, jak poważne schorzenia powoduje jej niedobór, z których najpoważniejszym była tzw. ślepota zmierzchowa znana także jako kurza ślepota. Obecnie od ponad stu lat ogromne spektrum jej dobroczynnego oddziaływania na ludzki organizm badane jest przez naukowców na całym świecie, którzy wciąż zaskakują nas jej kolejnymi zastosowaniami.

Retinol pełni wyjątkowo ważną funkcję w kosmetologii, szczególnie w przypadku cer problematycznych, stanowiąc ważny element pielęgnacji skóry trądzikowej oraz cery dojrzałej z widocznymi oznakami starzenia, takimi jak zmarszczki mimiczne, głębokie bruzdy oraz kurze łapki.

Retinol, jako najczęściej stosowana aktywna forma witaminy A odgrywa bardzo ważną rolę w regulowania procesów podziałów komórek skóry, dzięki czemu nie tylko oddziałuje na nowo formujące się komórki, ale również sprzyja odnowie komórkowej już istniejących tkanek. Dzięki temu witamina A doskonale odmładza skórę dojrzałą, do której bolączek należą między innymi utrata jędrności i rozmyty owal twarzy. Retinol ma bowiem zdolności pogrubiające nawet zwiotczałą skórę oraz odbudowujące jej prawidłowa strukturę na poziomie komórkowym. Witamina A odpowiedzialna jest także za eliminację wolnych rodników gromadzących się w głębokich warstwach skóry. Dodatkowo systematyczne stosowanie kosmetyków z retinolem w jej aktywnej formie spłyca nawet głębokie zmarszczki oraz bruzdy, oraz jest w stanie znacząco wygładzić zmarszczki mimiczne oraz kurze łapki. Witamina A ma bowiem zdolność stymulacji produkcji włókien białkowych kolagenu oraz elastyny, które stanowią swego rodzaju "rusztowanie" naszej skóry. Niestety po 25. roku życia ich produkcja w skórze zaczyna spadać, aż do całkowitego zaprzestania odtwarzania włókien kolagenowych u osób po czterdziestce. Z tego względu stosowanie retinolu jest nieodzowne u posiadaczek cer dojrzałych, szczególnie po ukończeniu 45. roku życia.

Zdolności regulowania procesów tworzenia się nowych komórek naskórka powodują, że dzięki aplikowaniu witaminy A zniwelować można procesy rogowacenia i nadmiernego przesuszania się skóry, nawet w tak problematycznych miejscach jak pięty, łokcie bądź kolana. Podobnie w przypadku cery wrażliwej na twarzy stosowanie kosmetyków z retinolem minimalizuje łuszczenie się naskórka oraz przywraca właściwy poziom nawodnienia epidermy. Spowodowane jest to stymulowaniem przez retinol odtwarzania się naturalnego kwasu hialuronowego w skórze właściwej. Odbudowana zostaje ponadto bariera lipidowa skóry, która chroni epidermę przed nadmierną utratą wody oraz mikrouszkodzeniami.

Cenione są także właściwości retinolu w leczeniu trądziku różnego pochodzenia, zarówno młodzieńczego, jak i różowatego u osób dojrzałych. Dodatkowo witamina A ma zdolność normalizacji nadmiernego wydzielania sebum, dzięki czemu skóra ulega na trwale zmatowieniu. Pory stają się dogłębnie oczyszczone oraz zwężone, dzięki czemu zmniejsza się skłonność do powstawania nieestetycznych zaskórników oraz grudek.

Podsumowując, witamina A to substancja o naprawdę szerokim spektrum zastosowania, dlatego warto włączyć ją do codziennej pielęgnacji zarówno cery młodej i zanieczyszczonej, jak i dojrzałej z widocznymi zewnętrznymi oznakami starzenia. Z pewnością jej systematyczne aplikowanie na skórę przyniesie spektakularne rezultaty.