Refluks - przyczyny, objawy, leczenie

RefluksRefluks - przyczyny, objawy, leczenie

Refluks, zwany również chorobą refleksową przełyku, jest dolegliwością układu pokarmowego, polegającą na cofaniu się treści żołądka do przełyku. Objawia się to nieprzyjemnym, kwaśnym odbijaniem, pojawia się zgaga, nudności oraz ból w przełyku.

Wyróżnia się wiele czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę refleksową.

Wśród najważniejszych wymienia się zaburzenia w pracy dolnego zwieracza przełyku, którego zadaniem jest zapobieganie cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku.

Nieprawidłowa jego praca może być spowodowana między innymi niedrożnością lub nieszczelnością. Wskazuje się również na niskie napięcie mięśniowe zwieracza jako kwestię, przyczyniającą się do zachorowania na chorobę refleksową. Kolejnymi czynnikami ryzyka są nadwaga i otyłość, które mogą spowodować nieprawidłową pracę zwieracza. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej może zaburzyć jego prawidłowa pracę. Następnym czynnikiem jest dieta. Na występowanie problemów żołądkowych, w tym zgagi i choroby refleksowej duży wpływ ma spożywanie ciężkostrawnych, tłustych oraz mocno przyprawionych potraw. Uważa się również, że picie dużych ilości alkoholu, w tym wina, może przyczynić się do choroby refluksowej.

Jak rozpoznać to schorzenie?

Refluks - pierwsze objawy

Pierwszymi objawami refluksu, na które z pewnością zwróci uwagę chory są, wspomniane już wcześniej, kwaśne odbijanie oraz nudności. Nieodłącznym objawem tej jednostki chorobowej jest również zgaga, czyli uporczywe pieczenie w przełyku, występujące po spożyciu posiłku. Chory zazwyczaj lokalizują to nieprzyjemne uczucie za mostkiem, wiele osób może mylić zgagę z bólem przy zawale serca lub odwrotnie: dolegliwości zawałowe błędnie odczytywać jako pieczenie w przełyku. Poza tymi symptomami, chory na refluks może odczuwać również uporczywe bóle w klatce piersiowej, może pojawić się kaszel, duszności czy ubytki zębowe na skutek cofania się kwaśnej treści, sprzyjającej tworzeniu się próchnicy. Choroba refluksowa żołądka sprzyja innym schorzeniom, takim jak zapalenie krtani, zapalenie gardła, zapaleniu ucha, zatok czy astmie oskrzelowej.

Rozpoznanie choroby refluksowej

Rozpoznanie choroby refluksowej przebiega w oparciu o badanie RTG przełyku, również w wersji z kontrastem. Warto wspomagać się również endoskopią górnego odcinka przewodu pokarmowego. Zdiagnozowanie schorzenia pozwala na ocenienie stopnia zaawansowania choroby. Wyróżnia się stan prawidłowy oraz 4 stadia zaawansowania zmian. W stadium pierwszym mamy do czynienia z lekkim przekrwieniem błony śluzowej przełyku. W stadium drugim pojawiają się już nieliczne nadżerki. Kolejne stadium oznacza ich rozlanie się, co może być przyczyną wytworzenia się stanu zapalnego, z jakim mamy do czynienia w ostatnim, czwartym stadium. Na skutek reakcji zapalnej dochodzi do zwężenia przełyku.

Leczenie choroby refluksowej

Leczenie choroby refluksowej żołądka jest uzależnione od stopnia zaawansowania schorzenia. Leczenie zachowawcze obejmuje stosowanie leków z grupy IPP, czyli inhibitorów pompy protonowej. Mają one za zadanie zmniejszyć kwasowość soków żołądkowych, powodujących zmiany zapalne w obrębie przełyku. Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatu lub zmiany są bardzo zaawansowane, jedynym rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne, a mianowicie fundoplikacja. Polega ona na przyszyciu dna żołądka do dolnej części przełyku. Od niedawna zabieg ten wykonywany jest również technika laparoskopową.

Działania profilaktyczne

Działaniami zarówno leczniczymi jak i profilaktycznymi są również sposoby, mające na celu wyeliminowanie czynników, które doprowadziły lub mogą doprowadzić do choroby refluksowej. Poleca się przede wszystkim utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz rezygnację z tłustych, ciężkostrawnych i powodujących zgagę potraw. Z diety należy więc wykluczyć czekoladę, alkohol oraz mocną kawę. Nie należy także spożywać cytrusów i pić gazowanych napojów. Zaleca się zaprzestanie planeta tytoniu, który zaostrza dolegliwości. Chory powinien spać w pozycji z lekko uniesioną głową, co zapobiega cofaniu się treści żołądkowej. Nie należy również kłaść się około 2 godzin po posiłku. Jeśli chcemy odpocząć, możemy usiąść w fotelu, pamiętając, by nie przyjmować pozycji leżącej z głową na tym samym poziomie co reszta ciała. Warto wiedzieć, że wprowadzenie tych prostych działań profilaktycznych może uchronić nas nie tylko przed chorobą refluksową, ale również jej groźnymi w skutkach powikłaniami. Wśród nich wymienia się owrzodzenia przełyku, ich perforację i krwawienia oraz nowotwory.