Psychologia

Kochać i nienawidzić - czyli o istocie ambiwalencji

AmbiwalencjaAmbiwalencja - istota. Zdarzyło się Wam kiedyś czuć w jednej chwili praktycznie zupełnie sprzeczne uczucia, adresowane do tego samego obiektu? Mężczyzna tak Was zdenerwował, że w tym samym momencie wydawało się Wam, że go jednocześnie kochacie i nienawidzicie? Nowe miejsce ciekawiło Was i jednocześnie napawało lękiem? Co to takiego? W psychologii taka postawa nazywana jest ambiwalencją i jest o wiele bardziej złożona.

Więcej…

 

Hedonizm, czyli filozofia oparta na przyjemności

HedonizmCo jest w życiu najważniejsze? Na to pytanie trudno nam jednoznacznie odpowiedzieć. Dla jednych jest to rodzina, zdrowie, dla innych szczęście, posiadanie swojego domu oraz gwarancja spokojnego życia. Każdy z nas jednak chce czerpać z życia radość i przyjemność. I to właśnie jest istota doktryny hedonistycznej, myśli filozoficznej, powstałej w starożytności.

Więcej…

   

Czym jest koherencja? Poczucie koherencji, test

KoherencjaKoherencja to termin, który może nie mówić nam wiele. Brzmi poważnie i dość specjalistycznie. To termin psychologiczny, odnoszący się do tego, w jaki sposób przystosowujemy się do zmian, jakie zachodzą w naszym życiu. Koherencja jest nierozerwalnie związana z naszym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Czym jest, skąd się bierze i jak można ją doskonalić?

Więcej…

 

Negatywne, złe cechy charakteru

Negatywne cechy charakteruCharakter każdego z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Jest mieszanką cech pozytywnych i negatywnych, które tworzą jedyną w swoim rodzaju kombinację. Do cech pozytywnych należą między innymi szczerość, uczciwość, sumienność czy pracowitość. To nasze zalety, z których jesteśmy dumni. A co z wadami? Jakie cechy możemy zaliczyć do tych negatywnych?

Więcej…

   

Motywujące cytaty - po co nam one i jak wybrać swoje życiowe motto?

Motywujące cytatyMotywacja to nasza siła napędowa, energia, jaka popycha nas do działania, przekonanie, że warto coś zrobić. A co gdy motywacji brakuje, nie chce się nam iść dalej, pracować, robić zakupów, rozmawiać z przyjaciółmi… Czego wtedy potrzebujemy? Oczywiście inspiracji. Może stać się nią wszystko, również ciekawa myśl, która zmobilizuje nas do dalszego działania i nada życiu sens.

Więcej…

 

Ostracyzm - pojęcie nadal aktualne

Ostracyzm - wykluczenieOstracyzm kojarzy się nam z historią, a dokładniej z praktyką w starożytnej Grecji, polegającej na dokonywaniu swego rodzaju sądu poprzez wydrapywanie na specjalnych skorupkach informacji o osobach, które skazywało się na wygnanie. Zwyczaj ten nie przetrwał do dziś, aczkolwiek z pojęciem ostracyzmu spotykamy się niestety na co dzień. Co oznacza dziś i czy ma równie negatywny wydźwięk?

Więcej…

   

Konformizm - czy to brak własnego zdania?

KonformizmKonformizm oznacza zmianę poglądów lub zachowania pod wpływem poglądów czy działań innych ludzi lub całych grup, zwykle ważnych dla nas. Wiele osób zarzuca konformistom, że dla innych wyrzekają się własnego zdania, aby podporządkować się innym i zdobyć ich sympatię. Czy tak rzeczywiście jest? Czym dzisiaj jest konformizm i jak zachowuje się współczesny konformista?

Więcej…

 

Narcyzm - definicja, przyczyny, objawy, terapia. Zwiazek z narcyzem

NarcyzmPrzekonany o własnej wyjątkowości, przechwalający się swoimi umiejętnościami i osiągnięciami, niejako zakochany w sobie - taki właśnie jest narcyz: człowiek z zaburzonym obrazem własnej osoby. Nawet jeśli rzeczywiście jest osobą bardzo zdolną, jego przeświadczenia mają charakter megalomanii. Skąd biorą się narcystyczne cechy osobowości, jak zachowuje się narcyz, jaki jest w związku i wreszcie: czy narcyzm można i należy leczyć?

Więcej…

   

Marzenia - jakie mogą być? Definicja, wady i zalety marzeń

MarzeniaMożesz być kim chcesz, zachowywać się tak, jak chcesz, dają Ci siłę do działania i pozwalają poczuć się kimś lepszym. To właśnie one mają tak cudowną moc: marzenia, które sam tworzymy w naszych głowach. Jakie są rodzaje marzeń, jakie mają funkcje, wady i zalety? Jakie marzenia warto mieć?

Więcej…

 

Cyniczny, czyli... jaki?

Kobieta cynikCynizm jest postawą etyczną, która ma swoje początki w czasach starożytnych. Jego znaczenie uległo jednak zmianie, dziś mianem cynika określamy człowieka zbuntowanego, który jawnie odrzuca wszelkie normy i zasady - krytykuje je, nie liczy się z uczuciami innych osób, jest egoistą. Jak odbieramy dziś cyników i czy można wygrać z łatką cynizmu?

Więcej…