Psychologia

Pozytywne cechy charakteru i ich doskonalenie

Pozytywne cechy charakteruKażdy z nas posiada pewne cechy charakteru: określone cechy rozwinięte na określonym poziomie. Sprawiają one, że jesteśmy wyjątkowi. Czy istnieją cechy, które są lepsze od innych, które pomogą nam żyć lepiej, bardziej szczęśliwie? Oczywiście recepty na sukces nie ma ale są pewne cechy, których posiadanie może pomóc nam w osiągnięciu życiowego szczęścia.

Więcej…

 

Motywujące cytaty - po co nam one i jak wybrać swoje życiowe motto?

Motywujące cytatyMotywacja to nasza siła napędowa, energia, jaka popycha nas do działania, przekonanie, że warto coś zrobić. A co gdy motywacji brakuje, nie chce się nam iść dalej, pracować, robić zakupów, rozmawiać z przyjaciółmi… Czego wtedy potrzebujemy? Oczywiście inspiracji. Może stać się nią wszystko, również ciekawa myśl, która zmobilizuje nas do dalszego działania i nada życiu sens.

Więcej…

   

Ostracyzm - pojęcie nadal aktualne

Ostracyzm - wykluczenieOstracyzm kojarzy się nam z historią, a dokładniej z praktyką w starożytnej Grecji, polegającej na dokonywaniu swego rodzaju sądu poprzez wydrapywanie na specjalnych skorupkach informacji o osobach, które skazywało się na wygnanie. Zwyczaj ten nie przetrwał do dziś, aczkolwiek z pojęciem ostracyzmu spotykamy się niestety na co dzień. Co oznacza dziś i czy ma równie negatywny wydźwięk?

Więcej…

 

Konformizm - czy to brak własnego zdania?

KonformizmKonformizm oznacza zmianę poglądów lub zachowania pod wpływem poglądów czy działań innych ludzi lub całych grup, zwykle ważnych dla nas. Wiele osób zarzuca konformistom, że dla innych wyrzekają się własnego zdania, aby podporządkować się innym i zdobyć ich sympatię. Czy tak rzeczywiście jest? Czym dzisiaj jest konformizm i jak zachowuje się współczesny konformista?

Więcej…

   

Narcyzm - definicja, przyczyny, objawy, terapia. Zwiazek z narcyzem

NarcyzmPrzekonany o własnej wyjątkowości, przechwalający się swoimi umiejętnościami i osiągnięciami, niejako zakochany w sobie - taki właśnie jest narcyz: człowiek z zaburzonym obrazem własnej osoby. Nawet jeśli rzeczywiście jest osobą bardzo zdolną, jego przeświadczenia mają charakter megalomanii. Skąd biorą się narcystyczne cechy osobowości, jak zachowuje się narcyz, jaki jest w związku i wreszcie: czy narcyzm można i należy leczyć?

Więcej…

 

Marzenia - jakie mogą być? Definicja, wady i zalety marzeń

MarzeniaMożesz być kim chcesz, zachowywać się tak, jak chcesz, dają Ci siłę do działania i pozwalają poczuć się kimś lepszym. To właśnie one mają tak cudowną moc: marzenia, które sam tworzymy w naszych głowach. Jakie są rodzaje marzeń, jakie mają funkcje, wady i zalety? Jakie marzenia warto mieć?

Więcej…

   

Cyniczny, czyli... jaki?

Kobieta cynikCynizm jest postawą etyczną, która ma swoje początki w czasach starożytnych. Jego znaczenie uległo jednak zmianie, dziś mianem cynika określamy człowieka zbuntowanego, który jawnie odrzuca wszelkie normy i zasady - krytykuje je, nie liczy się z uczuciami innych osób, jest egoistą. Jak odbieramy dziś cyników i czy można wygrać z łatką cynizmu?

Więcej…

 

Uczucie samotności - sposób na samotność

Uczucie samotnościSamotność dopada nas w każdym wieku, nieważne jak wyglądamy, kim jesteśmy, jakie wyznajemy poglądy, zasady, co nosimy w sercu, czy portfelu, co robimy. Dla każdego z nas przybiera inną twarz, ale jedno ma imię - samotność.

Więcej…

   

Malkontenctwo - kobieta malkontentka, mężczyzna malkotent

MalkontenctwoMalkontent narzeka: to jego naczelna cecha i wyróżnik w społeczeństwie. Kojarzy się nam z osoba wiecznie niezadowoloną, marudną, histeryzującą, ukazującą tylko negatywny obraz sytuacji. Skąd biorą się malkontenci i jak się zachowywać w ich towarzystwie?

Więcej…

 

Czym jest fobia społeczna (socjofobia)?

Fobia społecznaFobia społeczna według niektórych jest po prostu nadmierną nieśmiałością. Jednak problem jest znacznie głębszy i może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jest to choroba na tle nerwicowym. Osoby z fobią społeczną boją się kontaktu z innymi, przeraża ich wiele sytuacji z życia codziennego.

Więcej…